Газета по-надвірнянськи
 

«Етноплай» вабив піснею, вишивкою, гостинністю

30 вересня 2011, 14:18 | Рубрика: Духовність, Культура, Свята, Смачного!, Тема дня Версія для друку Версія для друку 3,534 переглядів

Ювілейний «Етноплай» у Надвірній з нагоди 20-ї річниці Незалежності України перетворився у справжнє свято ремесел і фольклору, на якому панувало народне ужиткове мистецтво, старовинні страви, виставки художніх робіт, майстерність сільських аматорів сцени. Побувавши на ньому, ми ще раз пересвідчились, що повноводнішає життєдайне джерело талантів наших самобутніх умільців, а гостинному надвірнянському роду таки немає переводу. Пропонуємо «етноплайські» міні-нотатки.

Бистриця нагадала, що саме вона господиня справ­жніх плаїв і полонин, звідки такий смачний будз і бринза, якими гостинно пригощала директор будинку культури Марія Рогів, а Іван Марич представляв художню само­­діяльність.

Молодків прибув на «Етноплай» одразу після урочистостей у своєму селі. Відомий гурт «Сер­би­ця» під ке­рівництвом Ганни Ковалюк обдарову­вав своїм пісенним даром усіх присутніх і припро­шував до нелупки із сер­бицею та інших молод­ківських смаколиків, а ще гонорувався старожилом «вуйком-дубом», якого уві­ковічнили на фото­стен­ді. До земляків завітала заступник голови РДА Бог­дана Ковалюк і віншу­вала їх із Днем народження рідної країни.

Битків. Односельчан вітав завідувач сектора взаємодії з правоохоронними органами та оборонної роботи РДА Василь Букатюк, проінформувавши, що на високому рівні у Биткові відбулися урочистості з нагоди Дня Державного Прапора України: новий прапор на новому флагштоку замайорів навпроти селищної ради. Директор будинку культури Ганна Ломпас, окрім багатої кухні, представила майстринь: вишивки – Ганну Ткачук, запашних короваїв – Ганну Пили-п`юк та солістку-скрипальку Оксану.

Тисменичани. Директор будинку культури Тамара Белей припрошувала до унікальної тисменичанської смажонки з картоплею, показала вишивки Галини Яцків, Руслани Кадубін та Любові Ткачук і познайомила із талановитим тріо (Віталій Буратчук, Микола Фітков­ський, Андрій Непеляк).

Чорні Ослави. Гостей зустрічав досвідчений завідувач клубу Петро Стефурак, керівник відомої у краї «Білої криниці» Галина Щерб`юк, а Ганна Левкун не тільки подивувала майстерністю випікання хлібних виробів на дровах, а й охоче ділилася рецептами. Солістка Марія Поварчук успішно виступила на цьогорічному Гуцульському фестивалі у Косові.

Камінне привабило не тільки вишитими образами, портретами Лесі Українки та Івана Мазепи, золотим тризубом (усі роботи художнього керівника Ольги Данилюк), а й двома столами різних страв, спасівським кошиком, «фірмовими» ягодами. На сцену запросили жіночий колектив «Берегиня» під музичним супроводом Мирослава Кузіва.

Цуцилів співав на весь майдан «Ой там, у лузі». Недаремно це село виплекало талант Марійки Петруняк, а ще чоловіче тріо виконало пісню «Шабелина». Директор будинку культури Галина Легка розповіла, що козацький стіл готували спільно.

Парище відвідувачі па­м`ятатимуть ще довго, оскільки мали змогу дегустувати авторські вина місцевого винороба і пасічника Миколи Сукновського, лауреата багатьох премій, а також ознайомитись із роботами Валентини Байляк і Тетяни Томин (бісероплетіння), в`язальниці Світлани Лавришин, скуштувати страви директора будинку культури Ярослави Циганчук, насолодитися спі­вом вокальної групи (кер. Ганна Лацко).

Красна прославилася троїстими музиками, багатим столом, виставкою вишивок, які представили директор будинку культури Світлана Дідоводюк та художній керівник Іван Тарлапан.

Гаврилівку достойно пред­ставили клубні працівники Іван Паламарчук, Олександра Гайдаш, завідувач бібліотеки Марія Глинчак, частуючи «терчаком», голубцями із тертою картоплею, традиційними пирогами з сиром. Не менше сподобалась виставка вишивок.

Лоєва, як завжди, привезла смачні страви, а ще унікальні старовинні картини (їх зберегла Уляна Білінкевич), цікаві старожитності і вишивки із шкіль­ного музею, вишиті простині Ірини Пліщук та ін. Про все це ми довідались у заступника директора місцевої школи Богдани Логвіненко та завідувача клубу Марії Хопти.

Гвізд. Гості тут смакували налисниками із лисичками, пляцками, житніми варениками та ін., а також милувалися виробами із глини Андріани Приймак, вишивками союзянок (кер. осередку Ганна Лунів), спі­вом фольклорного колективу, дуету та інших аматорів будинку культури, де директор – Катерина Іванюк, худ. керівники Світлана Ці­в`юк, Любомир Боднарук, а ке-рівник вокального ансамблю – Уляна Боднарук.

Середній Майдан. Біля святкового столу вітаємо сіль­ського голову Ольгу Бев­зюк (вона з нагоди ювілею держави та за багаторічну працю відзначена від РДА і районної ради – цінним подарунком (іменним годинником) та спіль­ною грамотою), а також завклубу Ганну Казюк, яка презентувала власні вишивки, та учасників художньої самодіяльності.

Пасічна. Ще здалеку привернули увагу 11 вишитих образів і картин. Їх автор Уляна Петлюк, яка розповіла нам, що над однією працює 2-3 місяці, а почала вишивати ще у шостому класі. Різьблені вироби – випускника шко­ли Андрія Грушки. Серед аматорів сце­ни – чоловічий гурт і ді­вочий «Сме-річка». До свята готувалися разом клубні та бібліотечні працівники, сіль­ська рада, школа – не без гордості підсумувала завклубу Параска Гаврильчук.

Лісна Тарновиця. Тут святковий настрій відві­ду­вачам піднімали клубні працівники Оксана Де-м`янів та Ярослава Якимчук і стравами, і розмаїттям вишивки.

Перерісль. Сільський голова Василь Непеляк мав за честь познайомити із визнаною красунею Над­вірнянщи­ни Діаною Вовчак. До «Етноплаю» художній керівник Ганна Насадюк залучила майже всю родину.

Пнів. Художній керівник Галина Пуканюк із старовинної кухні запропонувала стріпани, голубці із бурякового листя та ін. (кухарка Ольга Сороцька). Виставка картин – Володимира Кравціва, вишивок – Ганни Томин (вчитель і «союзянка») та Юстини Сороцької. На сце­ні веселив фольклорний гурт «Надвечір`я» під орудою Ірини Сороцької.

Делятин. 15 членкинь місцевого осередку «Союзу Українок» під орудою Ганни Гнип`юк підготували національний стіл, вишивки, українські народні пісні і дуже раді, що люди гуртувались біля них і підтримували співом.

Зелена щойно зірваними грибами підтвердила, що триває сезон «тихого» полювання. Директор будинку культури Наталія Осташук вдячна заступникові директора Черниківської школи Галині Онуфрак, вчителеві музики Зеленської школи Ірині Глущук, сільському голові Віталієві Хопті і фольклорному гурту за співпрацю і запрошує гостей на День села 4 вересня ц. р. Гуцульський мистецько-пісенний вернісаж цього села знайшов багатьох шанувальників.

Максимець підготувався не гірше. Вразила вивіска – візитівка села, які, за словами директора будинку культури Марії Юрчук, виготовив Петро Тикенчук, як і інші вироби з дерева. Страви підготувала вчитель Ольга Семенюк, а виставку вишивок спільно з Оксаною Осташук, Параскою Остап`юк та Ольгою М. Семенюк, коровай – Ганни Щерб`юк.

Назавизів. Надвірнянка Дарія Дімнич не могла нам нахвалитися смачними назавизівськими стравами, чим дуже потішила зав-клубу Оксану Колінковську та бібліотекаря Світлану Лещенко. Оригінальна тут і колекція вишивок.

Заріччя. Біля виставки чаклували сільські бібліотекарі Галина Костюк і Галина Вацик, які й розповіли про майстринь вишивки Дарію Купчак, Галину Вацик, Ганну Вацик, Василину Абрам`юк, умілих кухарок Василину Вацик та Параску Бойченюк, художню самодіяльність у чоловічому складі «Червоної калини» і вокалістку Іванну Левицьку.

Саджавка, як і завжди, постаралась на славу. Гостей бавили місцеві аматори сцени, а директор будинку культури Уляна Грицюк гостинно представила усі таланти села.

Щонайкращі відгуки залишили після себе й інші села. Зокрема, директор районного будинку культури Іван Романюк дуже позитивно оцінив і виставки, і художню самоді­яль­ність Ланчина, Волосова, Добротова, Стримби, Чорного Потоку та ін.

Роль господині сцени фольк-фесту чудово виконала заслужений працівник культури України Любов Орел.

Відрадно, що на «Етноплай» прибули спільно майже всі сільські і селищні голови, депутати сільських, селищних і ра-йоної рад, обрані громадами, секретарі місцевих рад, клубні і бібліотечні працівники, вчителі й активісти. Ювілейні заходи згуртували родину Надвірнянщини. Такої єдності та злагоди зичимо і в свята, і в будні.

* * *

На ювілейних урочистостях в Івано-Франківську Надвірнянщину представляли дитячий зразковий ансамбль танцю «Горяночка» РБК (кер. Олена Здольник) та народний фольклорно-етнографічний колектив із Фитькова «Перевесло» (кер. Ольга Багрійчук). Вітаємо із вдалим виступом з нагоди 20-річчя рідної Держави.

* * *

Під час святкування 20-ліття Незалежності України педагоги та творча молодь Надвірнянщини виставили свої художньо-мистецькі роботи на Алеї творчості на майдані Тараса Шевченка.

Орися СПІВАК

«Народна Воля»

Світлини Романа ГЛОДАНА

Саджавка вабила повстанськими піснями

Гостинність чорноославчан

Делятинські «союзянки»

Перерісль. Сільський голова Василь Непеляк (ліворуч) із Діаною Войчак – красунею Надвірнянщини-20, депутатом районної ради Богданом Сорочинським та митцями села

Приваблювали вишивки з Лісної Тарновиці

Битків дарував пісню, щире слово і смачні страви

Пісням, приязні і веселості не було меж: у цуцилівському гурті…

… та у волосівському

Парищенські голосисті співачки заставляли співати і свого сільського голову, а на іншому боці…

… чулися ще голосистіші пісні із Бистриці

Подовго не відпускали учасників свята самодіяльні митці і культармійці з Тисменичан…

… та Пнів`я

Символом Назавизова, як це не жартівливо звучить, залишається півень-когут, якого намагалися переспівати…

… сусіди із Гвозда…

… та Гаврилівки

Не лише родинні (хай і окремі) узи поєднують Середній Майдан із…

… Камінним, але й бажання обмінятися концертно-мистецькими виступами

Лоєвські ґаздині наварили і напекли свого, а їм ніяк…

… не хотіли поступитися молодківські молодиці і ґаздині зі своїм вуйком-дубом

Вдячні відвідувачі максимецьким (ліворуч) і добротівським культпрацівникам

Вони представляли Зелену, яка у неділю святкуватиме своє 450-річчя

Микола Сукновський із Парища – не лише майтер-пасічник, але й уміє пригостити медовим квасом та іншою бджолярською продукцією

І закружляла волосівська «коломийка»

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!