Студенти груп П-21 (кер. Климович А. С,) та П-31 (кер. Свягла В. Ф.) разом із працівниками Надвірнянського коледжу відвідали казкове місто, місто скам`янілих легенд і міфів, місто князів, ремісників і купців, місто різьблених левів і кованих брам, місто славної історії – Львів.
Історичний куточок древнього міста – Пагорб слави випромінює обличчя надвірнянських студентів
Перша згадка про Львів міститься в Галицько-Волинському літописі під 1256 роком. Легенда твердить, що князь Данило, повертаючись із сином Левом з походу, облюбував одну гору, на якій вирішив збудувати місто на честь свого відважного сина, який відзначився в поході.
Високий замок – так називається найвища гора, що здіймається над Львовом. Саме цю гору в ХІІ ст. пригледіли галицькі князі для спорудження тут однієї з фортець для захисту своєї держави від загарбників. Гору зі спорудженим замком назвали Княжою. На ній розташувалось основне ядро міста – дитинець, а нижче, біля підніжжя гори, півколом тяглися місто з передмістями. Центром Львова, збудованого Данилом Галицьким, була площа, яка нині називається Старий Ринок. Про розміри тодішнього Львова свідчать численні церкви, розташовані на широкому просторі. В документах згадуються храми Миколая, Іоанна Хрестителя, Онуфрія, П`ятниці, Воскресіння, Федора, Варвари, Преображення, Введення, Іоанна Богослова, а також три вірменські храми. Деякі з них були кам`яні, однак більшість – дерев`яні. В далечині, як окрема фортеця, на горі височів храм і монастир Святого Юра.
Майже сто років давньоруське місто Львів стояло непорушно. Але в 1340 році воно зазнало нападу польського короля Казимира ІІІ, було пограбоване і зруйноване. Польський історик ХV ст. Ян Длугом писав, що король забрав собі знайдені в замку цінні скарби, які належали галицьким князям – золото, срібло, діаманти, дві корони, шатро і княжий трон, прикрашений дорогоцінним камінням. Яким був замок – можна лише здогадуватись, адже час зберіг тільки описи та виконані на їх основі графічні зображення.
Серце міста – Площа Ринок. Шість століть історія Львова нерозривно пов`язана з цією порівняно невеликою, майже квадратною площею. Теперішнього розташування ринок набув із другої половини ХІV ст., коли після литовського нападу в 1353 році місто перебудували за принципом типового містобудування західної Європи, з центром – прямокутною площею розміром 140х130 метрів. На цій площі знаходиться 45 будинків – унікальний музей під відкритим небом, наглядна історія середньовічного Львова. Центром Львівської площі Ринок стала ратуша. Як центральна частина міста, ринок був місцем багатьох визначних подій: тут приймали численні почесті польські королі. 1410 року до Львова привезли 52 прапори військ Тевтонського ордену, захоплені під Грюнвальдом. На Ринку їх кинули в болото – за давнім звичаєм переможців. Ринок був центром революційних подій під час Весни народів 1848-го. Тут, 1 листопада 1918 року, проголошено створення Західноукраїнської Народної Республіки. Тоді ж на нинішній ратуші вперше замайорів блакитно-жовтий національний прапор. 8 листопада Українська Національна Рада призначила перший уряд Української держави – Тимчасовий Державний Секретаріат. Головою Секретаріату та Секретарем фінансів став Кость Левицький. 10 листопада 1918 р. Уряд склав присягу. Тоді ж прийнято назву нової держави – Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР). Президентом ЗУНР став голова Української Національної Ради Євген Петрушевич, який багато років був членом Австрійського парламенту. На жаль, ЗУНР проіснувала недовго. Внаслідок польсько-української війни 1918-1919 рр. ЗУНР зазнала поразки і Львів знову опинився у складі Польщі.
Головна магістраль міста – проспект Свободи. Центр міста перенесений сюди у другій половині ХІХ ст. Тут знаходиться одна з найяскравіших споруд в Україні – театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької, споруджений у 1900 році архітектором З. Горголевським. Пишна будівля театру інтригує скульптурно-живописною насиченістю і є однією із кращих в Європі.
Прикладом поєднання архітектури та скульптури є Львівський Національний університет ім. Івана Франка. Перед пілонами входів бачимо дві великі алегоричні композиції скульптора Т. Ригера: зліва – «Освіта», справа – «Праця». Вгорі на атику – ще одна група Т. Ригера – «Опікунчий дух старовини».
Перлина старої львівської архітектури – греко-католицький кафедральний Собор Святого Юра. І хоч монастир тут знаходився ще з княжих часів, нинішнього вигляду храм набув у 1761-1774 роках. У плані Собор нагадує грецький хрест. Цікавою особливістю є те, що розташування цього унікального храму зорієнтоване не на схід, а на захід. Інтер`єр Собору вражає простотою і логічністю. У ньому вдало поєднуються чудова архітектура, скульптура та майстерно виконані деталі декору. У підземній частині Собору знаходяться саркофаги кардинала Сембратовича, митрополитів Шептицького, Сліпого, владики Стернюка.
Історико-архітектурні пам`ятки у Львові можна знайти і на кладовищах. Личаківський цвинтар – один із найбільших та найвідоміших у Європі. Розташований він на мальовничому узгір`ї та оповитий буйною зеленню, яка стала гарною оправою для каплиці, гробівців і надгробків, більшість з яких має пластичну й архітектурну цінність. Чимало похованих тут були геніальними людьми. Тут знаходяться могили Івана Франка, Маркіяна Шашкевиче, Володимира Барвінського, Соломії Крушельницької, Володимира Івасюка та ін. Ці та інші могили вирізняються оригінальністю композиційного вирішення і художнім виконанням. На цьому цвинтарі є могили і наших уславлених земляків-письменників: Марійки Підгірянки з Білих Ослав, Юрія Шкрумеляка з Ланчина, Василя Левицького з Красної.
Сьогодні Львів – одне з найбільших міст України (з населенням понад 800 тисяч чоловік), найважливіший культурний, політичний, науковий та економічний центр західного регіону України. У місті знаходиться понад 2 тисячі історичних, архітектурних та культурних пам`яток, а його центральна частина оголошена історико-архітектурним заповідником і внесена до «Списку світової культурної спадщини» ЮНЕСКО. Чарівна архітектура, елітарне мистецтво, щира гостинність мешканців міста – усе це характеризує сучасний Львів.
У черговий раз відвідавши Львів, мені прийшла думка: наші попередники залишили нам у спадок місто-музей, а що ми залишимо нашим нащадкам? Сірі, невиразні будинки, занедбані площі і сквери, захаращені річки і водойми? Чи не варто нашій владі, архітекторам, будівельникам створювати оригінальні архітектурні ансамблі, зводити будинки і прикрашати їх відповідним орнаментом, скульптурами, внутрішній інтер`єр оздоблювати різноманітними розписами, колонами, щоб це залишилося не на роки, а на століття. Нам необхідно зробити все для того, щоб надати нашим населеним пунктам привабливих європейських рис, щоб вони стали паломництвом для туристів.
Василь РАВЛЮК,
викладач-методист Надвірнянського коледжу НТУ, член Національної спілки журналістів України.
Від редакції.
Публікуємо цей останній матеріал Василя Равлюка за його життя як данину пам`яті про нього, про його слово, про його дух товариськості, приязні і пошанівку. Мав багато творчих задумів, реалізувати які, на превеликий жаль, не судилось. 20 серпня цього року він відійшов у вічність.