Минулотижнева нарада за участю голів райдержадміністрації Володимира Калічка та районної ради Василя Поповича, Надвірнянського міського голови Зіновія Андрійовича зібрала керівників і відповідальних осіб чи не всіх структурних підрозділів виконавчої влади, а також підприємств та установ Надвірнянщини. Основною мотивацією для цього стала підготовка до відзначення у районі 20-ї річниці незалежності України. До цього питання звернеться також і сьома сесія районної ради 4 серпня ц. р. Передбачена участь у районних святкуваннях владних та громадських культурно-мистецьких делегацій з Польщі, Чехії та Литви.
Це – перше зібрання, на якому його учасники за координацією заступника голови РДА Богдани Ковалюк ознайомилися із наміченими заходами в рамках програми святкувань. Святкові заходи триватимуть 29 липня-24 серпня.
Перший етап Спартакіади серед депутатів проходитиме протягом трьох останніх липневих днів. А вже 31 липня в усіх населених пунктах Надвірнянщини, крім Переросля, Гаврилівки і Пасічної, відбудеться перший етап районного конкурсу краси «Україночка-20». Незважаючи на уже звичну назву, це буде його дебют (оскільки конкурсантки віком від 16 до 21 року) дефілюватимуть не у купальниках чи вечірніх сукнях останнього писку моди, а в старовинному вбранні. Саме на автентичності й етносі хочуть наповнити зміст п`яти номінацій конкурсу його організатори. Такий змаг вроди з національним відтінком дасть поштовх відродженню найкращих культурних традицій у селах і селищах нашого краю.
Із 11 по 18 серпня в усіх населених пунктах виходитимуть громадами на передсвяткову толоку. А між нею, 16 серпня, відбудеться святковий Форум громадських організацій. На другий день, 17 серпня, «Молода Просвіта» і молодіжна адміністрація району під орудою Назара Лазорка і Сергія Іроденка, а також відділ у справах сім`ї, молоді і спорту РДА на чолі з Тарасом Вінтоняком запросять юнаків та юнок, і молодших також, на фестиваль спортивного танцю «Хіп-хоп-літо».
Не менш насиченим обіцяє бути і наступне, 18 серпня. Тут у святковому легкоатлетичному забігу на 10 км (а може й менше) та богатирських іграх «Незалежність – це сила» змагатимуться по 10 моцних парубків із кожного села і селища, яких повинен ще знайти кожен місцевий спортивний інструктор органу місцевого самоврядування.
На свято Спаса краяни зберуться у «веселкове яблучне коло» біля пам`ятника Великому Тарасові. Тут, на майдані Шевченка, відбуватиметься грандіозне обрядове дійство з освяченням фруктів у кошику діаметром 4 метри. Для цього кожен сільський та селищний голова повинен розщедритися на мішок яблук і проявити свою солідарність у символічному плетенні «Яблучного кола», до якого приєднаються запрошені гості із чотирьох південних та східних областей України.
Харизми й нечуваної популярності програмі святкувань у районі надасть етнічний фестиваль середньовічної культури «Джинджур-фист» на Пнівському замку, зорганізований активістами громадської організації «Вільна інформація», якою керує тележурналіст Володимир Молдавчук. Захід проходитиме в найкращих традиціях епохи Середньовіччя й покликаний відродити Пнівський замок як унікальну пам`ятку архітектури й історії Прикарпаття. (Джинджур – він же козацький корінь, гуцульський женьшень; фист – діалектне слово, що означає «дуже»). Основні заходи фестивалю припадуть на 20-21 серпня. Але, на думку Наталії Пришляк – членкині цієї громадської організації і загалом відомої творчої особистості, фестиваль мав би розпочатися 19 серпня з благословення священиків на чолі з Владикою Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ. Опісля у величезний казан, де варитимуть компот, урочисто опустять «винуватця» фестивалю – корінець джинджура, який зцілює від усіх слабостей. Одне театральне дійство продовжить наступне – біля ватри запалять факели, після чого перший день завершиться концертом.
У Пнівський замок урочисто ввійдуть на другий день. Для цього спеціально запросили професійні лицарські клуби, котрі візьмуть участь у справжніх лицарських турнірах за всіма міжнародними нормативами. Прикметно, що на вході до замку стоятиме варта, споряджена в лицарські обладунки з ніг до голови. А всі бажаючі поринути у вир середньовіччя повинні заздалегідь підготуватися, придбавши собі спеціальні накидки на плечі або …кольчуги.
Та повернемось до турніру. Після нього влаштують справжню середньовічну трапезу (з поросям на вертелі та іншими середньовічними стравами). Смак загострюватимуть і середньовічні забави, і середньовічна музика. Всередині замку свої майстер-класи демонструватимуть ковалі, гончарі, вишивальниці, ткачі і ще багато інших представників ремісничих професій, а також майстри з виготовлення правічних оберегів українських діток – ляльок-мотанок. Останнього фестивального дня всі будуть «квестувати». Передбачається включити у «Квест» всі пам`ятні й популярні куточки райцентру. Того ж дня учасники фестивалю обиратимуть і найкращу княжну під час одноіменного конкурсу. Очікуються виступи на Пнівському замку гуртів «ВВ», «Гайдамаки», «Даха-браха»… Організатори планують залучити в якості медіаспонсорів провідні всеукраїнські телеканали, а в меценати – потужні підприємства України.
У рамках фестивалю пройде екологічна акція – вирубування чагарника, збирання сміття в замку. Співорганізаторами цього заходу виступають Головне управління культури і туризму ОДА, районні представницька та виконавча гілки влади.
Але фестиваль може не відбутися з огляду на аварійний стан Пнівського замку та існування заборони на проведення там велелюдних заходів (за станом на час написання цього матеріалу). Як додатковий варіант, місцем проведення пропонували обрати зону відпочинку ім. Назарія Яремчука, що повністю змінює суть самого заходу. Тому на нараді перед його ініціаторами поставлено вимогу з`ясувати всі питання, пов`язані з наданням письмового дозволу управління культури ОДА.
А тим часом торжества набирають обертів. 22-23 серпня палац культури Надвірнянського коледжу прийматиме фіналістів районного конкурсу «Україночки-20». У День Державного прапора (23 серпня) активісти громадських організацій розгорнуть маштабне синьо-жовте полотнище.
У День Незалежності України, 24 серпня, відбудеться урочиста сесія районної ради. Урочистості на майдані Т. Шевченка розпочнуться святковою ходою. Передбачається величний концерт. Облаштують символічну Алею творчості. Захоплюючі видовищні дійства відбуватимуться і на «Етноплаю». Вперше за всю історію незалежності в районі презентують унікальну книгу «Вишивана Україна», кожну із 31-ої сторінки якої представлять усі територіальні громади. Титульну сторінку книги пообіцяла вишити відома майстриня Ольга Писарук. Така книга після свята зберігатиметься у Музеї історії Надвірнянщини. 24-те серпня вночі осяють феєрверки.
На нараді дано попередні відповідні вказівки відповідальним працівникам. Як зазначив голова районної ради Василь Попович, відзначити треба не помпезно, але солідно. Голова РДА Володимир Калічко зауважив, що весь сценарій треба узагальнити й доповнити пропозиціями, що прозвучали.
Підготовка триває. Обговорюють кожну найменшу деталь святкувань. А по кожному заходу заступник голови РДА Богдана Ковалюк проведе окрему нараду. Тому кожний щирий краянин може долучитися до такого всерайонного фесту. Дерзайте!
Леся ДУТЧАК
«Народна Воля»