Газета по-надвірнянськи
 

Обстежмося на туберкульоз

24 жовтня 2011, 11:17 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 743 переглядів

Проблема туберкульозу в Україні з року в рік стає все вагомішою. ВООЗ оголосила туберкульоз однією з глобальних загроз людству.  Кожні 4 секунди у світі одна людина стає хворою на сухоти. Кожні 10 секунд від цієї недуги помирає одна людина. В Україні щоденно реєструють 82 нових хворих туберкульозом, а 30 – помирає.

Причини зростання захворюваності на туберкульоз: зниження рівня життя населення, незадовільна екологічна ситуація, міграція населення, професійні шкідливості, а, мабуть, найбільше зниження відповідальності населення за стан свого здоров’я, відсутність стимулів до здорового способу життя.

Достатньо лише спровокувати паличку Коха супутніми захворюваннями, стресами, недоїданням, надмірним вживанням алкоголю, наркотиків, які приводять до зниження опірності організму, як розвивається туберкульоз. Через те, що легенева тканина не має нервових рецепторів, за появи в легенях патологічного процесу, людина не відчуває болю, а тому не вважає себе хворою. В основному туберкульоз починається приховано, малосимптомно.

Кожна людина повинна звертати увагу на ознаки свого здоров’я, які можуть свідчити про початок захворювання: кашель (більше трьох тижнів); підвищена втомлюваність; втрата апетиту; погане самопочуття; підвищення пітливості в нічний час; періодичне підвищення температури тіла особливо у вечірній час; зниження маси тіла; нелокалізований біль у грудній клітці; задишка при навантаженні; кровохаркання.

Важливо знати про ризики на виникнення туберкульозу: перенесений у минулому туберкульоз; контакт із хворим на туберкульоз; прибуття з території, неблагополучної по туберкульозу; наявність захворювань, що сприяють зниженню імунітету (цукровий діабет, ХНЗЛ, ВІЛ-інфікування, СНІД, кортикостероїдна, цитостатична терапія, алкоголізм, наркоманія).

Основний фактор поширення туберкульозу – харкотиння хворих, що при кашлі, чханні, розмові поширюється на віддаль 1-6 м. У зовнішнє середовище МБТ потрапляє від людей чи тварин, хворих на туберкульоз. В організм людини МБТ може потрапити повітряно-крапельним шляхом, пилевим, аліментарним, а також через забруднені посуд, іг­рашки, білизну, інші предмети, з яки­ми стикався хворий на туберкульоз. За рік нелікований хворий на туберкульоз може заразити цією хворобою 10-15 контактуючих з ним осіб.

За підсумками першого півріччя ц. р. у нашому районі найбільше хворіють на туберкульоз на таких діль­ницях: Пасічна, Тисменичани, Парище, Ланчин, Делятин. Найбільша кількість занедбаного туберкульозу у м. Надвірна із приписною діль­ницею, Парищі, Делятині, Ланчині,    Пасічній.

Аналізуючи епідеміологічні показники по туберкульозу, виявлено, що найчастіше це захворювання зустрічається у сільського населення, а серед них у чоловіків, і в основному занедбані форми , а також в осіб погано матеріально забезпечених, які виїжджають на сезонні роботи або на заробітки за кордон. Крім того, причинами є часте зловживання алкоголем, некритичне ставлення до свого здоров’я, пізнє звертання за медичною допомогою, необіз­наність про туберкульоз, «пріоритети» селянина: спочатку госпо­дарст­во, а потім власне здоров’я.

Сьогодні за даними ВООЗ бацилами сухот інфіковано третину населення Землі. Боротьба з туберкульозом залежить від багатьох факторів, основним з яких є раннє виявлення джерела інфекції (хвору на туберкульоз людину) та ефективне лікування хворих.

З метою раннього виявлення туберкульозу легень проводять про-філактичне флюорографічне обстеження легень, яке доросле населення повинно проходити один раз на два роки, а декретоване населення, особи з групи ризику захворювання на туберкульоз, підлітки – щорічно. Обов’язковому флюорографічному обстеженню підлягають особи, котрі кашляють протягом 2-3 тиж­нів, особи, які перебували в контакті з хворими на туберкульоз, члени родин, у яких народжується малюк.

Погано обстежується населення для виявлення туберкульозу у Зеленій, Делятині, Биткові, Бистриці, Пасічній, Білих Ославах .

 Із флюорокабінету ЦРЛ направлено 46 осіб із підозрою на туберкульоз, дообстежено 36, виявлено активний туберкульоз у 12 осіб, а також – пневмонію, бронхіт, рак легень, серцеву недостатність.

Захворювання на туберкульоз призводить до скорочення тривалості життя людини, зростання рівня смертності, тимчасової та стій­кої втрати працездатності, збільшення витрат на організацію медичних послуг, соціальної нерівності та дискримінації населення.

Із 26 вересня ц. р. у Надвірнянському районі працюватиме пересувний флюорограф, відряджений обласним фтизіопульмонологічним центром для профілактичного флюорографічного обстеження населення.

Не пошкодуймо часу для обстеження свого здоров’я. Скористаймося нагодою.

Емілія СЕМ`ЯНІВ,

заступник головного лікаря ЦРЛ Надвірнянського району.

Тетяна ОЗАРУК,

районний фтизіатр.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!