Газета по-надвірнянськи
 

Села, в яких хочеться жити, або як ґаздують у Коломийщині, уможливлюючи соціальні проекти

30 вересня 2011, 12:27 | Рубрика: Влада, Економіка Версія для друку Версія для друку 968 переглядів

Мені до вподоби, коли робочі місця, соціальні і культурні послуги доходять до людей, до глибинки. Бо саме тут душа народу, – ці слова належать голові Коломийської РДА Михайлові Негричу. Їх почули учасники цьоготижневого виїзного семінару за участі голів Надвірнянського та Рожнятів­ського райдержадміністрацій та районних рад, сільських та селищних голів обидвох районів на базі Коломийського району, ініційованого головою ОДА Михайлом Вишиванюком.

Першим гостей у складі заступника голови, керівника апарату ОДА Романа Струтинського та першого заступника голови обласної ради Василя Гладія гостинно зустріли в селі Замулинцях, вручивши обидвом пишні короваї.

Надвірнянську делегацію очолювали Володимир Ка­ліч­ко та Василь Попович, які особливо цікавилися об`єктами соцкультпобуту, представ­леними до презентації.

Роман Струтинський та Василь Гладій розповіли, що господарі мають намір ви­світ­лити під час його проведення сутність співпраці сіль­ських рад з РДА, територіальними громадами, підприємцями населеного пункту у питаннях соціально-еконо­міч­ного та культурного розвитку території.

У Замулинцях, приміром, представили облаштований за європейськими стандартами дошкільний навчальний заклад, який відкрили напередодні 20-ї річниці Незалежності України. А загалом таких цьогоріч у Коломийщині на честь ювілею Незалежності відчинили свої две­рі для малюків три. До кінця року введуть в експлуатацію ще два ДНЗ. Щодо Замулин­ців, то будинок, в якому діятиме ДНЗ, збудований у 1920 році. Використовували за різним призначенням, але порадившись із громадою, ствер­джує Михайло Негрич, спільними зусиллями за спри­яння РДА, районної та Семаківської сільської рад методом народної будови ось так облагородили занедбаний об`єкт, який відтепер слугуватиме дітлахам Семаківців та Замулинців. – Розрахований ДНЗ на дві групи. Хоча звідси до Семаківців 5 км, та ми довозитимемо дітей у дитячий садок добротною асфальтною дорогою.

На території району працюють 50 сільських рад, то в короткому періоді при кож­ній із них функціонуватиме ДНЗ, в якому виховуватимуть малюків із 2-3 населених пунктів, котрі у складі того чи іншого органу місцевого самоврядування.

На маршруті Замулинці-Коломия учасників семінару ознайомили з Коломийською центральною районною лі­карнею. Побували ми в хірургічному, реанімаційному та травматологічному відділеннях, оснащених найсучаснішим медичним устаткуванням. Організацію лікувального процесу коментував заступник головного лікаря ЦРЛ Петро Лесів. Справді, представники обидвох районів мали що оглянути, бо це нові добудовані корпуси основної лікувальниці коломиян. Світ­лі, просторі, чисті і затишні палати на двох пацієнтів кожна, а діагностичне устаткування – прогрес світової науки.

Мальовниче село Спас вразило своєю чистотою, акуратністю. Розташоване у ме­жиріччі двох річок Спас нагадує своєю охайністю прекрасне містечко. Рідко коли вдавалося бачити делегаціям із двох районів таку велику протяж­ність живоплоту. Він біля кож­ного сільського двору за­мість парканів. У людних міс­цях та поблизу об`єктів соцкультпобуту сучасні ящики для складування твердих побутових відходів. На обійстях селян – ідеальна чистота. Обабіч дороги навпроти сіль­ських дворів розмаїття квітів. Межі села визначають красиві вказівні знаки, милує око оновлений також методом народної будови сільський клуб. Як і ззовні, так і всередині все зроблено досить ефект­но, естетично, гарно, з любов`ю. Спаський сільський голова Олександра Гоянюк, яка вже друге скликання очолює територіальну громаду, висловила тепле слово на адресу громади, яка її розуміє і повсякчас підтримує у всіх по­чинаннях, активно долучаючись до реалізації наміченого.

– Нашим завданням було, – каже Олександра Гоянюк, – не побудувати для людей, а щоб люди самі побудували для себе. Місцева громада сама визначає свої першочергові потреби, ми допомагаємо їй матеріалами і люди самі все відбудовують. Нещодавно Спас став місцем Другого відкритого фестивалю автентичної карпатської кухні «Смачний Спас». А ще нам у Спасі провели цікаву екскурсію місцевою ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Івана Франка. Це один із найсучасніших у Коломийщині храмів знань – наймодерніший об`єкт європейського ґатунку. На його відбудові працювали вчителі і батьки уч­нів, громада і місцева влада. Зробили все на відмінно. Оформили чудово класні кімнати, актову залу, шкільну їдальню, духовну світлицю, придбали оригінальні меблі. Наразі будівництво продовжується, на черзі – спортзала і приміщення для двох дошкільних груп. Цього року вони розпочнуть функціонування.

Переїзд за маршрутом Спас-Микитинці-Пістинь-Уторопи, Яблунів-Стопчатів-Ковалівка підбадьорював усіх добротною асфальтівкою. Родзинкою села Ковалівка є стаціонарне відділення територіального центру з обслуговування одиноких та непрацездатних громадян. За всіма ознаками – це суперустанова для немічних обездолених людей. Не завадило б мати таку і в Надвірнянщині.

У Нижньому Вербіжі з архітектурною забудовою села тісно поєдналися будівлі ДНЗ та ЗОШ І-ІІІ ст., які стали тутешньою візитівкою. В який спосіб вони постали тут, розповіла голова із 30-річним стажем головування Марія Карпенюк. Нижньому Вербіжу ще у 2005-му присуджено перше місце за підсумками Всеукраїнського конкурсу «Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку» в області та третє – в Україні.

Підсумовуючи в Нижньому Вербіжі програму виїзного семінару, Роман Струтинський, Василь Гладій, Михайло Негрич та голова Коломийської районної ради Богдан Болюк відзначили його позитиви, визнавши, що це хороший обмін досвідом щодо забезпечення соціально-економічного і культурного розвитку населених пунктів, піднесення ролі органів місцевого самоврядування в житті територіальних громад.

На думку керівників нашого району Василя Поповича та Володимира Калічка, почуте та побачене має окрилити та надихнути на подібні творення сільських та селищних голів Надвірнянщини. Адже практика сільських рад тих населених пунктів Коломийщини, де вдалося побувати, з питань благоустрою, розвитку і вдосконалення місцевої інфраструктури засвідчує, що за умови тісної співпраці сільського голови, депутатів сільської ради, членів виконкому, керівників підприємств, установ, організацій, жителів села можна забезпечити належний розвиток територій та налагодити чітку роботу об`єктів соці­ально-культурного призначення, урегульованість і підконтрольність процесів вирішення всіх життєво-важливих проблем села.

Микола ПИТЛЮК

«Народна Воля»

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!