28 листопада 2011, 12:19 | Рубрика: Політика Версія для друку
790 переглядів
Новий закон про вибори кардинально змінив політичну мапу України. Нині можна впевнено стверджувати: до Верховної Ради наступного скликання пройдуть лише три найбільші партії – дві опозиційні «Фронт Змін» і «Батьківщина», і тільки одна провладна – Партія регіонів. Політичні «карлики» зможуть стати парламентськими лише, якщо наберуть понад 5% голосів виборців.
Провладні кишенькові партії – КПУ і Народна партія Литвина – мовчки проковтнули образу й почали домовлятися про місце у списку Партії регіонів. Демократи зчинили ґвалт: прокляття на виборчий закон посипалися з вуст численних лідерів невеликих політичних партій – Тягнибока, Кличка, Гриценка, Катеринчука, Наливайченка тощо. Іще місяць тому ці політики критикували ініціативи Яценюка, підтримані БЮТ, про бойкот виборів. Сьогодні вони так само запекло виступають проти закону, який, передусім, забезпечує право українців обирати собі владу.
Парламентська опозиція не дала Партії регіонів та її сателітам протягнути через Раду закон, який був фактично інструкцією з фальшування виборів народних депутатів.
Такий закон більшість уже ухвалювала – на місцевих виборах 2010 року. За ним Партія регіонів отримала більшість майже в усіх місцевих радах. Мабуть, ті, котрі критикують цей закон, просто його не читали.
Такого виборчого закону, як ухвалений 17 листопада, в Україні ще не було. Він не дає можливості владі влаштовувати славнозвісні «каруселі», не дозволяє фальшувати бюлетені, залякувати виборців і членів виборчкомів, безпідставно знімати з реєстрації опозиційних кандидатів. Виборча документація зберігатиметься протягом п’яти років. Це означає, що чесність виборів можна буде перевірити й після зміни влади. А тому кожен член виборчої комісії сто разів подумає, чи брати участь у підробці протоколів. Кількість виборців, які взяли участь у голосуванні, має бути оприлюднена вже за годину після закриття виборчих дільниць. Це не дозволить владі пачками вкидати бюлетені за Партію регіонів. Завдяки новому закону в парламенті більше не буде штучних блоків. І добре! Адже всі виборчі блоки в Україні створювалися лише для того, щоб за гроші роздавати місця в прохідній частині списку.
Новий закон про вибори спонукає демократів згуртуватися. Всі, хто бажає бути корисним державі, а не отримати тепленьке місце у парламенті, повинні стримати амбіції й долучитися до «Фронту Змін» і «Батьківщини». Ці політичні сили мають реальну підтримку виборців і легко долають виборчий бар’єр. Вони вже почали формувати єдині списки кандидатів у мажоритарних округах.
Опозиція домоглася ухвалення закону, який дає їй реальний шанс перемогти на виборах і замінити президента Януковича.
Новий закон про вибори і справді не захищає тих, хто любить лише себе в політиці. Проте він захищає самі вибори і право українців на волевиявлення. Він дає українцям шанс змінити владу!
Борімося й поборемо!
Олена ШПАК.