5 серпня 2011, 10:52 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку
1,963 переглядів
Відомо 70 видів борщівника, в Україні налічується 5. Борщівник Сосновського, завдяки наявності в його соці біологічно активної речовини фурокумарин, є отруйним для людини. Найагресивнішою ця рослина є в період цвітіння, кінець червня-серпня. Росте на лісових галявинах, луках, засмічених місцях та чагарниках.
Реакція людини на контакт з борщівником індивідуальна. Після контакту з соком борщівника шкіра червоніє, виникає біль, набряк, свербіж шкіри, з’являються пухирі. Часто домінуючими стає нудота та лихоманка, можливі напади задухи. Клінічні ознаки та наслідки опіків спільні з термічними та хімічними і залежать від локалізації та площі уражень.
При потраплянні соку борщівника Сосновського на шкіру, його необхідно промокнути хустинкою або серветкою. Слід унеможливити попадання сонячних променів та світла на уражені місця, закривши їх одягом або декількома прошарками тканини. При першій можливості місце контакту необхідно ретельно промити водою з милом, обробити шкіру слабким розчином «марганцівки» (перманганату-калію) або прикласти розчин фурациліну, повторно захистивши від світла на 2-3 доби. При появі пухиря, змастити його зеленкою. Для мінімалізації ускладнень необхідно максимально швидко звернутися у лікувальний заклад.
Рекомендовано знаходитися подалі від цієї рослини та уникати контактів з нею. При прогнозованому контакті надійним захистом є щільний одяг. Оптимальним є знищення рослини у місцях проживання та відпочинку.
Ольга ПОНАЙДА,
Сергій КРАВЧУК,
лікарі-дерматологи центральної районної лікарні.
смерть мутантам!!