Газета по-надвірнянськи
 

Коли слово світ обіймає

30 грудня 2011, 11:44 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 1,300 переглядів

Цьогорічний День української писемності і мови та День Нестора-літописця мав ту відмітину,  що у Надвірній презентували урочисто сьому книжку – збірку поезій «Білі сльози снігу» Нестора Чира.

Довершеності книзі надала передмова академіка Володимира Качкана, який вважає, що вона є «значною мірою автобіографічна, в усякому разі на її сторінки винесено те найпотаємніше, що пережив і чим нині живе поет». А на думку побратима-поета івано-франківського журналіста Івана Гавриловича, поезія – це завжди відкриття істини. І якраз у новій збірці Нестор Чир полонить цією якістю. Ганна Халак, провідний спеціаліст управління культури ОДА, захоплена, що Несторова праця з літстудійцями «Бистріні», яка є своєрідною поетичною родиною, робить наш край інтелігентним, духовним, культурним. Євген Баран, голова обласної організації НСПУ, вражений добрим пластом класичного українського віршування у Несторовій збірці. Зокрема, у першому розділі книги автор не боїться говорити про болючі проблеми суспільного та індивідуального буття. Поезія Нестора Чира є зболеною, надривною, вона хвилює і дивує тим, що поет може бути таким відвертим із читачем. Євген Баран означив, що «Білі сльози снігу» є не останньою, а крайньою книгою Н. Чира. Богдана Ковалюк, заступник голови РДА і літстудійка «Бист­ріні» переконує, що після прочитання Несторової поезії у кожному з нас має відбутися ідентифікація українця і побажала автору здійснення того, що ще не здійснилося. Нехай зелені пагони слів і мудрості поета стануть доброю аурою у його людській долі.

Нестор Чир у товаристві івано-франківських гостей

 

Художник Дмитро Угринюк зумів передати на полотні творчу особистість Нестора Чира

Ми навели тут лише фрагменти думок і сердечних побажань авторові нової збірки. А він відомий у нашому краї як лауреат районної премії ім. Надії Попович та обласних літературних премій імені Василя Стефаника та Марійки Підгірянки. А зовсім недавно з метою вшанування пам`яті Ярослава Дорошенка – поета, письменника, багатолітнього голови обласної письменницької організації, доброго і щирого друга Нестора Чира і літстудії «Бистрінь», Івано-Франківська міська рада заснувала щорічну літературну премію його імені. За сонетарій «Акорди срібної печалі» Несторові Чиру присвоєно звання лауреата цієї премії. Щире слово про Нестора мовила дружина письменника Ганна Дорошенко, яка подарувала нововидання свого чоловіка і спогади про нього.

Того дня поезії Нестора читали Любов Усин, Раїса Грушецька, Галина Чуревич. Вітала його заслужений працівник культури України Ганна Макось під акомпанемент Тетяни Вишпольської романсом «Біла акація» із кінофільму «Дні Турбіних», переклад якого українською зробив Нестор Чир. А заслужений працівник культури Любов Орел виконала пісню «Мамин образ» на його слова, музику до якої написав заслужений артист України Сергій Орел. Отримав автор також музичні подарунки від тріо «Ягілочка» під орудою Наталії Байдак, дуету Марії Тимків і Юрія Дутчака з Над­вірнянського коледжу та Віктора Чудновського. Пані Дем`янчук із Надвірної передала щире вітання і спогад юності, а також книгу своєї дочки Надії Черкес зі Львова. Від імені бібліотечних працівників району привітала Марта Кушнерчук, яка була ведучою творчої зустрічі-презентації. Оригінально вирішили відзначити творчу працю Нестора Чира літстудійці «Бистріні», де кожний мав свою роль, котра стосувалася керівника «Бистріні». Тут і гумористичне слово Романа Бенюка, і філософський роздум художника Дмитра Угринюка, і поетична цікавинка Ольги Пилип`як. Присвятили йому поетичні рядки Оксана Андрухович, Марія Стефурак зі своїми юнкорівцями із Над­вірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2, а також Олександра Сорохманюк, Галина Христан, Ганна Попович, Дмитро Левкун.

Не можна не погодитись із визначенням відомого поета Петра Осадчука, що у творчості Нестора є «особисте і суспільне, є сучасність в людській долі і є контекст незабутнього історичного часу». А ось побратим по перу Василь Олійник із Долини вважає, що «уже перший вірш засвідчує про золоту зрілість поета, про те, що книгу написала людина, яка живе словом і живе в слові». Наш краянин, член НСЖУ Роман Флис відзначив, що нова книжка поезій Н. Чира є «настільки насичена не лише лілеями, красою, любов`ю, зачарованістю світом і людьми, але й «духовно-бунтарським динамітом», яким би я хотів нині запалити усі серця свідомих громадян України».

Оце весь час цитували і мовили про Нестора. Але в його збірці є і такі рядки:

Тільки ти, моя мила,

у біді неозорій,

у сльозині прозорій

надій рушій.

Ти даєш мені крила,

аби я в лютім горі

дотепер непоборний

летів у бій.

Догадуєтеся, про кого ці рядки? Про ту, котра у бібліотечній залі на презентації сиділа скромно і в глибині душі переживала-хвилювалася не лише за нього, але й за слово українське. Це про Аллу Федорівну. Дружину, Подругу і Порадницю. Без таких, як вона, і рядок рідко коли може народитися. А звідси – кидаємо місточок-думку, що Несторова поезія ще не уся з`явилася на світ. Вона у процесі творення.

Іван ГРИДЖУК «Народна Воля» (текст і світлини)

Думки вголос

Нестор Чир – талановита і добра людина, патріот і вірний син своєї Батьківщини. Юнкорівці Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 приєдналися до поздоровлень. Тетяна Дідичук, привітавши його, подарувала на добру згадку газету «Шкільне життя». Мені також випала честь вітати поважного гостя своїм віршем «Осінь»:

Листячко червоне, жовте і зелене,

Деревце осіннє, ще не йди від мене.

Ще осінні квіти нам милують око,

Ще птахи у небо піднялись високо.

Та мине година і вони полинуть

В край чужий, далекий, щоби нас покинуть.

Листячко червоне, жовте і зелене,

Осене рідненька, ще не йди від мене.

Марійка БОДНАРЧУК,

учениця 6-Б класу.

* * *

Мені дуже сподобалося свято, де на троні знаходилося Слово. Дуже захопила творчість Нестора Івановича. Я усвідомила, як поет передає свої почуття через Слово. Я добряче хвилювалася, коли вітала такого високого володаря Слова. Водночас було дуже приємно побажати Несторові Івановичу міцного здоров`я, щастя, нових звершень у парі з натхненницею – дружиною Аллою Федорівною. Адже його збірка насичена чистотою білих лілей, любов`ю, красою, зачарованістю світом. Я певна, що ця збірка поезій залишить добрий слід у серці читача.

Тетяна ДІДИЧУК,

учениця 9-Б класу Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!