Газета по-надвірнянськи
 

Стережіться сказу

16 грудня 2011, 11:37 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 871 переглядів

Щороку від цієї недуги на нашій планеті помирає майже 55 тисяч осіб (у середньому одна людина кожні 10 хв.). Цьогоріч в Україні зареєстровано 5 випадків захворювання людей на сказ (у Сумській, Чернігівській, Київській та Донецькій областях). Щороку в Івано-Франківській області реєструють випадки сказу серед тварин. У районі останній випадок сказу зареєстровано у 2007 р. у смт. Делятин у собаки. Щорічно виявляють випадки сказу у сусідніх з Надвірнянським районах, тому не виключено, що сказ є і серед тварин нашого району.

Сказ – гостре інфекційне захворювання, викликане вірусом, що супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи. Джерелом інфекції є хворі тварини, головним чином вовки, лисиці, собаки і кішки. Резервуаром збереження вірусу у природі є дикі тварини, особливо вовки та лисиці. Крім диких тварин, собак і котів, сказ можуть передавати домашні тварини – коні, велика рогата худоба, домашні птахи, а також щурі та миші. Свійські тварини та люди заражаються на сказ від диких плодоїдних тварин – лисиць, борсуків, єнотів, куниць, тхорів, ласок, вовків. Небезпечні також укуси кажана.

У хворої тварини змінюється поведінка, з’являється тривога, занепокоєність, лякливість. З часом настає збудження, агресія, бажання кусати все, що трапляється на шляху. Відчуваючи велику спрагу, тварина не може ковтати воду. Через 4-5 діб від початку захворювання з’являються параліч, квола хода, з рота тече слина, звисають вуха та хвіст, голос стає хриплим. Тварина вмирає не пізніше 14-ї доби від початку захворювання.

Інфекція потрапляє до організму людини із слиною хворої тварини при укусі чи ослизненні хворою твариною. Інкубаційний період при сказі триває від 10 діб до 1 року. Клінічна картина у хворої на сказ людини починається з головного болю, втоми, депресії, неспокійного сну. Через 1-2 дні з’являється лихоманка, затруднення при диханні і ковтанні. При спробах пити виникають болючі судоми. Пізніше причиною судом можуть стати рух повітря, яскраве світло. Хворий збуджений, виникають галюцинації. Потім розвиваються параліч і настає смерть упродовж перших семи днів хвороби. Смертність при сказі становить 100%.

Шановні краяни, дотримуйтеся правил утримання домашніх тварин. Остерігайтесь укусів домашніх та бездомних тварин, а при покусі не вбивайте тварину! За твариною необхідно спостерігати 15 діб.

Якщо виникла ситуація з укусами тварин, не займайтесь самолікуванням, а негайно звертайтесь за медичною допомогою до лікаря. Але, якщо близько немає медиків, необхідно володіти знаннями на випадок надання само- та взаємодопомоги – місце укусу ретельно промийте під струменем протічної води з рідким милом. Саму рану можна обробити 3% розчином перекису водню. Шкіру навкруг рани необхідно обробити антисептичним засобом (наприклад 70%-им спиртом або 5%-ним розчином йоду), потім накласти стерильну пов’язку. Після цього негайно звертайтесь до лікаря. Бо при несвоєчасно проведених щепленнях, котрі здійснюють після укусу інфікованої тварини, хвороба зажди призводить до смерті.

Оксана НАСАДЮК,

епідеміолог Надвірнянської райсанепідемстанції.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!