Газета по-надвірнянськи
 

Справи Руху актуальні, як і 20 років тому

5 серпня 2011, 11:03 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 973 переглядів

Нещодавно відбулася презентація книги відомого нашого краянина, громадського діяча Богдана БЕРЕЗИЦЬКОГО «Нариси з історії Руху і Незалежності», що вийшла друком у видавництві ПП «Сімик», м. Івано-Франківськ, 2011.

Пропонуємо інтерв`ю з автором.

Богдан Березицький твердо вірить у краще майбутнє донечки Наталочки та її ровесників, яким і розбудовувати самостійну Україну

– Богдане Адамовичу, у своїй книзі Ви здійс­нили екскурс в історію України від княжих часів. Якої мети хотіли досягнути?

– У першу чергу праг­нув показати події двадцятирічної давності в зв’язку з далеким минулим. Не можна розглядати таку, поза сумнівом, історичну подію, як здобуття Україною Незалежності відірвано від історії України, від самих витоків нашої державності. Не лише фахові історики, але й досить широка читацька аудиторія знайомі з нашою історією. Але практично або відсутні чи маловідомі праці, в яких спресовано всю історію України з аналізом причин розквіту, але найчас­тіше прикрих її поразок і занепаду. І таку спробу я зробив. Наскільки вона вдала, судити читачам.

Та думаю, що я переконливо довів, що саме праця Руху під проводом В’ячеслава Чорновола логічно завершила багатовіковий похід українців за своєю державністю. На референдумі 1 грудня 1991 року понад 90% відсотків виборців підтримали проголошену 24 серпня Незалежність.

– Що передбачала про­грама Руху і що вийшло насправді?

– Програма НРУ (за перебудову) передбачала входження до оновленого Союзу. Однак зусиллями В`ячеслава Чорновола і рухівських органі­зацій усіх областей та Криму прийняли нову програму, яка передбачала здобуття Незалежності України.

– Які заходи Руху і події того часу були головними для досягнення цієї величної мети?

– «Ланцюгом Злуки» 22 січня 1990 р. україн­ський народ проголосив на весь світ, що він має намір відродити свою державність, втрачену на початку ХХ століття. Тоді до цієї справи долучилися мільйони укра­їнців від Галичини до Києва. А вже відзначення 500-річчя Козаччини влітку того року об’єд­нало всю Україну довкола великої ідеї.

– Які особистості ві­дігравали головну роль у тих подіях?

– Іван Драч, Дмитро Павличко, Михайло Горинь, Левко Лук’яненко. Але визначною постаттю був В`ячеслав Чорновіл, який позбавив український народ від ілю­зії про можливість перебудови імперії ще в 1989-му на перших вічах і послідовно вів Рух і українців до тріумфу 1 грудня 1991 року.

– Що Ви можете сказати про розколи Руху?

– Частина політиків вважала за необхідне перебудувати імперсько-колоніальну систему заради її збереження. Інша частина на чолі з В.Чорноволом вважала за необхідне повністю її ліквідувати, а Укра­їну проголосити незалежною державою. Обстанов­ка для цього була сприятливою. Подібна ситуація мала місце як у сус­пільстві, так і в Русі після його утворення 8-9 вересня 1989 року. Це було підставою для протистояння всередині Руху і можливість розколу іс­нувала ще до його утворення і всі подаль­ші ро­ки. Серйозний розкол відбувся після референдуму, коли прихильники перебудови оголосили обструкцію В.Чорноволові через його вимогу провести вибори всіх органів влади від місцевих до парламентських. Надалі противники Незалежності, що залишилися при владі, сформували законодавче поле псевдоприватизації під­приємств. Через це прак­тично знищено всю промисловість у державі, а власниками підпри­ємств стали неукраїнські сприт­ники. Така ситуація зумовлювала загрозу або знищення Руху, або його розколу. Це і сталося на третьому з’їзді Руху. Тоді Рух перетворився на партію й оголосив про перехід в опозицію до не­української влади. Надалі мали місце дискусії щодо розвитку економіки, сіль­ського господарства, при­ватизації, але до розколів вони не привели. Гостра криза виникла в Русі напередодні президентських виборів 1999 року. Причиною було питання про висунення кандидата на посаду Президента від Руху, чи підтримку Л. Куч­ми. Тоді розкол відбувся. Крім того, загинув В. Чор­новіл. Розслідування обставин катастрофи на Борис­пільському шосе не завершене до цього часу і це є свідченням при­четності тодішньої влади до загибелі лідера Руху.

– Якою Вам нині бачиться можливість змі­нити стан справ в Укра­їні на користь народу і держави?

– Відповідь на це питання дана в розділі «Про національну ідею». Перш за все, у країні необхідно суттєво покращити економічну ситуацію через надання всякої можливої підтримки малому і середньому приват­ному бізнесові (МСПП). Необхідно змінити принципи заснування МСПП. Замість реєстрації достатньо повідомлення про початок діяльності. Ці, ряд інших заходів і зниження податкового та інших платежів дасть можливість збільшити кількість робочих місць в Україні мінімум на 7 мільйонів. При цьому значно збільшаться надходження до бюджету і Пенсійного фонду. Передбачаю суттєво покращити справи в сіль­ському господарстві. Тут необхідно захистити сіль­госпвиробників від посередників. Цей та інші передбачувані у книзі заходи (підняття закупі­вельних цін при збереженні цін на продукцію переробки, надання вигідних кредитів для прид­бання техніки і витратних матеріалів під низь­кі відсотки) значно під­вищать ефективність нашого сільського господарства.

Надзвичайно важливою проблемою є створення системи патріотичного виховання дітей та молоді, відродження і захисту української мо­ви, культури, традицій і звичаїв. Необхідно належно підтримувати ук­раїнські періодичні видання і книгодрукування. Суттєво потрібно реформувати системи пра­воохоронних органів та судочинства. Законодавчо і конституційно необхідно покращити становище українців як титульної нації. Україні необхідно зняти питання двомовності. Мови національних меншин повинні мати гарантії розвитку. Але державною й офіційною повинна бути українська.

Напередодні 20-ї річ­ниці Незалежності України від імені районної організації Народного Руху України сердечно вітаю усіх краян із цим визначним святом. Бажаю усім і кожному стати творцем такої Укра­їни, про яку ми всі мріяли 20 років тому, якою її бачив В`ячеслав Чорновіл.

Леся ДУТЧАК

«Народна Воля»

Світлина Назарія ГРИДЖУКА

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!