Газета по-надвірнянськи
 

Лицарям нескореної України

21 жовтня 2011, 10:30 | Рубрика: Влада, Духовність Версія для друку Версія для друку 1,470 переглядів

Вочевидь сам Господь подарував жителям Надвірнянщини чудову погожу неділю, 11 вересня ц. р., щоб мали змогу виконати патріотичну місію – освятити місце спорудження пам`ятника «Борцям за волю України» на площі в центрі Надвірної навпроти адмінприміщення податкової інспекції.

 О 12-ій годині після Служби Божої в Соборі Благовіщення Пресвятої  Діви Марії від пам`ятника  Тарасові Шевченку з національними прапорами, а також величним 72-х метровим синьо-жовтим знаменом, пошитим громадою Надвірної за сприяння членів Надвірнянського міськвиконкому, колона рушила до місця спорудження пам`ятника.

Тут постане пам`ятник Борцям за волю України

Дух патріотизму підсилюють – влада…

… спів церковних хорів….

… Ярослав Лесюк…

…Іван Кметюк

Чимало представників надвірнянської громади в українських вишиванках. Тут не тільки керівники районної та міської влади, депутати районної та міс­цевих рад, делегації від трудових колективів, установ та організацій району, районних орга­нізацій політичних пар­тій та громадських осередків, представники духовенства майже з усіх парафій району: УГКЦ на чолі з деканами: Надвірнянським – отцем-мітратом Григорієм Сімкайлом, Пнів­ським – отцем-мітратом Богданом Михайлиною, Тисменичанським – Іваном Качанюком, а також митрофорним протоієреєм, деканом Надвірнянським УПЦ Ки­ївського патріархату, депутатом районної ради Олегом Траском, митрофорним протоієреєм, деканом Надвір­нянським УАПЦ Миро­славом Хімейчуком, сіль­ські та селищні голови, багато гостей.

У скорботній молитві духовенство

Варту пам`яті несуть вояки Надвірнянської станиці Братства ОУН-УПА, ліцеїсти Прикарпатського військово-спортивного ліцею-ін­тернату вклонилися синьо-жовтому стягу. Звучить Гімн України. Розпочинається церемо­нія освячення місця, де невдовзі постане пам`ятник лицарям нескореної України. Її проводять священнослужителі основних релігійних конфесій, які діють на теренах району. Підсилюють дух патріотизму, який панує на площі, церковні хори «Вервиця» Собору Благовіщення Пресвятої Діви Марії та церкви Воздвиження Чесного Хреста, очолювані Лесею Борищак та Надією Мацьків піснею «Боже, Великий, Єдиний…».

Учасники поважного дійства стояли поважні та урочисті, однаково як голова районної ради Василь Попович, голова РДА Володимир Калічко  та Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович. Вони також переживали всю складну гаму батьківських почувань, але свідомі були й величі та значущості акту спорудження пам`ятника «Борцям за волю України», який належить учинити.

Усі, звертаючись до громади Надвірнянщини, запевнили її, що такому пам`ятнику в Над­вірній бути, влада і громада обов`язково вшанує пам`ять про легендарних борців, які поклали своє життя за свободу і незалежність Української держави. Пам`ятник нагадуватиме молоді про те, як їхні діди і батьки в неоднозначних умовах тодішнього періоду десятиліттями боролися за волю держави, за вільний сьогоднішній день, жертвуючи собою.

– Якщо діятимемо спільно, – сказав Володимир Калічко, то вже на святкування 21-ї річ­ниці незалежності України зможемо цей пам`ятник урочисто від­крити.

– Своєю присут­ністю, шановні представники громади Надвірнянщини, ви підтверджуєте, – наголосив Василь Попович, – що наша спільна ідея побудови пам`ятника Борцям за волю України має право на життя. Як спів­голова оргкомітету, керівник представницької влади району проінформував громаду про те, що після довгого обговорення з участю ЗМІ ра­йону, анкетування, нарешті вибрали місце для спорудження па­м`ятника. Згодом спіль­ним розпорядженням РДА та ради затвердять конкурсну комісію до складу якої увійдуть скульптори, художники, архітектори. Вона оголосить конкурс на кращий пам`ятник Борцям за волю України. Триватиме цей процес близько чотирьох місяців із залученням громади до обговорення проектів пам`ятника.

Василь Попович за­просив громаду підтримати його ідею щодо спорудження пам`ятника у такий спосіб, як зводили і досі зводимо церк­ви, тобто силами і коштами всієї громади.

– Надвірна, можливо, єдине місто, – говорить Зіновій Андрійович, яке не має такого величного пам`ятника борцям за волю Укра­їни. – Але сьогодні ми всі маємо дякувати Господу Богу за нашу Незалежність, за яку віддавали своє життя наші патріоти. Тож, Боже, дай нам мудрості та мужності, аби громада міста Надвірни збудувала не тільки цей пам`ятник, але й завжди вшановувала пам`ять про героїв.

– Наша правда свята, – виголошує ведуча Галина Чуревич. – Вона сонцем горить на ваших повстанських знаменах. Ви повстанці – сини України. В унісон їй полум`яну промову виголошує заступник голови районного товариства «Меморіал» ім. В. Стуса, дослідник національно-визвольного руху у Надвірнянщині, вчитель Лоївської ЗОШ І-ІІІ ст. Іван Кметюк. Із-поміж іншого він згадав добрим словом тих, котрі на теренах краю у грізні роки воєнного та післявоєнного лихоліть із зброєю в руках відстоювали незалежну Українську державу. Це родина Поварчуків із Білих Ослав, Дмитро Романюк із Лоєвої, Павліна і Василь Бойчуки з Делятина, Василь Маланюк із Цуцилова, Іван Савчук і Михайло Грабівчук із Пнів`я і Пасічної, Онуф­рій Онуфрак, Михайло Борисюк, Іван Цапей із Зеленої та Черника та багато, багато інших.

– Змінюється все, змінюються люди, але не змінюється, – каже Іван Кметюк, – найголовніше, наша рідна Укра­їнська держава. А насамкінець запевняє громаду Надвірнянщини, що бу­ти цьому пам`ятнику. – І хочеться вірити в те, що Україна здобуде належне місце серед представників європейської та світової спільноти, і збудеться таке пророче Франкове:

Довго нас неволя гнула,

Досі нас недоля жде,

Та ми крикнім: ще не вмерла,

ще не вмерла і не вмре!

Щирим теплом віяло від пісень, що їх виконували гурт «Заграва» районного Братства вояків ОУН-УПА під орудою Михайла Юркевича, квартет «Легіт» (кер. Віктор Чудновський).

Дмитро Верхоляк («Дуб») і Володимир Андрушко з молодими просвітянами Надвірної

Глибоко, хвилююче звучав виступ Дмитра Верхоляка, голови Богородчанського райпроводу Братства ОУН-УПА, члена Головної Булави Всеукраїнського Братства вояків ОУН-УПА. Сльози зволожували очі повстанця, коли згадував нелегку боротьбу побратимів і свою за волю України, закликаючи кожного з присут­ніх укласти свою цеглинку в розбудову на­шої держави.

Ветеран-патріот щиро подякував жителям району, що вони зважилися збудувати в Надвірній величний пам`ятник Борцям за волю України.

Долучився до промовців і голова громад­сько-політичної ради Надвірнянщини, один із ініціаторів спорудження пам`ятника Борцям за волю України Ярослав Лесюк. Сповістивши краянам, що в день 20-ї річниці незалежності України «смерть настигла злісного нелюба України та її народу, професора А. Соловйова, який домігся позбавлення Шухевича звання Героя України», Яро­слав Лесюк як позитив відзначив те, що координаційна рада знайшла шляхи порозуміння з місцевою владою щодо будівництва даного пам`ятника, що створено робочу групу.

– Наступний етап, – розмірковує голова координаційної ради, – визначення скульптурно-архітектурної композиції пам`ятника, і, нарешті, збір коштів. – Пожертви громади, підприємців, меценатів, жителів краю, а це приблизно 7 грн. з кожного жителя, і пам`ятник «Борцям за волю Укра­їни» зможемо спорудити та відкрити до 70-річчя УПА, котре відзначатимемо в наступному році.

А ще Ярослав Лесюк закликав усіх «бути революційно пильними», передав вітання жителям Надвірної та вдяч­ність від онука Степана Бандери – Степана за те, що бережуть пам`ять про його діда, а також депутатам міської ради за присвоєння Степанові Бандері звання «Почесний громадянин Надвірної». Лідер громадсько-політичної ради Надвірнянщини проспівав також один куплет пісні про головного провідника ОУН-УПА.

Місце теперішньої молоді на сучасному етапі розбудови незалежної України у своєму виступі окреслив учень Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату Роман Мартишук, а представники молодої «Просвіти» з Надвірної, очолюваної депутатом місь­кої ради Назаром Лазорком, проспівали піс­ню про повстанців та зачитали Декалог укра­їнського націоналіста. «Клянемось! Клянемось! Клянемось!» – неслось їхнє дзвінке та юначе над площею й озивалось у серцях краян.

Завершилося святкове дійство дружнім виконанням «Червоної калини».

Микола ПИТЛЮК

«Народна Воля»

Світлини Івана ГРИДЖУКА

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!