Газета по-надвірнянськи
 

Єднається Надвірнянщина і чеське місто Крнов

4 листопада 2011, 12:45 | Рубрика: Влада, Економіка, Світ, Тема дня, Україна Версія для друку Версія для друку 1,004 переглядів

Члени делегації на сучасній станції очищення стоків у Крнові

Три дні, із 25 по 28 жовтня, у чеському місті Крнов, яке межує з польською стороною і, зокрема, є містом-побратимом польського Прудніка (а відстань між ними до півсотні кілометрів) перебувала делегація нашого району і міста Надвірної. І протягом цих трьох днів на ратуші у Крнові майорів український державний прапор. Це сильна і вагома відзнака, що український і чеський народи єднаються у прагненні жити у цивілізованій європейській спільноті і демонструють це якраз з національної низинки.

У складі делегації – голова районної ради Василь Попович (її керівник), заступник голови районної ради Іван Степник, заступник голови РДА, депутат Надвірнянської міської ради Степан Іроденко, депутати районної ради Іван Микитюк та Андрій Карманський, Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович, депутати міської ради Богдан Зеленчук і Василь Будзак.

Під час підписання угоди про співробітництво

Найосновніший підсумок цього візиту – укладення угоди між міською владою Крнова і Надвірнянським районом та м. Надвірною. Саме угоду про таке співробітництво підписали 27 жовтня ц. р. міський голова Крнова Альона Крушинова, голова районної ради Василь Попович, заступник голови РДА Степан Іроденко та міський голова Зіновій Андрійович. Угода, передусім, передбачає співробітництво зі спільних питань у галузях комунального господарства, житлового будівництва, збереження та реставрації пам`ятників старовини, охорону навколишнього середовища, а також питань освіти, економіки, охорони здоров`я, соціальної допомоги, громадської безпеки, культури, спорту, туризму й управління. Характерно, що досягнуто домовленості щодо написання спільного чесько-польсько-українського проекту для участі у конкурсі на грант Фонду Євросоюзу і невдовзі консультанти з цього питання будуть запрошені у Надвірну з польського Прудніка і чеського Крнова.

Поїздка (її фінансування забезпечили за власний кошт самі члени делегації) корисна ще й тим, що члени нашої делегації отримали відповіді на ряд економічних, соціальних, господарських, пенсійних, податкових проблемних питань. Хоча зарплата, як на наші мірки, непогана, зате її половина «йде» на різні податки і відрахування, зокрема, на страхову медицину. До того ж чеським друзям живеться не без проблем, бо і їх серйозно торкнулася світова фінансова криза, дошкуляє безробіття, існують певні напружені стосунки влади і місцевих жителів із циганською общиною.

Старостка села Затор, як у нас сільський голова, (воно як село-супутник міста Крнов) висловила готовність співпрацювати з однією із сільських громад Надвірнянщини. Отож наші сільські війти можуть попробувати свої сили. А директор школи, в якій навчаються діти з особливими освітніми потребами, також серйозно розраховує на співпрацю. Очевидно, за типом навчального закладу для таких взаємостосунків годилася б Микуличинська школа-інтернат.

У згаданому селі Затор надвірнянці переконалися у конкретному виграші місцевих жителів і, зокрема, їхніх освітян, якого вони досягнули за рахунок виграного гранту Євросоюзу. За його кошти провели всебічну реконструкцію навчального закладу. І зараз у ньому – сучасне обладнання, комп`ютери, телевізори, мультимедійна система, зручні меблі, шкільна їдальня, спортивний зал тощо. Продукти харчування для учнів тут – за кошти батьків, а вже приготування їжі – за кошти школи.

Відвідини лікарні у Крнові…

… і школи виявились щирими і задушевними

Під час відвідин лікарні у Крнові приємно вразили чудові умови як лікування, так і перебування пацієнтів. Тут лікують хворих за їхні страхові внески. Максимально скорочені терміни перебування хворих у лікарні. У реабілітаційному центрі після основного лікування тільки за висновком медиків можна перебувати при умові оплати за страховими внесками, механізм і доцільність використання яких скрупульозно контролюють страхувальні компанії. В іншому випадку доводиться доліковуватись-реабілітуватись за власні гроші. Попри офіційний тон відвідин наші краяни дізнались, що головний лікар цієї лікарні знайомий з Надвірнянщиною, бо нещодавно побував у Чорному Потоці на …весіллі у друзів.

Знайомство з господарством фірми «Технічні послуги Крнова», яке відповідає за міські комунікації, збір і переробку відходів, догляд за чистотою міста та озеленення, а також із фірмою «Крновські водопроводи і каналізації», відвідання реконструйованої станції очищення стічних вод переконало в тому, що комунальна господарка потребує значних фінансових витрат і вимогою часу є перехід на сучасні європейські технології. Скажімо, стоки очищають за методом закритого цик­лу і очищену уже воду, як питтєву, скидають у річку. Отриманий під час очищення біогаз використовують для виробництва електроенергії, обсяг якої покриває половину її власних потреб для фірми. До того ж виробляють компост для теплиць, тобто ніяких відходів не залишається. Така сучасна станція очищення стоків споруджена тут за кошти проекту Євросоюзу вартістю майже 200 млн. чеських крон. Ціна за один кубометр водопостачання і водовідведення 30 крон або 15 грн. Водопостачання здійснюють за сучасною технологією підготовки води з артезіанських колодязів. Цей процес повністю комп`ютеризований і майже 25 тисяч жителів Крнова отримують якісну питтєву воду.

Ознайомились наші краяни також із підприємством, яке збирає і переробляє побутові відходи, точніше, роздільно сортує їх і пресує для подальшої переробки.

На високому піднесенні наша делегація взяла участь у святковому концерті на честь державного свята – Дня заснування незалежної Чехословацької держави. А про перші дружні відвідини Крнова нагадуватиме посаджене дерево дружби – карпатська біла ялина (ялиця). Вона разом із кленом, горіхом та іншими деревами, посадженими делегаціями із міст США, Литви та інших держав, стоятиме на сторожі наших дружніх стосунків.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!