Газета по-надвірнянськи
 

Що таке «свинка»?

2 серпня 2011, 11:20 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 1,510 переглядів

Епідемічний паротит («свинка», завушниця) – гостре висококонта­гіозне інфекційне захворювання, яке характеризується лихоманкою, загальною інтоксикацією, враженням слинних залоз, а іноді статевих та інших залоз, нервової системи. Джерело інфекції – лише хвора людина з яскравими ознаками за­хворювання чи без них. Хворий стає заразним за 1-2 дні до появи ознак хвороби та в перші 5 днів захворювання. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом. Сприйнятливість до епідемічного паротиту висока. Частіше хворіють діти.

Інкубаційний період – від 11 до 23 днів. У хворого підвищується температура тіла, з’являється слаб­кість, головний біль, болі в області вуха, який посилюється при жуванні, розмові, сухість у роті. Одночасно чи пізніше з’являється набряк під однією з мочок вуха без зміни кольору шкіри та місцевого підйому температури (запалення привушної слинної залози). Збільшення залози відбувається швидко і протягом 3 днів досягає максимуму. На цьому рівні припухлість тримається 2-3 дні, а потім поступово, протягом 7-10 днів, змен­шується. Температура тіла досягає максимального вираження на 1-2 день хвороби і продовжується 4-7 днів.

У 60% випадків уражаються обидві привушні слинні залози. За­звичай, через 4-5 днів після початку захворювання, коли починається зменшення запаленої залози, починається збільшення другої залози. Іноді уражаються підщелепні слин­ні залози. У 25% інфікованих захворювання перебігає без явних ознак хвороби. Запалення яєчка час­тіше буває у дорослих – 20-35% хворих. У більшості випадків на 5-7-ий день від початку захворювання температура тіла знову зростає до 39-40°С, з’являються сильні болі в області мошонки та яєчка. Яєчко збільшується, стає болючим. Запалення яєчка може передувати враженню слинних залоз чи виникати одночасно. У випадку дво­сторон­нього зменшення яєчок після запалення доволі часто розвивається безпліддя.

Ураження центральної нервової системи при епідемічному паротиті буває у кожної десятої дитини, у хлопчиків у 3 рази частіше, ніж у дівчаток. У більшості випадків на 4-7 день хвороби з’являється лихоманка, температура підвищується до 39°С і вище, з’являється сильний головний біль, блювота. У хворого розвивається запалення оболонок головного мозку (у 25-30% хворих).

Одужання після запалення мозкових оболонок при епідемічному паротиті відбувається повільно.

У декотрих хворих поряд із запаленням оболонок головного мозку розвивається запалення головного мозку, яке проявляється в’я­лістю, сонливістю, порушенням свідомості. Пізніше у них можуть виникнути зміни з боку центральної нервової системи у вигляді зміни поведінки, головного болю, судом, глухоти на одно вухо, порушення зору.

Після перенесеного захворювання будь-якого ступеня тяжкості розвивається тривалий імунітет.

Лікування проводиться на дому. Хворі з ураженням центральної нервової системи та запаленням яєчка направляються в інфекційний стаціонар. Хворі із запаленням слинних залоз потребують пос­тільного режиму, помірної рідкої молочно-рослинної їжі, полоскання ротової порожнини після кожного прийому їжі.

Хворих ізолюють у домашніх умовах до 9 дня від початку захворювання.

Дітей, контактних із хворим (які не хворіли на епідемічний паротит), відокремлюють на 21 день від початку контакту.

Проти епідемічного паротиту в Україні щеплять дітей у віці 12 місяців, 6 років та хлопців 15-річного віку. Для імунізації дітей у 12 місяців та 6 років застосовують комбіновану вакцину проти кору, краснухи та епідемічного паротиту (КПК), яка одночасно захищає проти цих трьох інфекцій. Щеплення хлопців у 15 років проводять моновакциною.

Олег СЄРОВ,

лікар-педіатр Надвірнянської районної дитячої лікарні.

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!