Освітяни закликають оперативніше реагувати
Виступ начальника райвідділу УМВС Романа Чекмарьова на «єдиному» депутатському дні останнього четверга липня викликав чимале пожвавлення серед депутатів, що засвідчило вже давно назрілу необхідність поближче поспілкуватися з керівником міліції та небайдужість до роботи правоохоронців.
Крім широкої інформації, розміщеної у матеріалах VІІ сесії, котра відбулася вчора, 4 серпня ц. р., депутати дізналися, що нині у райвідділі міліції трудиться 96 міліціонерів (при штатному розписі 106); жодної квартири для своїх працівників, котрі потребують житла, РВ УМВС не отримував. Майже наполовину менше від наявності населених пунктів у Надвірнянщині укомплектована чи не найбільш «чутлива» до критики громадськості служба дільничних інспекторів. Різко відрізняється погляд на цю службу й самого нинішнього начальника райвідділу охоронців правопорядку від ще зовсім недавнього підходу «зверху». Згадаймо, коли звідти йшла ініціатива про запровадження посади «шерифа» в кожному селі чи селищі з повним його забезпеченням транспортом, житлом і т. д. Того ж дня Роман Чекмарьов висловився, що якщо дільничний працює в одному селі 1-2 роки, то він вже не може об`єктивно оцінювати ситуацію тощо. Отже, часта дислокація дільничних інспекторів виправдана і доцільна, напрошується висновок у депутатів.
Ще однією, «кіндер-ознакою», позначена цьогорічна робота міліціонерів. Їм доводилось не один і не два рази шукати зниклих дітей. Адже зовсім випадково і ненавмисно, через свою наївність і безтурботність, зникали діти у Ланчині і Делятині, Бистриці й Надвірній. Крім трагічного випадку з неповнолітніми добротівчанами, про що детально розповідав часопис «Народна Воля», всі решта пошуки увінчалися успіхом, якщо не враховувати стресу батьків і використаного часу на розшуки. Якщо протягом доби не знайшли, то порушували кримінальну справу за фактом вбивства, уточнив начальник райвідділу УМВС Роман Чекмарьов.
Це, очевидно, розчулило не одного присутнього в залі районного будинку культури, де відбувався «Єдиний день депутата». А найбільше, і це цілком зрозуміло, начальника відділу освіти РДА, депутата районної ради Михайла Винника, який за проявлену оперативність у розшуку зниклих юних жителів Надвірнянщини висловив вдячність колективові райвідділу міліції в особі його керівника. Але на цьому не вичерпався виступ головного педагога району. Михайло Винник просив начальника райвідділу УМВС посприяти в оперативнішому і вчасному реагуванні опергруп на нічні телефонні дзвінки «102» від сторожів навчальних закладів району. Закликаючи правоохоронців до спільної праці на нелегкій ниві боротьби з наркоманією й алкоголізацією в учнівському середовищі, Михайло Винник зауважив, що наркотики вже «проникають» у школи Делятина і Надвірної. А щоб остаточно розірвати схему реалізації спиртних напоїв підліткам у деяких торгових точках, запропонував частіше здійснювати т. зв. контрольні закупки. Можливо, ці методи є найефективнішими нині у двобої з деморалізованими сучасними «торгашами», чи то б пак, підприємцями…
«Укрнафта» готує невтішні перспективи?
Щоправда, достеменно про це ще невідомо нікому, а тому жоден державний службовець у районі не береться категорично стверджувати, як і, зрештою, заперечувати.
Хоча інформація з багатьма знаками запитань все-таки прозвучала на засіданні. Йдеться про відповідний лист ПАТ «Укрнафта», що з 2012 року основний податок з доходу фізичних осіб скерують у м. Долина. Таким чином, у бюджеті району «не дорахуються» майже 5 млн. грн. (!). А в перспективі НГВУ «Надвірнанафтогаз» планують взагалі об`єднати з Івано-Франківським аналогічним управлінням, створивши єдине Івано-Франківське газовидобувне управління.
Прикметно й те, що, як поінформував депутатів голова райдержадміністрації Володимир Калічко, районна влада, намагаючись з`ясувати ситуацію, зверталася з листами в різні інстанції. З усіх прийшли… різні відповіді.
Але так чи інакше, підготовчі процеси тривають. Та чи на користь Надвірнянщині з її перспективними газо- й нафтоносними ресурсами, хоча й вартісними у площині розробки й видобування?..
Ні автобуса, ні дороги
Шкільний автобус за 300 тис. грн. для Бистрицької ЗОШ так і не вдалося придбати.
Два тендери не відбулися, бо не знайшлося жодного підприємства, готового за таку суму поставити цей транспортний засіб. Хоча торік, приміром, для Пасічнянської ЗОШ вдалося придбати автобус за вдвічі меншу вартість. А загалом в області з цієї ж причини не відбулося 18 тендерів, зазначив начальник відділу освіти РДА Михайло Винник.
Одначе, навіть і автобус не розв`язав би болючої й задавненої проблеми підвезення до школи учнів із двох віддалених дільниць: Климпуші, що за 6 км (а деякі діти йдуть і по 7 км), та Довжинець, що за 4,5 км, оскільки там відсутня і не сертифікована дорога. Це, так би мовити, офіційний погляд на проблему підвезення бистрицьких школяриків, вихід з якої, на думку, зокрема, Михайла Винника, полягає у створенні при школі інтернату (колись він функціонував), але батьки відмовляються.
Депутат районної ради, житель цього гірського села Андрій Гуцько вважає, що все ж варто ставити акцент на підвезенні дітей. Врешті-решт так вирішили і під час однієї з нарад за участю керівників району, де домовились підвозити хоча б до моста. Адже частина дороги на Климпуші – у кращому стані, каже Андрій Дмитрович. До того ж, залучити власні кошти до ремонту дороги погодились і деякі підприємці, і батьки учнів, мав допомогти і Держлісгосп… Тоді здавалося, що компроміс уже знайдено. Та в результаті – забракло взаєморозуміння усім сторонам, впевнений Андрій Гуцько.
Для вирішення цієї проблеми ще залишився місяць, щоб майже два десятки учнів і ще кільканадцять дошкільнят не добиралися до школи по гірському бездоріжжю (особливо з листопада по лютий) й опісля з промоклими ногами й промерзлими носами сиділи на заняттях…
Інакше й надалі існуватимуть дві реалії. Одна – реалізація «захмарних» туристичних проектів, як от відновлення залізничної колії в Бистриці чи спорудження мостів з Максимця на Богородчани, із Черника – на Яремче, і з Бистриці – на Закарпаття… А друга – відсутність елементарної можливості добиратися до школи, щоб здобувати обов`язкову середню освіту. Тільки й різниці, що одна реалія – для тих, хто має «позашляховики», інша – для дітей горян.
Тож, у якій реальності житимемо уже завтра? Можливо, у тій, що і діти горян, для яких таки варто прокласти шлях до знань, навіть, якщо і доведеться «довбати» скалу. Бо за ними – майбутнє краю, України, хоча поки що й затьмарене соціально-побутовими труднощами.
«Витягнуть» перший поверх
З легкої руки голови ОДА Михайла Вишиванюка, про що свого часу писала «Народна Воля», започатковано спорудження дошкільного навчального закладу в с. Білі Ослави.
Будують дитсадок господарським методом, що у нинішній скрутний час зарекомендував себе як безальтернативний. То ж, як кажуть, від усіх – потрохи і буде дітям сучасний садочок. Себто, крім виділених спонсорами цементу і щебеню, 300 тис. грн. надійшло і від районної ради, з яких уже використали трохи більше 100 тис. грн.
Але… На цьому й завершилось. Тому й нагадали депутати знову про обіцяний ДНЗ у цьому великому селі. І, судячи з коментарів керівників району, затримка – тимчасова. Незабаром проект пройде відповідну експертизу, залучать кошти з «Укрнафти», закуплять цеглу і таким способом «виведуть» перший поверх, обнадійливо прозвучало на засіданні.
Роботу продовжать із 15 серпня
Багатообіцяючий спортивний об`єкт біля райцентру дитячої творчості, схоже, не дає спокою жодному небайдужому краянину.
От і зараз ангарна споруда, що мовчазно застигла над зеленим трав`яним килимом, викликає занепокоєння у депутатів. Чому припинили будівництво? Невже спортшколу очікує доля «довгобуду»? Цю проблему просто заговорили?! Такі дошкульні запитання разом із не менш неприємними репліками депутати адресували очільникам районних представницької та виконавчої влади, керівникам її структурних підрозділів. Відповідь сміливо тримали і, здається, переконали начальник відділу освіти РДА Михайло Винник та голова РДА Володимир Калічко.
Тож, з`ясовується, що виконавець розпочав певний об`єм робіт із будівництва
омріяної багатьма спортшколи, коли проектно-кошторисна документація ще не пройшла експертизу. Згодом деякі свої зауваження висунули фахівці-будексперти і виконавець відмовився продовжувати роботи. Крім того, відомий меценат депутат обласної ради Юрій Дерев`янко запропонував частково профінансувати спорудження поруч 25-метрового на 4 доріжки плавального басейну, у проекті не передбаченого, на земельній ділянці олімпійця Романа Гонтюка, якому потім обміняли на іншу. Саме ці дві обставини також послужили деякій затримці. Але 10 серпня позитивний висновок мають дати експерти і з 15 серпня будівництво продовжать. Кошти 630 тис. грн. (580 тис. грн. – спортшкола у вигляді ангара і 50 тис. грн. – на проект басейну) є в наявності і чекають свого застосування. Крім того, окремо запроектують котельню, яка б відповідала заодно і потужності басейну.
Леся ДУТЧАК
«Народна Воля»