Жителі села Пасічна у понеділок, 8 серпня, перекрили центральний автошлях через село, який веде до гірських сіл Зелена та Бистриця навпроти Пасічнянської ЗОШ І ст. № 1. Таким чином люди висловили протест проти бездіяльності влади у розв`язанні питання поганих доріг та налагодження водопостачання гірського населеного пункту.
Дорога у Пасічній і справді у жахливому стані, вибоїна на вибоїні, а в окремих місцях – катастрофічно розбита. Автошлях уже багато років нищать важковагові транспортні засоби, які вивозять продукцію з підприємств, котрі працюють на території Пасічної (комбінат нерудних копалин «Нерудник» ВАТ «Івано-Франківськцемент», ВАТ «Надвірнянський кар`єр», кар`єр ДП «Облавтодор», НГВУ «Надвірнанафтогаз» і ДП «Надвірнянське лісове господарство»). Украй потрібне і водопостачання, оскільки якісну воду у криницях люди вже не бачили роками. А до прохань жителів села керівники згаданих підприємств не прислухаються, хоча щодня сотні автомобілів курсують асфальтівкою через Пасічну, розбиваючи її вщент.
Це і спонукало жителів села за ініціативою депутатів сільської ради вдатися до акції перекриття дороги.
– На даний момент, – каже депутат Пасічнянської сільської ради Роман Галюк, – проблем у селі предостатньо. Передусім, найбільше тривожить стан автошляху, яким невдовзі відмовляться курсувати водії мікроавтобусів, які здійснюють пасажирські перевезення. Невтішний стан і прилеглих доріг. Гостро стоїть питання водопостачання. Живемо у ХХІ столітті, а водопостачання Пасічної – на рівні блокадного Ленінграда. Просто жах.
Учасники акції із 7-ї год. ранку заблокували рух транспорту в обидва напрямки, підтримували виступ свого депутата, який наводив чимало інших важливих фактів безгосподарності в селі представникам районної влади та відповідних служб району, які прибули на місце події. Це заступник голови РДА Степан Іроденко, начальник філії «Надвірнянський райавтодор» Віктор Зінкевич, начальник НГВУ «Надвірнанафтогаз» Володимир Чуприна.
Пасічна – один із найбагатших населених пунктів Надвірнянщини щодо наповнюваності місцевого бюджету. Однак, такий автошлях не в змозі відремонтувати за кошти місцевого бюджету. На це необхідно скеровувати кошти з вищестоячих бюджетів. На жаль, тривалий час ніяких робіт з полагодження центральної асфальтівки Пасічної не проводять.
– Я думаю, – зізнається Степан Іроденко, – що тут велика проблема. Люди цілком закономірно порушують питання надійного ремонту дороги. Адже на території цього села діє багато потужних підприємств. І ті 40-50-тонні машини, які курсують даною асфальтівкою, щораз нищать її. Яку б дорогу ми тут не робили, вони всеодно за місяць-два знову автошлях розіб`ють. До розв`язання цієї проблеми треба підходити інакше. Варто збирати керівників цих великих підприємств, вносити продуктивні ідеї, пропонувати спільні шляхи вирішення проблеми. А то я не знаю, якою мала би бути ця дорога, щоб витримала такий насичений рух транспорту, який курсує через Пасічну. Але хто що б нині не говорив, мусимо віднайти ключ для позитивного виходу із ситуації.
Що ж до водопостачання, то із ситуацією добре обізнаний начальник НГВУ «Надвірнанафтогаз» Володимир Чуприна. Колектив, сповістив він, уже давно виготовив своїми силами проект водозабезпечення жителів села. Одначе, попередня сільська влада не проявляла великої зацікавленості в його реалізації, чекали з моря погоди, а сучасна мусить налагоджувати все спочатку. У попередні роки, за словами Володимира Чуприни, ПАТ «Укрнафта» виділяло певні суми коштів на будівництво цього водогону. Окремий відрізок його побудовано. Сьогодні також позитивно вирішують питання виділення ще певної суми коштів для продовження робіт на об`єкті.
– Але для того, щоб замінити, вірніше, реконструювати цілий водогін, – вважає Пасічнянський сільський голова Василь Михайлюк, – потрібно понад 1 млн. грн. Який би не був бюджет сільської ради, його не роздуєш у таких межах. Ще біда в тому, що виготовлена нова проектно-кошторисна документація, але для того, щоб сільська рада сама замінювала водопровідні труби, необхідно оголошувати тендер (про що сільський голова довідався тільки нещодавно). Для цього необхідно мати кошти, а їх не передбачено в сільському бюджеті на 2011 рік. Тому ніхто не захоче брати участі в такому тендері.
Продовжуючи тему автомагістралі, то її мали розпочати ремонтувати у вівторок, 9 серпня. Люди чекають…
– У вівторок, – повідомив Віктор Зінкевич, тут запрацюють катки, екскаватор, грейдери, автомашини, все буде зроблено. – ДП «Облавтодор» виділив нам уже бітум, 8 тонн чорного щебню для ліквідації вибоїн, виконуватимемо т. зв. ямковий ремонт. – Ми в Пасічній працювали і перед цим, прокопували кювети в найгірших місцях, чистимо обочини дороги. Через якийсь тиждень-два стан доріг зміниться на краще. Роботи розпочнемо, але все залежатиме від погодніх умов.
Пасічнянці ще до обіду звільнили автотрасу для руху автотранспорту при умові, що бодай через тиждень асфальтівку як слід відремонтують. В іншому випадку, вони надовго заблокують по ній курсування автомашин.
PS. Учора автор цих рядків поцікавився у начальника філії «Надвірнянський райавтодор» Віктора Зінкевича ситуацією на дорозі у Пасічній. Він повідомив, що ямковий ремонт автошляху в цьому населеному пункті йде повним ходом. Працюватимуть шляховики тут і сьогодні та завтра, у суботу.
Відчутно посприяли лагодженню асфальтівки у Пасічній ДП «Івано-Франківський облавтодор» та Пасічнянський комбінат нерудних копалин «Нерудник» ВАТ «Івано-Франківськцемент».
Микола ПИТЛЮК
«Народна Воля»
Світлини Володимира МАНІВЧУКА