Рівно 35 років тому згідно з рішенням Надвірнянського райвиконкому відкрита районна станція юних техніків. Для неї виділили окреме приміщення, в якому заклад знаходиться і тепер. Перший директор Ярослав Бучко поступово привів до ладу зовнішній вигляд закладу, активно працював над розширенням мережі гуртків.
Своїм основним завданням педагогічний колектив Надвірнянської районної станції юних техніків (СЮТ) вважає різнобічний розвиток з домінантою індивідуальних і творчих можливостей кожної дитини для формування творчої цілеспрямованої особистості, здатної до самореалізації, передбачення, конструювання власної життєвої стратегії.
Останніми роками спостерігається тенденція щодо збільшення кількості гуртків і відповідно числа вихованців. Із 2003 року розширено мережу гуртків при сільських навчальних закладах, які віддалені від міста, починають своє функціонування гуртки наукового напряму – МАН України.
Найгострішою в діяльності позашкільних навчальних закладів залишається проблема фінансового забезпечення, модернізації матеріально-технічної бази. І Надвірнянська районна станція юних техніків не виняток. Приміщення закладу застаріле, виникла необхідність оновити двері, вікна, покрівлю. Та допомога часто приходить неочікувано.
Цього року відомий меценат району депутат обласної ради Юрій Дерев`янко профінансував встановлення двох вхідних дверей. Ознайомившись із роботою та досягненнями станції, зацікавившись перспективним гуртком «Картинг», благодійник пообіцяв сприяти у фінансовій допомозі для придбання машини чи запчастин для занять у цьому гуртку. Колектив СЮТ безмежно вдячний Юрієві Дерев`янку.
Керівники гуртків із картингу Ігор Гаврилюк…
…та із різьби по дереву Ярослав Лозинський із вихованцями
За 2010-2011 н. р. педколектив та його вихованці досягли відрадних успіхів у районних, обласних та Всеукраїнських масових заходах. Керівники гуртків брали участь в обласному конкурсі науково-методичних розробок із позашкільної освіти. За його підсумками керівник технічних гуртків Бегметюк Л. нагороджена Грамотою Головного управління освіти і науки ОДА за І місце, а керівник гуртка початкового технічного моделювання Володимир Петрик відзначений Дипломом ОДЦНТТУМ за методичну розробку.
Не менш приємні успіхи й у наших вихованців на Всеукраїнських масових заходах у Києві. Із виставки-конкурсу науково-технічної творчості учнівської молоді «Наш пошук і творчість – тобі Україно!» диплом І ст. привіз Сергій Фучко – вихованець гуртка «Моделювання і конструювання сільськогосподарських машин» при Тисменичанській ЗОШ І-ІІІ ст. за роботу «Пристрій для подрібнення гілля і пресування в брикети» (кер. Дмитро Румежак). Із дипломом ІІІ ст. приїхав Микола Клим`юк, вихованець гуртка «Радіотехнічне конструювання» за роботу «Прилад для іонізації продуктів» (кер. Василь Мельник).
Вони працюють у районній станції юних техніків
Досвід роботи засвідчує, що надання додаткових знань, забезпечення потреб в самореалізації, формування вмінь і навичок за інтересами сприяє вибору дітьми спеціальності при вступі в навчальні заклади. Колишні вихованці зараз самі працюють керівниками гуртків. Наші вихованці показали себе з найкращого боку на обласних змаганнях – юних фотолюбителів (бліц-конкурс): ІІІ місце – Вероніка Хопта (кер. гуртка «Фотоаматори» Уляна Щерб`юк); виставки-конкурсу виробів із бісеру: ІІ – Руслана Мокра за серію робіт (кер. гуртка бісероплетіння Любов Майструк); техніко-технологічних розробок: ІІІ – Сергій Фучко за виріб «Пристрій для подрібнення гілля і пресування в брикети» (кер. гуртка «Моделювання і конструювання с/г машин» Дмитро Румежак); ІІІ місце – Микола Клим`юк за виріб «Прилад для іонізації продуктів» (кер. гуртка «Радіотехнічне конструювання» Василь Мельник); народних ремесел: ІІ – Дмитро Дутка, ІІІ – Василь Мотрук (кер. гуртка «Різьба по дереву» Ярослав Лозинський); із початкового технічного моделювання: ІІ – Богдан Чіх (кер. Володимир Петрик); гуманітарного конкурсу «Космічні фантазії»: ІІІ – Світлана Кузюк у номінації «Космічна історія» (кер. гуртка «Космічне моделювання» Микола Ткачук); радіотехнічній олімпіаді старшокласників: ІІІ – Орест Романюк, та Іван Тороус, якого відзначено Дипломом ОДЦНТТУМ (кер. гуртка «Радіоконструювання» Микола Романюк); турнірі юних програмістів з інформаційних технологій: І місце– Тарас Білінський (кер. гуртка «Програміст» Іван Дмитрук).
Очолювали наш заклад Омелян Штаєр, Тарас Остап`юк, т. в. о. директора Галина Брунарська та Василь Мельник. Із 2010 року колектив районної станції юних техніків працює під моїм керівництвом. Сьогодні тут працює 37 гуртків, зокрема, 10 безпосередньо при станції, 3 гуртки МАН України при Надвірнянському ліцеї, 4 – у дошкільних навчальних закладах, решта – при загальноосвітніх навчальних закладах. Гуртки діють за двоступеневою системою навчання. За першим ступенем працюють гуртки молодших школярів та у ДНЗ. Керівники гуртків в основному реалізують програми МО України, програми, видруковані в журналі «Позашкілля» № 2 за 2007 р. та програми, видані ОДЦНТТУМ. Із 27 керівників гуртків вищу освіту мають 24, із них 22 – педагогічну. Курсову перепідготовку та атестацію керівники гуртків проходять згідно з перспективним планом.
Вихованці МАН України беруть участь в олімпіадах з математики та інформатики, у захисті наукових учнівських робіт, ряд із них є призерами.
Методичну роботу організовує методист Галина Брунарська. Усі педагогічні працівники беруть участь у методичній роботі, яку проводить райметодкабінет, семінарах, організованих при райСЮТ, обласних семінарах керівників технічних гуртків, а також у розробках методичних посібників.
Звертаємо увагу школярів та їхніх батьків на те, що намагаємося відкривати ті гуртки, котрі були б цікавими та актуальними. Саме цього року відкрито гурток «Картинг», ініціатором якого є начальник відділу освіти РДА Михайло Винник. Виділені кошти на придбання комплектуючих для виготовлення двох картингів. Нашим завданням протягом вересня є зібрати картинги і, надіємося, що вже у жовтні наші вихованці здійснюватимуть пробні заїзди. Ще один картинг пообіцяв придбати Юрій Дерев`янко.
Дирекція та педколектив станції надіються, що підприємці і меценати району та міста підтримають і відгукнуться на нашу пропозицію взяти шефство над тим чи іншим гуртком. Така співпраця, на нашу думку, була б корисною для самих меценатів і, звичайно, вихованців, і це була б своєрідна реклама для підприємців та їх вклад у розвиток технічної творчості, навчання і виховання дітей району. Прикладом такої співпраці є Юрій Дерев`янко (гурток «Картингу») та Іван Страхов (гурток «Авіамоделювання»).
На добрі слова заслуговують керівники гуртків, котрі з року в рік готують призерів районних, обласних та Всеукраїнських масових заходів, і самі є активними учасниками та переможцями конкурсів для педагогів позашкільних закладів. Серед них – Василь Мельник (гурток «Радіоконструювання»), Галина Брунарська – методист, Ярослав Лозинський («Художньої обробки дерева»), Михайло Плазинський («Судномоделювання»), Іван Дмитрук («Програміст»), Дмитро Румежак («Конструювання та моделювання с/г техніки»), Любов Майструк («Бісерне рукоділля»), Володимир Петрик («Початкове технічне моделювання»), Галина Савчина («Виготовлення іграшок-сувенірів»), Микола Ткачук («Космічне макетування»), Ярослав Свідрак («Ракетомодельний»), Уляна Щерб`юк («Фотоаматор»), Михайло Романюк («Радіоконструювання»), Світлана Гаєвська («Відеолюбитель»), Л. Бегметюк («Художньо-технічного конструювання»).
Від імені дирекції районної станції юних техніків щиро вітаю усіх працівників закладу, а також тих, котрі працювали у попередні роки, вихованців станції усіх років із 35-річним ювілеєм, а освітян району – із Днем працівників освіти. Бажаю всім міцного здоров`я, добробуту, миру і злагоди в родинах і значних успіхів у справі навчання, виховання та реалізації творчих задумів.
Василь ГАЙДАШ,
директор районної станції юних техніків.
Світлини Романа ГЛОДАНА.