Газета по-надвірнянськи
 

Легальна робота сьогодні – достойна пенсія завтра

25 жовтня 2011, 16:22 | Рубрика: Влада, Економіка, Закон Версія для друку Версія для друку 1,089 переглядів

З метою легалізації зайнятості населення, легалізації заробітної плати, підвищення рівня оплати праці, посилення ефективності державного контролю за додержанням законодавства про працю та підвищення рівня захисту трудових прав працюючого населення за дорученням уряду Міністерство соціальної політики України розробило три законопроекти: 1) Закон України «Про відповідальність підприємств,  установ, організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб-підприємців та інших суб’єктів підприємницької діяльності у сфері праці»; 2) Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо мінімальних розмірів оплати праці та гарантій їх забезпечення)»; 3) Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення відповідальності за порушення законодавства про працю)».

У законопроектах вперше зафіксовано поняття гарантованої заробітної плати, поняття мінімальної заробітної плати приведено у відповідність до міжнародних стандартів, змінені норми контролю підприємств у сфері трудових відносин і передбачено посилення відповідальності роботодавців, зокрема, за виплату зарплати на рівні нижче мінімальної або пізніше від встановленого терміну.

Гарантовану заробітну плату визначатимуть відповідно до кваліфікації працівника. Загалом пропонують вісім категорій, які регулюватимуть відносини у приватному недержавному секторі, неохопленому галузевими угодами.

Мінсоцполітики пропонує запровадити штрафи за ухилення від укладення трудового договору й виплату винагороди без нарахування та сплати страхових внесків і податків. Пропонують ввести штраф – дві тисячі неоподатковуваних мінімумів за кожного неоформленого працівника. На сьогоднішній день це буде 34 тис. грн.

Передбачають також штрафи за порушення термінів виплати зарплати або нарахування її в неповному обсязі в розмірі 150 неоподатковуваних мінімумів (2 тис. 250 грн.) за кожного працівника, а також за нарахування та виплату заробітної плати, нижчої від установленої за виконану працівником місячну годинну норму, в розмірі 700 неоподатковуваних мінімумів (11 тис. 900 грн.) за кожного працівникам. За інші порушення вимог трудового законодавства про працю – 150 неоподатковуваних мінімумів, тобто 2 тис.250 грн. за кожного працівника.

Законопроектами також передбачається посилити відповідальність керівників підприємств. Раніше це було 50 неоподатковуваних мінімумів, а зараз пропонують 500.

Прийняті закони дозволять захистити конституційне право громадян на своєчасне одержання винагороди за працю та забезпечать позитивний вплив на стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати, дозволять легалізувати зайнятість населення та сприятимуть викоріненню виплати заробітної плати «в конвертах», збільшенню надходжень до бюджетів всіх рівнів та Пенсійного фонду України.

Законопроекти спрямовані на удосконалення законодавства про оплату праці, легалізацію „тіньової” зайнятості та заробітної плати, збільшення надходжень до пенсійного фонду та інших соціальних фондів. Зокрема, законопроекти передбачають приведення до міжнародних вимог поняття „мінімальна заробітна плата”, підвищення мінімальних державних гарантій у оплаті праці та забезпечення диференціації оплати залежно від складності робіт та кваліфікації працівників, посилення контролюючих заходів щодо дотримання законодавства з питань оплати праці через державну інспекцію праці та інші контролюючі органи, підвищення штрафних санкцій за порушення законодавства про працю.

Територіальна державна інспекція праці у Івано-Франківській області постійно контролює стан дотримання роботодавцями вимог трудового законодавства щодо оформлення трудових договорів з найманими працівниками та проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу стосовно легалізації заробітної плати.

З метою забезпечення захисту прав працівників ТДІП у Івано-Франківській області у І півріччі 2011 року провели 707 перевірок у 643 роботодавців, з них на 617 перевірених підприємствах виявили 2048 порушень вимог трудового законодавства. Найчастіше порушують такі норми трудового законодавства: щодо оплати праці (1153 порушень або 56,3% загального числа виявлених); щодо укладення трудових договорів виявлено (472 порушення або 23,0%  виявлених); робочого часу і часу відпочинку (303 порушень або 14,8%  виявлених); ведення трудових книжок (90 порушень або 4,4 % виявлених). Найбільша питома вага  порушень припадає на організації та установи приватної форми власності, а за видами діяльності – на підприємства оптової та роздрібної торгівлі, промисловості та будівництва.

Усього за І півріччя ц. р. до винних посадових осіб вжито заходи адмінвпливу, а саме: складено та передано до суду 581 протокол про адміністративні правопорушення за ст.41 ч.1 КУ пАП та за невиконання законних вимог державних інспекторів праці винесено 63 постанов за ст.188-6 КУпАП. На  усунення виявлених порушень керівникам перевірених підприємств видано 647 приписів.

Роксолана САБАДАШ,

головний державний інспектор праці в Івано-Франківській області.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!