Газета по-надвірнянськи
 

Майже п`ять століть вікує Зелена

24 жовтня 2011, 11:58 | Рубрика: Влада, Свята, Тема дня Версія для друку Версія для друку 2,734 переглядів

У красивому урочищі біля притоки Хрипелів гірської річки Бистриця Надвірнянська відзначили урочисто 450-у річницю села Зелена. У цей день частували бринзою та стравами з неї почесних гостей –  угорську делегацію на чолі з доктором Тільки Аттілою, керівником економічної комісії ради Саболч-Сатмар-Берег області, депутата парламенту Угорщини, першого заступника начальника Головного управління економіки ОДА Василя Насадюка, депутатів обласної ради Юрія Дерев’янка та Володимира Хопти, керівників районної держадміністрації – Володимира Калічка, районної ради – Василя Поповича та  відділу культури і туризму РДА – Олександра Зварчука, депутатів районної ради Тараса Будзака та Івана Кузюка, а також сільських голів: Пасічної – Василя Михайлюка і Биткова – Івана Годзюра.

Ось уже 450 років розкинулося в передгір’ї Карпат село Зелена. Заснована Юрієм Зеленчуком,  у всі роки ця чарівна місцина Карпат пережила владу Польщі, Австро-Угорської імперії, СРСР, але всі ці держави не змогли зламати у місцевих жителів гуцульської простоти і щедрості, національної автентичності. Ще одним фактором ось такої живучості традицій є те, що село є релігійно одностайним, перебуваючи в лоні Української греко-католицької церкви. Тому святкування розпочали спільною відправою отці УГКЦ Василій, Володимир, Григорій та Мирон, котрі просили для горян усіх благ. З історичною довідкою про с. Зелена виступила вчителька місцевої школи Ганна Курчук. Майстерно провели свято його ведучі Вікторія Остап`юк, Ігор Осташук, Марія Сенатович, Михайло Онуфрак.

Вітання сільського голови Віталія Хопти і хору села

Уродженець села і відтепер його почесний громадянин Микола Сіщук переконаний, що треба подбати на державному рівні про спорудження оздоровниці у гірських селах Зелена і Бист­риця, щоб для здоров`я людей вико­ристовувати цілющу гірську воду, трави і пахощі смерек та ялиць. Взагалі, варто уже зараз невідкладно думати про вирішення проблеми чистої питної води, яка стає багатством нації.

Почесні гості свята – представники і керівники обласної і районної влад та угорська делегація

Зеленчан вітали депутати обласної ради Юрій Дерев`янко і Володимир Хопта та Битківський селищний голова Іван Годзюр

Тому маємо задуматись над очищенням замулених річок в Україні, занедбаними озерами, вирубаними лісами і забрудненими криницями. Не забуваймо повчання всесвітньо відомої провидиці Ванги: «Не гоніться за золотом – його буде багато. А от вода із поверхні зникне». На території місцевих лісництв Надвірнянського держлісгоспу було б добре заснувати воль­єр і відродити традицію утримування найкращих представників карпатської фауни (ведмедя, оленя, дикого вепра, вовка, лисицю, рисі та ін.). Не зашкодило б створити невеличке озеро, в якому за певну плату дозволити гостям порибалити. Звичайно, що успішний бізнес могли б зробити і підприємці при допомозі владних структур – побудувати якісні дороги та створити усі необхідні інженерні мережі та комунікації, зокрема, провести газопостачання.

Молодята Олена та Олександр Бутакові – найщасливіша пара на святі

… Цей день не забуде вже тепер подружжя Бутакових, бо їхнє весілля припало на таке велике свято. На сцені їх привітали з одруженням ра­йонні керівники, котрі їм та всім зеленчанам зичили щастя, здоров`я, Божого благословення.  Жениха Олександра відзначили почесною грамотою з нагоди свята, а сіль­ський голова Віталій Хопта подарував їм ікону. Молода дружина Олена щиро дякувала землякам за гарні вітання.

Для того, щоб пригнати в село худобу на свято, пастухи провели на полонині ще один тиждень. Ця подія додала у свято автентики та показала гостям, що в Зеленій шанують національні традиції. Привезли на святкування і полонинської  бринзи, якою смакували гості свята. Свою творчість дарували односельчанам сільські хори під орудою Оксани Клюшти та Ірини Завитик,  вихованці дитячого садочка «Журавлик», а також Любов Зеленчук, Яна Корчук, Вікторія Остап’юк, Іванна Лопатчук, Марія Сенатович та інші. Розвеселила присутніх гуморескою із міс­цевого фольклору Софія Гуцуляк та уривком із вистави, який показали учасники драматичного гуртка, який діє при місцевій школі І-ІІІ ст., а також зеленські дівчата.

Наймолодший артист свята

Пісенні вернісажі вихованців дитсадка, молоді і сільського хору

 

«Ой, піду я в полонину…»

Почесною відзнакою ра­йонної влади на честь 20-ї річ­ниці Незалежності нагородили депутата районної ради від с. Зелена Івана Кузюка, а почесними грамотами – теперішніх і колишніх акти­вістів сільської влади – Степана Осьодла, Андрія Оста­п’юка, Юрія Дзебчука, Миколу Борисюка, Тараса Лучин­ського, Василя Головчука, Миколу Осташука та ін. Письмових подяк за свою роботу також удостоїлися багато людей, котрі працюють на благо рідної держави. Відзначили подарунками і почесних гостей свята: угорській делегації на згадку про Надвірнянщину як про частинку гуцульського краю подарували вишиванки, гостям з області та ра­йону – ікони. Присвоєно звання «Почесний громадянин
с. Зелена» Миколі Сіщуку, Іллі Кузюку та Петрові Тикенчуку. Начальник відділу культури і туризму РДА Олександр Зварчук подарував для сільського будинку культури мультимедійний  програвач.

Після виступу активістів народної творчості відбулися богатирські забави. Хлопці, які набираються сили з гір­ського цілющого повітря, змагалися в піднятті бочки, армрестлінгу, перетягуванні канату. Тут кожен хотів показати свою силу та спритність, своє молодече завзяття. Потім розпочалася дискотека в українському стилі під енергійні пісні івано-франківських гостей. Для зеленчан співали Христина Микицей, Зоряна Рощак, Світлана Весна, Діана Сапа, Діана Олексин, Світлана Шабанова, Марта Квочак, Христина Пасічник, гурти «Міні-Братс» і «Батяри» та інші. Ці молоді артисти змусили підтанцьовувати не тіль­ки молодь, але й старше покоління.

 Зелена зустріла своє 450-ліття гучно, весело і драйвово. Як зазначив сільський голова Віталій Хопта, обличчя села поступово змінюється, з`являються красиві будинки, покращується життя односельчан через зростання кількості об’єктів соціальної сфери. Він пишається земляками, які вже знайшли свій шлях у житті, але не забувають про село, яке їх зростило та дало натхнення для слу­жіння Богу і людям: – Глибоко пишаюся молоддю, котра здобуває знання у школі та у вишах для того, щоб знайти свій життєвий шлях та принести користь зеленській громаді. Вдячний і підприємцям, які в наш непростий час реформ намагаються дати можливість працювати односельчанам. Усім, хто допомагав зі спорудженням сцени та її прикрашав, готував для гостей свята, усім жителям Зеленої, Черника, Максимця дякував щиро сільський голова за те, що ми єдині у своєму пориві зустріли цей славетний ювілей. Окремі щирі слова вдячності сільський голова засилає керівникам Надвір­нянського та Івано-Франків­ського держлісгоспів, директорові райцентру зайнятості Олександрі Стефанюк, усім сільським кухаркам, які подбали про національні страви, а також Оксані Ос­ташук за вишивання тематичної сторінки про село до «Вишиваної книги Надвірнянщини», керівникам місцевих шкіл та будинків культури.

  Незважаючи на святкування, дорога в селі перебуває в поганому стані. Будемо сподіватися, що влада, після цих від­відин,знайде кошти, аби хоч трохи покращити стан автодороги (що і підтвердили події після святкування щодо блокування дороги місцевими жителями, котру зараз все-таки лагодять). А це святкування показало, що в Зеленій є гуцульський дух і будемо надіятися, що він не згине. Бо в ньому наша сила і єдність. Нехай міцніє і розквітає, набуваючи нових обрисів, село Зелена, що, мов писанка, розкинулася серед мальовничих лісів та гір.

Василь ІВАСЮК,

студент факультету журналістики Львівського національного університету ім. І. Франка.

Світлини автора.

1 коментар

1 коментар до “Майже п`ять століть вікує Зелена”

  1. Роман коментує:

    гарно зроблено!!!!молодець!!!!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!