28 листопада 2011, 12:18 | Рубрика: Влада, Економіка, Закон Версія для друку
779 переглядів
До початку земельної реформи усі землі України належали до державної власності. Після її проголошення з’явились землі приватної власності. Також із становленням місцевого самоврядування в Україні виникає необхідність у запровадженні комунальної власності на землі населених пунктів як інституту гарантування прав територіальних громад. Пункт 10 Перехідних положень Земельного кодексу України зазначає, що рішення про розмежування земель державної і комунальної власності в межах населених пунктів приймають відповідні сільські, селищні, міські ради за погодженням з органами виконавчої влади, а за межами населених пунктів – органи виконавчої влади за погодженням з відповідними органами місцевого самоврядування.
Функцію з контролю за використанням земельних ресурсів набувають територіальні громади, при цьому відбувається процес формування та підсилення матеріальної бази місцевого самоврядування
Розмежування земель державної і комунальної власності здійснюють за проектами, які за замовленням відповідних сільських, селищних, міських рад, обласних державних адміністрацій розробляють державні та інші землевпорядні організації. Витрати, пов’язані з розмежуванням земель державної і комунальної власності – за рахунок коштів відповідних бюджетів. Терміни проведення цих робіт залежать від фінансування їх місцевими бюджетами та Державним бюджетом України.
Недостатнє наповнення місцевих бюджетів та ненадходження фінансування цих коштів із державного бюджету не дає можливості проводити не тільки такі роботи по всій області, а й завершити ті, які мають стати базою для розроблення проектної документації із розмежування земель.
Управління Держкомзему у Надвірнянському районі на виконання доручень Президента України, Кабінету Міністрів України, запропонувало провести у 2012 р. інвентаризацію земель та розмежування земель державної і комунальної власності на території Стримбівської, Пнівської, Назавизівської сільських рад. На їх території є багато земельних ділянок, на які оформлені правоустановчі документи. Крім того, вони розташовані близько до райцентру і тут є можливість соціально-економічного розвитку та розвитку земельних відносин. Можливі джерела фінансування: бюджет сільських рад, районний та обласний бюджети. Загальний обсяг проведення робіт –7342 га, потреба коштів на дані населені пункти – 1415 тис. грн. Завдання органів місцевого самоврядування – забезпечити фінансування цих робіт.
Визначення площ і місця розташування земель державної і комунальної власності дозволило б органам місцевого самоврядування планувати соціально-економічний розвиток населених пунктів, вони отримають можливість самостійно вирішувати питання використання фінансових надходжень з місцевого бюджету, використовувати їх для задоволення потреб територіальних громад, оперативніше вирішувати питання використання земельних ділянок для соціальних потреб, при цьому зросте економічна відповідальність місцевих органів самоврядування за збереження, використання та охорону земель, що знаходяться в їхньому розпорядженні.
Нині відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів – відповідні органи виконавчої влади. Однак це тільки перехідні положення. Тож органи місцевого самоврядування мають бути першочергово зацікавлені у проведенні розмежування земель у населених пунктах.
Ігор ПЕРОВИЧ,
в.о. начальника управління Держкомзему у Надвірнянському районі.