Газета по-надвірнянськи
 

Пам`ятаймо волевиявлення народу

16 грудня 2011, 12:28 | Рубрика: Влада, Духовність Версія для друку Версія для друку 709 переглядів

У перший зимовий день 1991-го року понад 90% відсотків виборців України сказали «Так підтверджую» Незалежність України. З того часу минуло вже двадцять років, а для учасників «круглого столу» Богдана Березицького, Богдана Мушака, Миколи Забачинського, Михайла Семкіяша, Романа Лесюка, Богдана Вінтоняка, Богдана Николайчука вони ще не забулися. Бо про це треба знати як про етап становлення молодої держави України. На жаль молодше покоління дуже мало знає про цю славетну дату нашої історії.

– В той час готувався новий союзний договір, група відома під назвою ГКЧП здійснила спробу державного перевороту, – зазначив історик Михайло Семкіяш. Ця затія зазнала невдачі, і її жорстко придушили. Президент СССР Михайло Горбачов у телевиступі, відверто заявив що не вірить у те, що після проголошення Незалежності українці проголосують за вільну державу на всеукраїнському референдумі. Та не справдилися його слова. Вже минуло 20 років з того часу, відколи ми живемо у власній, вільній державі.

Прикро, що у період національного піднесення демократичні сили не зуміли об`єднатися навколо лідера РУХу В`ячеслава Чорновола, натомість виставивши 4-ох кандитатів на президентські вибори 1991-го. Як наслідок, програні вибори і першим за Незалежності Президентом України став Леонід Кравчук. Пригадуючи ті події, голова Надвірнянського райпроводу РУХу в тому далекому 1991-му Богдан Березицький мовив: «Перебуваючи в Одесі, мав великі хвилювання, щодо того як проголосують на Півдні. Ми ж у свою чергу провели нелегку роботу із розповсюдження агітаційних матеріалів. Невимовна радість переповнила мене в той момент, якщо не помиляюся, 65% відсотків одеситів підтвердили Незалежність України. У той час ми працювали для молоді, та радіємо з того, що сьогодні ви живете у вільній Україні. Так, що шануйте та бережіть свою державу».

Цілий світ чекав на підсумки цього всеукраїнського волевиявлення, бо на ньому вирішувалася доля України. Нам вдалося мирним шляхом вибороти Незалежність, та існувала велика небезпека того, що не так просто нас відпустять у «вільне плавання». Голова ради старійшин м. Надвірна Богдан Мушак, з цього приводу зазначив: «У ті далекі дні ми чекали дня референдуму, щоб сказати своє слово за Незалежність України. Світ перед собою поставив  одне запитання: «Чи прокинулася національна свідомість, щоб зробити правильний вибір?». Ці «Так підтверджую» показали, що в молодій державі витає незламний дух свободи. У той час національного піднесення (і це дуже прикро) що не вдалося великому патріоту України В`ячеславу Чорноволу перемогти в президентських виборах. Тоді держава пішла б іншим шляхом розвитку, – підсумував свій виступ Богдан Мушак.

Залунала пісня вільна

– Під час всукраїнського референдуму справдилося прагнення багатьох поколінь українців до омріяної волі, свободи та демократії. Цим рішенням  підтверджено Декларацію про Державний Сувернітет України. Це поклало шлях до розбудови держави, в якій шануватимуть національні та демократичні цінності, – такими словами ведуча Галина Чуревич розпочала урочистості в районному будинку культури.

До цього дня прагнули, його наближали у різних куточках України, та найбільшу частку голосів внесла Західна Україна. Одностайним виявився Надвірнянський район, котрий дав 99% голосів. – Сьогодні, – зазначив перший заступник голови РДА Степан Іроденко, – ми будуємо власну державу на партнерських стосунках з іншими державами світу. День Незалежності є святом державотворення, тоді 1 грудня можна вважати датою національної єдності та незламності людського духу.

– Саме народ формує державу, вони під час Всеукраїнського референдуму відповіли на питання: бути чи не бути Українській державі, – розпочав виступ перший заступник голови районної ради Ігор Писклинець. – Ми повинні гідно пронести ідеї, що гартувалися в поколіннях наших предків. Зі святом вас дорогі земляки!. Український народ повинен найважливіші питання державотворення вирішувати на реферерендумах, бо саме ми є владою в країні. Нелегкий вибір стояв перед кожним українцем. Бо, з одного боку, була своя демократична країна, а з іншого повернення до впливу сусідніх країн. Усе ж таки українці хотіли стати вільними і вони за це проголосували на Всеукраїнському референдумі.

Цього дня для глядачів виступали:Народний муніципальний оркестр Народної музики під орудою Яреми Павлика. Вокальні колективи «Аркан» (кер. заслужений артист України Сергій Орел), «Черлені пацьорки» із Делятина (кер. Володимир Черленюк), «Калина» із Зарічанського будинку культури (кер. Любомир Вацик), аматори із Гвіздського БК Тетяна Семенишин і Віра Янцюк, «Скарбниця» (кер. Любомир Бондарук та Ярослав Кепещук), аматорський народний колектив танцю «Горянка» (кер. Олена Здольник), заслужений працівник культури України Любов Орел, а також солісти Світлана Павлишин і Віктор Чудновський.

Цим відзначенням ми підтвердили, що шануємо національні традиції і пам`ятаємо про державницькі свята України. Гідно згадали про Всеукраїнсьий референдум 1991-го р., на котрому мільйони українців пітвердили Декларацію про Державний сувернітет своєї країни, вшанували надвірнянських діячів, котрі стояли біля витоків Незалежності на теренах нашого району. Молодь, не забуваймо шанувати нашу державу та пам`ятати про своїх патріотів та великі дні в її історії.

Василь ІВАСЮК.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!