Газета по-надвірнянськи
 

Продаж землі – право, а не обов`язок її власника

18 жовтня 2011, 15:26 | Рубрика: Влада, Закон Версія для друку Версія для друку 760 переглядів

Останнім часом у засобах масової інформації порушують питання про за­провадження в Україні із 2013 року ринку земель сільськогосподарського призначення, тобто фактично їх вільної купівлі-продажу. Враховуючи визначальну роль землі у становленні та розвитку української нації, голова райдержадміністрації Володимир Калічко відповів на запитання стосовно запровадження ринку земель товарного сільськогосподарського призначення та ризики для жителів району.

– Який основний позитив впрова­дження ринку землі?

– Безперечним позитивом впрова­дження ринку землі сільськогосподарського призначення (мова йде про земельні частки (паї)) можна вважати право селян вільно розпоряджатись своєю землею, яку вони отримали у власність. У першу чергу відкри­тість ринку може привести до істотного зменшення корупції; по-друге, землі використовуватимуть ефективніше; по-третє, вільний ринок сприятиме соціальному та економічному розвитку села.

Зрозуміло, існують і ризики, пов’язані, зокрема, з можливим використанням сільгоспземель у спекулятивних цілях, спробами великих власників і користувачів земель впливати на продовольчий ринок позбавленням власників прав на земельні ділянки без достатньої і належної компенсації. Слід розуміти, що ринок земель повинен мати свою специфіку й обмеження, можливо, трохи більші, ніж на будь-якому іншому ринку, і регуляторна функція держави щодо цього ринку повинна мати велике значення.

– Чи обов`язковий продаж землі?

– Ринок землі – це не обов`язковий продаж і не обов`язкова купівля земельних паїв. Продаж землі – право, а не обов’язок її власника. Поспішати із продажем земельної ділянки не треба. Тому її вартість, як і оренда, зростатимуть.

– Чи будуть створені внаслідок ринку землі крупні іноземні латифундії?

– Згідно з вимогами проекту Закону України «Про ринок земель» товарні землі сільськогосподарського призначення продаватимуть лише українцям. Іноземні особи не зможуть придбати землі сільськогосподарського призначення. Вони зобов’язані відчужити їх протягом одного року з дати набуття, якщо набули такого права раніше.

Земельні ділянки сільсь­когосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва зможуть набувати у власність за цивільно-правовими договорами лише: громадяни України; фермерські господарства; держава в особі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів чи територіальні громади в особі від­повідних органів місцевого самоврядування. На території нашої області в одні руки можна буде купити не більше 900 га землі.

– Який очікуваний соці­ально-економічний ефект від упровадження ринку землі?

– Запровадження повно­цінного ринку земель сільськогосподарського призначення та його ефективного державного регулювання в Україні дозволить забезпечити реалізацію цілої низки важливих на сьогодні проблем, зокрема: повноцінну реалізацію права приватної власності та інших прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення усіма суб’єктами земельних відносин; створення сприятливого ринкового середовища, що забезпечує перехід прав на нерухоме майно до найбільш ефективних власників; підвищення інвестиційної привабливості сільського господарства; оптимізацію використання земель сільсь­когосподарського призначення; встановлення об’єктивної ринкової вартості земельних ділянок сільськогосподарського призначення; підвищення ефективності використання земель та забезпечення продовольчої безпеки держави; безперешкодний доступ громадян до землі як ресурсу людського розвитку; збереження та створення робочих місць у сільській місцевості.

Наш кор.

 

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!