Газета по-надвірнянськи
 

Долаємо йододефіцит

30 грудня 2011, 11:32 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 795 переглядів

Івано-Франківська область відноситься до регіону з недостатньою кількістю йоду в грунті, воді, продуктах харчування, що спричиняє високу поширеність ендемічного зобу.

Організм людини містить небагато йоду – 15-20 мг. Добова потреба ще менша – лише 100-150 мкг. Але між цими показниками має зберігатися постійний баланс. Його біологічне значення полягає в тому, що йод є складовою частиною молекул гормонів (тироксину й трийодтироніну) щитоподібної залози, яка регулює всі найважливіші біохімічні процеси в організмі, спонукаючи до нормальної роботи печінку, нирки, підшлункову залозу.

Брак тиреоїдних гормонів у плода й у період раннього віку часто призводить до незворотного зниження розумового розвитку – аж до кретинізму. Від дефіциту йоду страждає не тільки мозок, а й слух, мовлення, зір, пам’ять, відбувається затримка фізичного та розумового розвитку, порушується репродуктивна функція, збільшується кількість викиднів і мертвонароджень.

Рекомендовані дози споживання йоду: діти до 5 років – 90 мкг, діти 6-12 років – 120 мкг; підлітки ( з 12 років) і дорослі – 150 мкг; вагітні й матері-годувальниці – 200 мкг (цієї дози вистачає і мамі, й дитині). А з 7-місячного віку при введенні прикорму маляті необхідна  додаткова доза йоду в складі фармакологічних  препаратів.

Загальнодержавною програмою профілактики йододефіциту передбачено, по суті, лише впровадження в їжу йодованої солі, тобто продукту з натрієм йодидом. Однак збільшення споживання солі задля забезпечення організму іонами йоду може призвести до розвитку гіпертонічної хвороби. Отже, доцільніше покладатися на аптечні препарати, а ще краще на корекцію харчового раціону. Адже корисні сполуки йоду містять морепродукти, яблука (передусім, кісточки-насіння), груші, огірки, капуста, селера, петрушка, чорноплідна горобина, сливи та багато інших. До того ж йод засвоюється у взаємодії з іншими речовинами, зокрема, вітаміном А, селеном, залізом, міддю. Фітотерапія пропонує більше вживати волоських горіхів, які містять комплекс цих речовин ( передусім, внутрішні перетинки). Як джерело йоду – півсклянки перегородок помістити в емальовану каструлю, залити 2 склянками холодної води, довести до кипіння, варити на дуже слабкому вогні 10 хв., охолодити і процідити. Приймати по ковтку тричі на день до вживання їжі. Перш ніж пити, треба зробити тест: п’яти змазати на ніч йодом, а якщо вранці не побачите слідів йоду, вам необхідно лікування. За тиждень знову змастіть п’яти йодом. Тільки-но вони перестануть всотувати йод, лікування, що, як правило, триває 1-4 тижні, можна закінчити.

При недостачі йоду придбайте в аптеці чистий гліцерин (парфумерний, яким змащують пошерхлі руки, з ароматизаторами не підходить), у скляній чистій пляшечці змішайте 25 мл, тобто приблизно 2 столові ложки, і 25 крапель 5-процентного спиртового розчину йоду. Дорослим приймати по 6-8 крапель перед сном, дітям до 12 років – 5 крапель.

Засіб протипоказаний при тиреотоксикозі (підвищена концентрація у крові гормонів щитоподібної залози) та індивідуальній несприйнятливості йоду.

Леся ЗІНКЕВИЧ,

лікар-терапевт центральної районної лікарні.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!