Газета по-надвірнянськи
 

Місцеве самоврядування – як ознака демократичності

9 грудня 2011, 15:49 | Рубрика: Влада, Свята, Тема дня Версія для друку Версія для друку 3,552 переглядів

Своє професійне свято працівники органів місцевого самоврядування Надвірнянщини розпочали відзначати ще напередодні, 6 грудня ц. р., в обласному музично-драматичному театрі ім. І. Франка. Саме тут відбулися урочистості, в яких взяла участь і представницька делегація нашого району на чолі з головою районної ради Василем Поповичем.

На початку у вестибюлі облмуздрамтеатру відбулася прес-конференція голови обласної ради Олександра Сича, його першого заступника Василя Гладія та заступника Остапа Дзеси для ЗМІ Прикарпаття.

Про потребу європейської моделі

Голова обласної ради Олександр Сич наголосив, передусім, що державне свято – День місцевого самоврядування підкреслює значимість існування цієї важливої інституції демократичного суспільства. Керівник області адресував присутнім головам і депутатам рад різних рівнів, працівникам самоврядних органів краю слова вдячності за сумлінну працю, ентузіазм та усвідомлене почуття високої відповідальності. – Ваш професіоналізм, – звернувся до учасників урочистостей Олександр Сич, – компетентність, неоціненний досвід є тією міцною основою, яка дозволяє розвиватися місцевому самоврядуванню на Прикарпатті.

Голова облради переконаний, що ще у початковому періоді незалежності місцевому самоврядуванню можна було надати нового європейського змісту. Натомість муніципальну модернізацію в середині 1990-их років здійснювали у цілковито євразійському дусі.

Вони отримали відзнаки районної влади з нагоди Дня місцевого самоврядування

Та попри все, нині стара авторитарна номенклатурно-олігархічна система влади, а в її контексті і система несамодостатнього місцевого самоврядування віджила себе. І зараз близько 60% прикарпатців, наголосив О. М. Сич, посилаючись на численні соціологічні дослідження, переконані, що більше повноважень для вирішення соціально-економічних проблем краю повинно мати саме місцеве самоврядування.

Тепер у суспільстві назріла нагальна необхідність перейти до європейської моделі його розвитку, підкреслив Олександр Сич. Для цього важливо якнайшвидше провести адміністративно-територіальну реформу. Бо, скажімо, у сусідній Польщі на 38 млн. жителів – 2500 муніципалітетів, а в Італії на 60 млн. – 8000 комун, то в Україні на свої неповних 46 млн. жителів – більше 12000 муніципалітетів. А в порівняльній пропорції повинно бути трохи більше 3000 або 6100. Зокрема, на 1,5 млн. жителів Прикарпаття має 531 раду, у той час, як, приміром, Литва на 3,3 млн. – 60 комун.

Слід здійснити реальну передачу повноважень на місця, удосконалити компетенцію органів місцевого самоврядування. Логічним продовженням місцевих рад мають стати їхні виконавчі органи. – Нашим першочерговим завданням, – сказав Олександр Сич, – є перетворенння органів місцевого самоврядування на реальні дієві центри організації та управління територіальними громадами краю. Він зазначив, що обласна рада першою в Україні розробила і прийняла Програму розвитку місцевого самоврядування, чиєю найважливішою складовою стало впровадження конкурсу проектів та програм.

У першому етапі перемогу отримали 44 проекти, що на сьогодні вже профінансовані. У другому визначено 60 переможців та збільшено із 50 до 75 тис. грн. співфінансування з обласного бюджету.

Доповідач акцентував увагу присутніх також і на двосторонньому діалогу між обласною радою та районними, міськими, селищними, сільськими радами, громадськими організаціями. Для цього успішно діють створені громадська та консультативна ради як дорадчі органи при голові обласної ради. Олександр Сич зауважив, що окрему увагу облрада надає і врахуванню тих доручень, які депутати облради отримали від своїх виборців.

Активність громад винаго­роджується

Поздоровлення від імені голови ОДА, депутата обласної ради Михайла Вишиванюка виголосив заступник голови ОДА Роман Струтинський. – Конституцією України, – наголосив він, – гарантовано невід`ємне право місцевого самоврядування на подальший розвиток у нашій країні.

Роман Струтинський уточнив, що незабаром Верховна Рада України прийме нові закони про місцеве самоврядування в Україні та про службу в органах місцевого самоврядування, які нададуть ширші повноваження та можливість самоврядним органам для розв`язання місцевих проблем.

Уклін Кобзареві від  представників органів місцевого самоврядування в районі

Говорив представник виконавчої влади області також про потребу адаптації вітчизняного законодавства до євростандартів. У цьому контексті – про накопичений багатющий досвід нашої області у залученні різних міжнародних фондів до вирішення нагальних проблемних завдань. Приміром, ще торік завдяки участі в програмах ПРООН залучили 9,8 млн. грн., а цьогоріч – понад 10 млн. грн., що використали на ремонт соціально-культурних закладів тощо. А це сприяє розвитку громадської ініціативи, підштовхує громаду до дій. До того ж, ефективна практика тісної співпраці на рівні обласних ради і держадміністрації передається і в райони, переконаний Роман Струтинський. Як результат – минулоріч вдалося побудувати, реконструювати, капітально відремонтувати, ввести в дію 244 об`єкти соціально-культурного призначення. А за станом на 1 грудня ц. р. здано в експлуатацію 320 об`єктів та ще два десятки – до завершення 2011-го.

Логічним продовженням сказаного стала церемонія нагородження відповідними дипломами переможців другого етапу обласного конкурсу, чому передував перегляд відеофільму про переможців першого конкурсного етапу обласної Програми розвитку місцевого самоврядування.

У їх когорті – Ланчинська селищна та Цуцилівська і Білоославська сільські ради, керівники яких Михайло Іванюк, Микола Дутчак та Микола Щербюк одержали дипломи. Естафету нагороджень перейняли вручення медалей «За заслуги перед Прикарпаттям», спільних грамот ОДА та обласної ради, подяк голови обласної ради, цінних подарунків голови обласної ради. Подяку голови обласної ради отримав директор КП «Архітектурно-планувальне бюро», член експертної комісії обласного конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування Михайло Климко. Грамоти голови обласної ради удостоїлась секретар Зарічанської сільської ради Галина Грозіцька.

Яскраві моменти нагородження гармонійно доповнювали концертні номери професійних та самодіяльних артистів пісні, слова і танцю Прикарпаття, основну частину яких складали викладачі та студенти Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.

Свято – під знаком єдності

Надвірнянщина урочисто відсвяткувала День місцевого самоврядування позавчора, у середу, 7 грудня, демонструючи нерозривну єдність представницької і виконавчої влади. До пам`ятника Кобзареві у Надвірній представники органів місцевого самоврядування поклали вінки.

Ще задовго до початку зал районного будинку культури наповнився піднесеними мелодіями у виконанні народного духового оркестру під орудою Богдана Абрата.

У залі присутні керівники влади міста і району, самоврядних органів сіл і селищ, депутати, делегації працівників установ та підприємств. Ведуча Галина Чуревич оголошує урочистості відкритими. Ствердно і життєдайно звучить Гімн-славень України. До привітального слова запрошено першого заступника голови райдержадміністрації Степана Іроденка.

Жартами вітали пнівські школярі

– Нині в нас є дві гілки влади, – сказав промовець. – Але пересічний українець не ділить владу на виконавчу, представницьку. Ми є одне ціле. Ви нас зобов`язуєте – ми виконуємо. Але насправді ми виконуємо всі доручення разом і, слава Богу, що зараз у районі є така спів­праця та розуміння між головами РДА і районної ради.

Бажаючи усім більшої активності у діях, Степан Іроденко зауважив, що допомагатимуть один одному, і вручив голові районної ради Василеві Поповичу розкішний букет квітів.

А тим часом на сцену вервечкою виходять юні пнівчани. Всі вони – незмінні учасники художньої самодіяльності сільського будинку культури, який очолює Ірина Гордійчук, художній керівник Галина Пуканюк. Їхні вихованці підготували оригінальні вітання винуватцям торжеств, приємно здивувавши іскринками легкого доброго гумору на тему владних повноважень конкретних посадових осіб.

Це неабияк вразило голову районної ради Василя Поповича, який, відмовившись від традиційної доповіді, вирішив щиро і безпосередньо висловити деякі міркування з приводу нинішнього стану справ місцевого самоврядування. Керівник представницької районної влади акцентував, зокрема, на чималому накопиченні питань, що звалилися на сільських та селищних голів, депутатів. – І все це доводиться вирішувати нам з вами спільними зусиллями, – продовжив він. Як одним із дієвих шляхів вирішення назвав участь у різноманітних конкурсах місцевого самоврядування. Попри те, що під час районного конкурсу перемогу здобули півдесятка рад населених пунктів, все ж у перших двох етапах обласного конкурсу взяло участь мало самоврядних органів нашого району, дорікнув Василь Попович присутнім сільським та селищним головам. Згадавши радісні миттєвості відкриття спортмайданчиків зі штучним покриттям у Цуцилові, Красній, Ланчині, що уможливили саме такі конкурси, голова районної ради націлив усіх спільно з громадами братися за розв`язання проблем. Як добрий приклад, навів ґміну Попільов (Польща), де громада успішно навела лад і зараз прагне налагодити партнерські стосунки з одним із населених пунктів Надвірнянщини, чому посприяла поїздка делегації з нашого району.

Окремо сказав і про співпрацю та взаєморозуміння з райдерж­адміністрацією, від чого, на думку Василя Поповича, виграє тільки громада району. Коли починав працювати головою районної ради, зізнався він, мене застерігали: мовляв, після першої-другої сесії депутатів неможливо буде зібрати ні в комісії, ні на сесію. Але, практично, тільки одиниці не беруть участі в обговоренні питань, підготовці проектів рішень, спростував думки керівник району, дякуючи депутатському корпусові, а також працівникам служб і управлінь РДА за взаємну працю на користь краян.

Також Василь Попович висловив своє ставлення до нинішнього стану справ із законопроектами про місцеве самоврядування у парламенті країни. Звертаючись до депутатів і голів, висловив впевненість, що після закінчення повноважень кожен з гордістю скаже про виконання доручень виборців. Адже в районі обрано 708 депутатів місцевих рад, яким територіальні громади довірили представляти свої інтереси.

Поздоровляючи колег, Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович наголосив: – Важко уявити собі село чи селище без голови, секретаря, землевпорядника. Нині орган місцевого самоврядування, як ніколи, відіграє важливу роль у розвитку не лише територіальної громади, але й держави в цілому. Зіновій Андрійович визнав, що уже давно назріла потреба в «нових правилах гри», себто реформуванні, наближенні до європейських стандартів.

Феєрверк емоцій, парад талантів

Творчо, натхненно і незаангажовано підійшла до формування сценарію провідний методист  районного будинку культури Дарія Гринішак. Кожен художній номер підбирали, враховуючи незаперечну істину, що споконвіку села та селища були і залишаються колискою української душі, де поруч із працьовитими руками, що кують благополуччя родин, плекають і справжні таланти слова, пісні, танцю. Тому у розмаїтому феєрверку емоцій, справжньому параді талантів виразно представили кожне село Надвірнянщини. А для багатьох самодіяльних артистів вихід на районну сцену поруч із уже уславленими колективами, як от танцювальний ансамбль Олени Здольник «Горянка», квартет «Легіт» під орудою Віктора Чудновського, чи заступник директора Фитьківської ЗОШ, співачка Оксана Івасик та, хоч і юний, але популярний гуморист із Переросля Андрійко Насадюк, став вдалим дебютом і впевненим поштовхом до подальшої творчості. Це і стримбівчанка Тетяна Якуш, троїсті музики Ліснотарновицького будинку культури під орудою Василя Дем`яніва, вокальні ансамблі будинків культури – Фитьківського (кер. Галина Нарожняк), Пасічнянського (кер. Параска  Гаврильчук), танцівники Тетяни Ломпас із Битківського БК, дует Василя Ровенка та Ярослава Іванчука із Цуцилівського народного дому (кер. Василь Ровенко), фольклорний гурт Краснянського СБК під орудою Світлани Дідоводюк, вихованка Марії Хопти Іванна Насадюк із Лоїви, тисменичанці Віталій Буратчук та Андрій Непеляк (кер. Ярослав Федорів). Втілити всі задуми на сцені їм сприяв звукорежисер Сергій Плитус.

Свято завершилося гуцульським музично-пісенним виступом оркестру народних інструментів «Ватаги» із Яремче (кер. Світлана Коноваленко)

Концертні номери вдало вписувалися в канву незабутніх моментів вручення нагород з нагоди професійного свята.

Вони удостоєні відзнак

Грамоти голови РДА та районної ради і подяки голови районної ради – депутати Делятинської селищної Алла Гадзіковська та Саджавської сільської рад Василь Тороус, Цуцилівський Микола Дутчак та Зеленський сільські голови Віталій Хопта, начальник відділу обліку звітності та соціально-економічного розвитку-головний бухгалтер виконавчого апарату районної ради Світлана Коновалюк, депутати Битківської селищної Орест Дмитрук та Пасічнянської сільської рад Катерина Михайлюк, секретарі Молодківської Ганна Климчук та Добротівської сільрад Марія Стельмащук, керуючи справами виконкому міської ради Олег Антонюк, бухгалтер Гвіздської сільради Ірина Іванюк, спеціаліст-землевпорядник Переріслянської сільради Іван Насадюк, депутати Богдан Кінаш із Середньомайданського, Федір Кухарчук із Краснянського, Богдан Сорочинський із Переріслянського, Андрій Гуцько із Бистрицького виборчих округів, головні спеціалісти з питань звернень громадян та кадрової роботи Ганна Остап`юк та по роботі із вхідною і вихідною документацією інформаційно-аналітичного і комп`ютерного забезпечення виконавчого апарату районної ради Наталія Токарук, спеціаліст-землевпорядник Ланчинської селищної ради Ірина Забронська, спеціаліст Назавизівської сільської ради Олександра Андрійович, бухгалтер Тисменичанської сільради Євдокія Зельман.

Працівники апарату міської ради також із нагородами

Грамоти Надвірнянської міської ради – депутат міськради Наталія Байдак, заступник начальника управління бухгалтерського обліку та звітності Ганна Філюк, провідний спеціаліст-землевпорядник Лілія Хлопан, спеціаліст 1-ї категорії юридично-організаційного відділу міської ради Оксана Цапова, голови постійних депутатських комісій міськради з питань будівництва та архітектури Іван Страхов, бюджету й економічного розвитку Тарас Новосельський, у справах молоді, фізичної культури, освіти, спорту, культурного і духовного відродження Тарас Вінтоняк, екології, охорони навколишнього природного середовища та користування природними ресурсами Володимир Гринішак.

Нагорода і вітання Наталії Токарук

 

Голови, депутати, члени виконкомів сільських, селищних, міських рад усієї України 7-го грудня відзначають своє професійне свято. Вони працюють для людей, і хоч коштів не вистачає, та шукають шляхів для покращення нашого життя. У кожного з них свої проблеми господарювання, і вони працюють для того, щоб їх вирішити. Кожен із них має своє розуміння щодо цього свята. Та об`єднує їх одне – розуміння проблем людей і намагання їм допомогти. Нехай ваша нелегка праця на благо людей окупиться сторицею. Пропонуємо короткі розповіді голів місцевих рад.

Зеленський сільський голова Віталій Хопта

Для кожного, хто працює для громади, це свято є чимось особливим. Для мене, це перш за все відповідальність перед громадою, котра проголосувала і довірилася мені, як голові. Ми повинні працювати для того, щоб показати жителям своїх населених пунктів нашу роботу. За рік на посаді голови проведені роботи із облагородження центра села, проведено ремонт у приміщеннях адмінбудинку, сільського клубу, дитячого садочка. Вирішено проблему із пішохідними переходами та утилізацією сміття. Протягом наступного року акцентую свою роботу на розвиткові спорту в селі, збудуємо спортивний майданчик зі штучним покриттям. Хотів би створити екологічну групу із школярів для того, щоб наше село ставало справжньою окрасою Надвірнянського району. Та найбільше лихо нашого села це – стан центральної дороги.

Каміннецький сільський голова Андрій Федорович

День місцевого самоврядування – це є свято для депутатів, секретарів, голів сільських і селищних рад. Сільським головою вже працюю більше як 3 роки. У планах на наступний рік – побудова дитячого садочка, на нього вже виготовлена проектно-кошторисна документація. Сама вартість будівницва – 2 млн. 400 тис. грн. Очікуємо, що нам ці кошти виділять з обласного бюджету. Сподіваюсь, що нам вдасться спільними зусиллями звести дитячий садочок. У наступному році завершимо перекриття та замінимо підлогу в сільському будинку культури. У цьому році, провели ремонт у кабінетах сільської ради, в яких навчаються наші діти.

Переріслянський сільський голова Василь Непеляк

День місцевого самоврядування це – свято села, його влади. У Перерослі, за цей рік провели роботи із благоустрою двох сільських цвинтарів. Відкрили новий цвинтар, збудували роздягальню для футбольних команд. Провели ремонти комунальних доріг, очистили русло річки від намулу та гілок дерев. У 2012-му перекриємо і проведемо ремонт у дитячому садку, оновимо адмінприміщення сільської ради. У школі, протягом наступного року почнеться будівництво спортивного залу, майданчика для міні-футболу. Хочу побажати колегам плідної роботи, бо коли громада бачить, що ти намагаєшся щось зробити, вона тобі допоможе. Прагну того, щоб моє село Перерісль стало справжньою перлиною серед сіл та селищ Надвірнянщини.

Ланчинський селищний голова Михайло Іванюк

За рік роботи на посаді селищного голови вдалося налагодити спів­працю з громадою. Взяли участь у конкурсах проектів, перемогли у трьох, з яких два обласні. Го­ловна проблема місцевого самоврядування – це розподілення бюджетних коштів. Сьогодні нас фінансують, на жаль, за залишковим принципом. Треба «укрупнювати» місцеві ради району, щоб у них жителі мали змогу отримати необхідну документацію, а не їхати за нею у Надвірну. Щиро вітаю із цим святом працівників, депутатів, членів виконкому Ланчинської селищної ради та місцевих рад району, бажаю їм успіхів у їхній нелегкій праці.

Середньомайданський сільський голова Ольга Бевзюк

Найболючіше питання – стан центральної дороги, де буквально яма на ямі. Плануємо провести ремонти у будинках культури сіл Вишнівці та Глинки, замінити опори ліній електропередач на вул. Українська та Лісова.Чекаємо на завершення газифікації села. Великою проблемою є відсутність робочих місць. Частково її можна вирішити із залученням інвестора в село, для обробітку земельних паїв наших жителів. У стадії написання проект освітлення центра села. Головне – збільшити фінансування і тоді ми зможемо вирішити наболілі проблеми нашого господарювання.

Битківський селищний голова Іван Годзюр

Кожен місцевий голова намагається знайти кошти на розбудову соціальної сфери населеного пункту. Податки з фізичних осіб йдуть до Києва, де ними розпоряджаються Верховна Рада та Кабінет Мініст­рів Укра­їни. Коли б нам залишали хоч частину тих коштів, тоді ми могли вирішити наші проблеми. У цьому році прово­дили роботи із добудови школи, котру хотілося би завершити до 1-го вересня 2012-го, розпочали будівництво спортивного синтетичного майданчика, завершуємо роботи із впорядкування футбольного стадіону. Почали роботи із зведення нового моста через річку Розсіч, перед цим тут стояла переправа, котру в народі називали «музичною». Підсипали комунальні дороги, завезли гравій для впорядкування центральної площі селища. Чекаємо на рішення ПАТ «Укрнафта» щодо приміщень профілакторію, щоб на його базі створити відпочинковий табір для дітей, а також Міністерства охорони здоров`я, щоб Битківську дільничну лікарню перепрофілювати у судинно-кардіологічний центр.

Краснянський сільський голова Василь Завальнюк

Хотів би збільшити повноваження сільських голів, щоб в їхньому підпорядкуванні був сільський будинок культури, фельдшерсько-акушерський пункт, школа. Минулого тижня біля школи відкрили міні-футбольний майданчик зі штучним покритям та фельдшерсько-акушерський пункт. За рік роботи на посаді голови, у співпраці з громадою провели ремонт відділення поштового зв`язку та сільської ради. Замінили сантехніку та підлогу в дитячому садку. Власними силами підсиплено дві комунальні дороги. Для потреб жителів села встановили п`ять містків, котрі до того були на подвір`ї колишнього радгоспу. Хотілося би за період своєї каденції вирішити питання з газифікацією та освітленням вулиць Красної.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Світлини Назарія ГРИДЖУКА

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!