Лише окремим людям даний талант від Бога і загадкової природи пензлем і фарбами відтворити цю живу красу на полотні, і не лише просто красу як об`єкт природи, історичного місця, певного пам`ятника, неординарної людини чи суспільної значущої події, а серцем і розумом художника одухотворити написану картину (малюють картини лише діти або закохані), щоб звичайні фарби запроменіли веселковими кольорами, які здатні зачарувати наше серце, збудити думку, викликати радісні відчуття і насолоду в усьому нашому єстві. Якраз це і є мистецтво, яке дарують нам художники.
На світлині Івана Гриджука: Дмитро Угринюк на своїй виставці до 20-и річчя Незалежності України у районному будинку культури
Мені було приємно дізнатися, що художника-надвірнянця Дмитра Угринюка представники творчої інтелігенції Надвірної обрали претендентом у номінації живопису на премію нашої славнозвісної поетеси Надії Попович. Я мав нагоду неодноразово побувати в його художній майстерні, розмовляти на теми мистецтва, спостерігати, як він кладе лиш йому одному зрозумілий штрих, цяточку, мазок то одним, то другим пензлем на полотні ще без рамки, і як чисте і безмовне полотно заповняє образ його задуму, образ широкий і конкретний – пейзаж це чи портрет, а чи групові образи, які ми бачимо на його іконах. Не знаю чому, але я ще з малого хлопця любив спостерігати (спостерігаю й дотепер), як зароджується світанок у будь-яку пору, якими дивовижними відтінками сонце золотить обрій і небо, і як за лічені секунди виринає з небесного океану його червоно-кроваве обличчя, що на очах перетворюється в сріблястосліпучий гігантський диск. Одне слово – краса! Таку ж красу дарує нам у найрізноманітніших проявах художник Дмитро Угринюк.
У серпнево-вересневі дні в районному будинку культури діє виставка картин Дмитра Угринюка (у попередні роки організовували декілька виставок). Я відвідав її з друзями і пан Дмитро на нашу просьбу розповів про ряд полотен та ікон, як виник задум, як визрівав у душі образ, як внутрішнім зором створював композицію, змішував різні кольори фарб і вже після всього осмислення процесу живописання брався за роботу.
А робіт-полотен на виставці представлено багато: «Матір Божа з дитятком-Ісусом» (краса і ніжність так і променить з їхніх одухотворених облич, погляд, наче живих очей, говорить про благість і святість їхніх душ; руки, пальці – бери, привітайся і поцілуй (великий іспанський живописець Гойя вважав за найтруднішу штуку подати якраз на полотні кисті рук, особливо дітей), «Тайна вечеря» (усім відомий образ за Леонардо да Вінчі, символічна трактовка прощання Ісуса Христа з апостолами), «Ісус Пантократор» (Вседержитель), «Святе сімейство» – велика картина-образ (100х70 см), написана у світлих різнобарвних тонах. Майстерність художника тут особливо промовиста знову ж таки у філігранній техніці написання облич і рук, «Різдво Христове» – також талановита праця, яка може стати окрасою навіть знаменитих храмів-церков України, «Матір Божа благословляє дітей» – аж проситься цей символічний образ для друку пам`ятних образків великими накладами.
На виставці бачимо ряд жіночих портретів у кольорі, техніка олійного живопису висока, обличчя виконані тонко, навіть ефектно, вони світяться життям і радістю – це «Дівчина з фіалками», «Жінка дарує усмішку» – вібруюче блідорожеве сяйво її светра, мовби зачаровує, просто жінка-сонечко, а «Вогненна дівчина» – це, як на мене, шедевр у червоно-яскраво-блідо-палаючім вирі фантастичного вогнища, яке, здається, обпече руку, якщо доторкнутися до портрета. Повторююсь із приємністю – талановита арт-штука Дмитра Угринюка.
Не менше захоплюють пейзажні полотна «Весняний сніг у березневім гайку», «Страгора», «Річка Ворона», «Казкові Горгани», «Річка Луквиця» тощо. Кожний пейзаж виписаний тонко, яскраво і колоритно, багато живого світла і живих тіней від дерев, каміння, хмар і мерехтливої далечі безкінечної перспективи.
Художник Дмитро Угринюк – воістину щаслива людина, бо має у своєму гарячому серці божу іскру, творить для людей красиве, радісне і мудре мистецтво, яке ніколи не проминає, а живе вічно. Тому премія ім. Надії Попович стала би гідною відзнакою яскравого таланту цього митця.
Роман ФЛИС,
член НСЖУ.