Газета по-надвірнянськи
 

Виконання рішень суду немайнового характеру

16 грудня 2011, 11:38 | Рубрика: Закон Версія для друку Версія для друку 3,308 переглядів

Судові рішення згідно із Законом України «Про виконавче провадження» розділяють на майнового та немайнового характеру.

До переліку рішень у немайнових спорах законом віднесено низку рішень: про поновлення на роботі; вселення стягувача; виселення боржника; відібрання дитини; інші рішення, за якими боржника зобов’язано особисто вчинити певні дії на користь стягувача чи утриматися від здійснення таких дій (зобов’язання не чинити перешкоди в користуванні земельною ділянкою, зобов’язання провести нарахування та виплату підвищення до пенсії, заборона проведення зборів акціонерів і т.п.).

Особливості виконання рішень, за якими боржник зобов’язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, передбачені статтею 75 Закону України «Про виконавче провадження», а саме:

Після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов’язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на наступний день після закінчення строку, встановленого ч. 2 ст. 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряють не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає штраф на боржника: фізичну особу – від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб – від двадцяти до сорока; юридичну особу – від сорока до шістдесяти і не пізніше п’яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому на боржника повторно накладають штраф у порядку, встановленому ст. 89 цього Закону.

У разі, якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яку затверджує начальник відділу, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.

Державний виконавець під час виконання рішення про заборону вчиняти певні дії або про утримання від вчинення певних дій доводить до відома боржника резолютивну частину такого рішення, про що складає відповідний акт. Після складення акта виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Виконання рішень у немайнових спорах істотно відрізняється від аналогічної процедури щодо майнових правовідносин. У процесі виконавчого провадження за такими документами не завжди застосовують загальноприйняті заходи примусового виконання, – звернення стягнення на майно, доходи боржника, вилучення в останнього предметів тощо.

Для рішень судів цієї категорії встановлено особливий строк примусового виконання – два місяці. Однак, якщо самим рішенням суду призначено термін виконання або цей термін взагалі є невизначеним (наприклад, при наданні щотижневого права спілкування з дитиною), державний виконавець має дотримуватися строків, встановлених рішенням суду.

Особливе місце серед категорії виконавчих документів зобов’язального характеру є судові рішення про зобов’язання Управління Пенсійного Фонду провести нарахування та виплату підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Закликаю всіх громадян, посадових осіб, фізичних осіб-підприємців дотримуватись законів України не лише у сфері виконання рішень судів, а й законів у цілому, що забезпечить належний матеріальний та соціальний рівень життя кожного з нас.

Іван ЧІХ,

старший державний виконавець відділу державної виконавчої служби Надвірнянського районного управління юстиції.

 Шановні колеги!

17 грудня уже втретє відзначаємо День працівника державної виконавчої служби, встановлене Указом Президента України у підтримку ініціативи Міністертсва юстиції. Цим Указом визано вагому роль  органів державної виконавчої служби у виконанні рішень судів та інших органів.

 Бажаю Вам і надалі успіхів у виконанні покладених зав­дань щодо своєчасного, повного і неупередженого виконання передбачених законом рішень.

З нагоди професійного свята адресую Вам щирі вітання. Нехай не тільки професійні успіхи будуть Вашими постійними супутниками, а й міцне здоров`я, особисте щастя, добробут і родинне тепло.

З пошаною

Олег МАКОВІЙЧУК,

в. о. начальника районного управління юстиції.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!