Газета по-надвірнянськи
 

Листопадовий зрив не підлягає забуттю

4 листопада 2011, 12:22 | Рубрика: Влада, Духовність Версія для друку Версія для друку 1,438 переглядів

31 жовтня ц. р. у районному будинку культури відбулися урочистості з нагоди 93-ї річниці утворення Західно-Української Народної Республіки.

Саме 93 роки минуло відтоді, як у Львові внаслідок збройного але безкровного перевороту Українських Січових стрільців проти австрійсько-польської влади утворено ЗУНР. Ця героїчна епопея українського народу – унікальна подія, бо де ще знайдемо в історії такий факт, щоб частина поневоленої нації за одну ніч здобула свою незалежність без знач­ного кровопролиття? Політичні та військові діячі Галичини подали 1 листопада 1918-го приклад патріотизму і героїзму.

Вокальний чоловічий ансамбль центральної райлікарні

Згадаймо слова одного із провідних тогочасних лідерів Кості Левицького: «Ми самі піднялися силою нашого національного духу та права на життя української нації». Пам`ятаймо цю сторінку боротьби за власну волю. Не забуваймо про неї, якщо хочемо залишитися нацією.

Учасників урочистих зборів із 93-річчям ЗУНРу привітали заступники голів районної ради та райдержадміністрації Іван Степник і Богдана Ковалюк, нагадавши про героїзм Січового стрілецтва, досвід якого перейняло пізніше УПА, події під час Листопадового зриву на теренах нашого краю, значимість ЗУНРу для проголошення через три місяці Соборності України. Враховуючи уроки і традиції національно-визвольної боротьби, ми повинні утверджувати і зміцнювати нинішню суверенну соборну державу. А ще випрямитись із напівзігнутого рабського стану і почувати себе повноцінним єдиним народом з єдиною Україною в серці.

Детальніше про осінні революційні події 1918-го, під тиском яких розпалась Австро-Угорська імперія, в історичній довідці розповів відомий у краї історик, дослідник національно-визвольної боротьби, заступник голови районного товариства «Меморіал» Іван Кметюк. Факт за фактом, подію за подією охарактеризував він, демонструючи, як наші попередники-галичани творили свою державу на своїй землі. Назвав як позитивні, так і негативні історичні моменти, відзначаючи патріотизм, але й амбітність лідерів. Невелика за своєю територією і населенням Галичина вилонила немало національних провідників, серед яких, зокрема, Дмитро Вітовський, Лев Бачинський, Євген Петрушевич, Кость Левицький.

Ксенія Колодніцька і Віктор Чудновський – у колі танцівників «Горянки»

Але історія розпорядилася таким чином, що національно-визвольні змагання галичан на початку ХХ ст., зраджені своїми ж, закінчились поразкою. Основна причина – відсутність єдності.

Можливо, присутні подумки провели паралель із сьогоденням, тому тривалими оплесками підтримали промовця у заклику єднатися в ім`я України.

В унісон із тематикою урочистостей прозвучала вдало скомпонована концертна програма (сценарій методиста РБК Дарії Гринішак) з участю хору, чоловічого і жіночого гуртів Надвірнянської центральної райлікарні (худ. кер. Дмитро Кушнерчук), знаного у краї танцювального колективу «Горяночка» (Олена Здольник), дуету Оксани Білак і Тетяни Букатюк, не менш талановитих колективів «Шовкова косиця» (кер. Олена Яченко), «Бистряночка» (кер. заслужена артистка України Ольга Молодій), вокального гурту «Заграва» (кер. Михайло Юркевич), популярних вокалістів Ксенії Колодніцької, Віктора Чудновського, а також ведучої Галини Чуревич.

Розмаїття талантів на сцені підкреслило невмирущість пісні і танцю на українській землі.

Орися СПІВАК «Народна Воля»

Світлини Володимира МАНІВЧУКА

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!