Газета по-надвірнянськи
 

Працею і талантом зустріньмо ювілей Незалежності

22 липня 2011, 14:23 | Рубрика: Влада, Духовність, Тема дня, Україна Версія для друку Версія для друку 1,446 переглядів

Минулотижнева нарада за участю голів райдержадміністрації Володимира Калічка та районної ради Василя Поповича, Надвірнянського міського голови Зі­новія Андрійовича зібрала ке­рівни­ків і відповіда­ль­них осіб чи не всіх структурних підрозділів виконавчої влади, а також під­приємств та установ Надвірнянщини. Ос­нов­ною мотивацією для цього стала під­го­товка до від­значення у райо­ні 20-ї річ­ниці незалежності України. До цього питання звернеться також і сьома сесія ра­йонної ради 4 серпня ц. р. Передбачена участь у ра­йон­них свят­кува­н­нях владних та громадських культурно-мистецьких делегацій з Польщі, Чехії та Литви.

Це – перше зібрання, на якому його учасники за координацією заступника голови РДА Богдани Ковалюк ознайомилися із наміченими заходами в рамках програми святкувань. Святкові заходи триватимуть 29 липня-24 серпня.

Перший етап Спартакіади серед депутатів проходитиме протягом трьох останніх липневих днів. А вже 31 липня в усіх населених пунктах Надвірнянщини, крім Переросля, Гаврилівки і Пасічної, відбудеться перший етап районного конкурсу краси «Україночка-20». Незважаючи на уже звичну назву, це буде його дебют (оскільки конкурсантки віком від 16 до 21 року) дефілюватимуть не у купальниках чи вечірніх сукнях останнього писку моди, а в старовинному вбранні. Саме на автентичності й етносі хочуть наповнити зміст п`яти номінацій конкурсу його організатори. Такий змаг вроди з національним відтінком дасть поштовх відродженню найкращих культурних традицій у селах і селищах нашого краю.

Із 11 по 18 серпня в усіх населених пунктах виходитимуть громадами на передсвяткову толоку. А між нею, 16 серпня,  відбудеться святковий Форум громадських організацій. На другий день, 17 серпня, «Молода Просвіта» і молодіжна адміністрація району під орудою Назара Лазорка і Сергія Іроденка, а також відділ у справах сім`ї, молоді і спорту РДА на чолі з Тарасом Вінтоняком запросять юнаків та юнок, і молодших також, на фестиваль спор­тивного танцю «Хіп-хоп-літо».

Не менш насиченим обіцяє бути і наступне, 18 серпня. Тут у святковому легкоатлетичному забігу на 10 км (а може й менше) та богатирських іграх «Незалежність – це сила» змагатимуться по 10 моцних парубків із кожного села і селища, яких повинен ще знайти кожен місцевий спортивний інструктор органу місцевого самоврядування.

На свято Спаса краяни зберуться у «веселкове яблучне коло» біля па­м`ятника Великому Тарасові. Тут, на майдані Шевченка, відбуватиметься грандіозне обрядове дійство з освяченням фруктів у кошику діаметром 4 метри. Для цього кожен сільський та селищний голова повинен розщедритися на мішок яблук і проявити свою солідарність у символічному плетенні «Яблучного кола», до якого приєднаються запрошені гості із чотирьох південних та східних областей Укра­їни.

Харизми й нечуваної популярності програмі святкувань у районі надасть етнічний фестиваль серед­ньовічної культури «Джинджур-фист» на Пнівському замку, зорганізований активістами громадської організації «Вільна інформація», якою керує тележурналіст Володимир Молдавчук. Захід проходитиме в найкращих традиціях епохи Середньо­віччя й покликаний відродити Пнів­ський замок як унікальну пам`ятку архітектури й історії Прикарпаття. (Джинджур – він же козацький ко­рінь, гуцульський женьшень; фист – діалектне слово, що означає «дуже»). Основні заходи фестивалю припадуть на 20-21 серпня. Але, на думку Наталії Пришляк – членкині цієї громадської організації і загалом відомої творчої особистості, фестиваль мав би розпочатися 19 серпня з благословення священиків на чолі з Владикою Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ. Опісля у величезний казан, де варитимуть компот, урочисто опустять «винуватця» фестивалю – корінець джинджура, який зцілює від усіх слабостей. Одне театральне дійство продовжить наступне – біля ватри запалять факели, після чого перший день завершиться концертом.

У Пнівський замок урочисто ввій­дуть на другий день. Для цього спеці­ально запросили професійні лицар­ські клуби, котрі візьмуть участь у справжніх лицарських турнірах за всіма міжнародними нормативами. Прикметно, що на вході до замку стоятиме варта, споряджена в лицарські обладунки з ніг до голови. А всі бажаючі поринути у вир середньовіччя повинні заздалегідь підготуватися, придбавши собі спеціальні накидки на плечі або …кольчуги.

Та повернемось до турніру. Після нього влаштують справжню середньо­вічну трапезу (з поросям на вертелі та іншими середньовічними стравами). Смак загострюватимуть і середньовічні забави, і середньовічна музика. Всередині замку свої майстер-класи демонструватимуть ковалі, гончарі, вишивальниці, ткачі і ще багато інших представників ремісничих професій, а також майстри з виготовлення правічних оберегів українських діток – ляльок-мотанок. Останнього фестивального дня всі будуть «квестувати». Передбачається включити у «Квест» всі пам`ятні й популярні куточки райцентру. Того ж дня учасники фестивалю обиратимуть і найкращу княжну під час одноіменного конкурсу. Очікуються виступи на Пнів­ському замку гуртів «ВВ», «Гайдамаки», «Даха-браха»… Організатори планують залучити в якості медіаспонсорів провідні всеукраїнські телеканали, а в меценати – потужні підпри­ємства України.

У рамках фестивалю пройде екологічна акція – вирубування чагарника, збирання сміття в замку. Співорганізаторами цього заходу виступають Головне управління культури і туризму ОДА, районні представницька та виконавча гілки влади.

Але фестиваль може не відбутися з огляду на аварійний стан Пнівського замку та існування заборони на проведення там велелюдних заходів (за станом на час написання цього матері­алу). Як додатковий варіант, місцем проведення пропонували обрати зону відпочинку ім. Назарія Яремчука, що повністю змінює суть самого заходу. Тому на нараді перед його ініціаторами поставлено вимогу з`ясувати всі питання, пов`язані з наданням письмового дозволу управління культури ОДА.

А тим часом торжества набирають обертів. 22-23 серпня палац культури Надвірнянського коледжу прийматиме фіналістів районного конкурсу «Україночки-20». У День Державного прапора (23 серпня) активісти громадських організацій розгорнуть маштабне синьо-жовте полотнище.

У День Незалежності України, 24 серпня, відбудеться урочиста сесія районної ради. Урочистості на майдані Т. Шевченка розпочнуться святковою ходою. Передбачається величний концерт. Облаштують символічну Алею творчості. Захоплюючі видовищні дійства відбуватимуться і на «Етно­плаю». Вперше за всю історію незалеж­ності в районі презентують унікальну книгу «Вишивана Україна», кожну із 31-ої сторінки якої представлять усі територіальні громади. Титульну сторінку книги пообіцяла вишити відома майстриня Ольга Писарук. Така книга після свята зберігатиметься у Музеї історії Надвірнянщини. 24-те серпня вночі осяють феєрверки.

На нараді дано попередні відпо­відні вказівки відповідальним працівникам. Як зазначив голова районної ради Василь Попович, відзначити треба не помпезно, але солідно. Голова РДА Володимир Калічко зауважив, що весь сценарій треба узагальнити й доповнити пропозиціями, що прозвучали.

Підготовка триває.  Обговорюють кожну найменшу деталь святкувань. А по кожному заходу заступник голови РДА Богдана Ковалюк проведе окрему нараду. Тому кожний щирий краянин може долучитися до такого всерайонного фесту. Дерзайте!

Леся ДУТЧАК

«Народна Воля»

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!