5 серпня 2011, 10:45 | Рубрика: Закон Версія для друку
980 переглядів
Примусове виконання судових рішень в Україні покладено на Державну виконавчу службу. Державний виконавець стягує аліменти на підставі виконавчого листа. Стягнення проводить адміністрація підприємств, установ і організацій на підставі надісланих їм державним виконавцем виконавчих документів та розпоряджень.
Відрахування аліментів із заробітної плати та інших видів доходів боржника вираховують із суми, яка залишається після утримання податків. Із заробітної плати боржника можна утримувати 50 відсотків заробітної плати. Загальний розмір усіх відрахувань із заробітної плати при стягненні аліментів на неповнолітніх дітей при кожній її виплаті не може перевищувати 70 відсотків.
За виконавчим документом про стягнення аліментів з пенсії можна відраховувати не більше, як 50 відсотків її розміру.
Порядок визначення розміру заборгованості регулює ст. 195 Сімейного кодексу України та ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження».
Якщо платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості і не працює на час визначення її розміру, заборгованість обчислюють виходячи із середньої заробітної плати працівника відповідної кваліфікації або некваліфікованого працівника для даної місцевості.
У разі неможливості стягнення аліментів із заробітної плати чи інших доходів боржника, якщо боржник не працює і не одержує доходів, державний виконавець: розшукує майно боржника та джерела отримання прибутків, направляючи запити до БТІ, ОДПІ, МРЕВ та центру зайнятості (у разі потреби до інших установ); перевіряє майновий стан боржника за місцем його проживання, за результатами чого складає відповідний акт.
Платник аліментів повинен негайно повідомляти державного виконавця про зміну місця роботи чи проживання, а також про інші доходи.
Якщо ці заходи не призвели до погашення заборгованості за аліментами, а в діях боржника вбачають ознаки злочину – злісне ухилення від сплати аліментів, державний виконавець звертається до органів дізнання з поданням про притягнення такого боржника до кримінальної відповідальності.
Якщо місце проживання батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначають тимчасову державну допомогу із Державного бюджету України.
Лілія ШАНІНА,
старший державний виконавець відділу ДВС Надвірнянського райуправління юстиції.