2 серпня 2011, 11:30 | Рубрика: Духовність, Культура Версія для друку
815 переглядів
П`ятий Прикарпатський фольклорно-етнографічний фестиваль лемківської культури «Кличе зелена неділя» у с. Рівня Рожнятівського району розпочався хіт-парадом художніх колективів та гостей. Урочисто відкрив фестиваль лемківський народний хор «Бескид» Івано-Франківського товариства «Лемківщина».
Із гарною промовою виступив о. Вітольд Левицький – парох церкви «Серце Ісуса, серце Марії» (м. Долина). Панахиду за всіх, котрі загинули під час депортації та померли уже тут, в Україні, відправив о. Анатолій Дуда з Монастириська у супроводі шести священиків.
У концертній програмі взяли участь колективи міст Калуш, Долина, Брошнів, Одеса, Житомир, Самбір, із країн Польща, Сербія та ін. На завершення виступили народні артисти Тетяна Горобець, Тарас Петриненко і заслужена артистка України Марта Шпак.
* * *
Лемки – західна етнографічна гілка українського народу, яка споконвічно проживає по обидвох схилах Карпат. Гори поділяють Лемківщину на дві частини, які розміщені на території трьох держав: Польщі – 48%. Словаччини – 41%, України – 11%.
Самоназва лемків – русини, руснаки. Так називались усі галичани до кінця ХІХ ст. Досі вважають себе русинами жителі західного Закарпаття, Пряшівщини (Словаччина) та Воєводини (Сербія). Назву (точніше прізвисько) одержали від своїх сусідів за вживання частки «лем», у значенні – лише, тільки. Науковці ввели слово «лемко» в обіг, як мовознавчо-етнографічний термін, лише на початку ХІХ ст.
Протягом 1944-1946 рр. на підставі угоди між Урядом УРСР і Польським Комітетом національного відродження про евакуацію українського населення з території Польщі до УРСР і польських громадян з території УРСР до Польщі (від 9.09.1944 р.) на Схід депортували 483808 осіб і розсіяли майже по всіх областях України. Тисячі депортованих у 1946-1947 рр. повернулись у Галичину, ближче до Карпат. У Прикарпатті, зокрема, осіли понад 35 тисяч осіб. Конкретно у Надвірнянському районі за станом на 1 грудня 1998 р. згідно з переписом нараховувалось 240 осіб. Тих, котрі залишились на Закерзонні – 140577 осіб, під час сумнозвісної акції «Вісла» (29 квітня-12 серпня 1947 р.), депортували на захід, на колишні німецькі території, що відійшли до Польщі. Частина із них повернулась на прабатьківські землі під час «хрущовської відлиги».
Ігор ЛІНГ,
м. Надвірна.