Газета по-надвірнянськи
 

Зарплата: легалізація та мінімальні гарантії

9 грудня 2011, 14:34 | Рубрика: Влада, Економіка Версія для друку Версія для друку 705 переглядів

Постійно контролюємо додержання мінімальних гарантій з оплати праці та легалізації заробітної плати. Мінімальна зарплата є державною соціальною гарантією, обов’язковою для підприємств, установ, організацій усіх форм власності та фізичних осіб. Розмір її встановлено ст. 22 Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік». Конкретний розмір мінімальних ставок (окладів) зарплати, міжпосадові, міжрозрядні співвідношення встановлюють у галузевих угодах у колективних договорах.

При проведенні повідомної реєстрації колективних договорів, змін та доповнень до них відділ праці та соціально-трудових відносин перевіряє дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці працівників не нижче норм, визначених законодавством, галузевими та регіональними угодами, терміни виплати заробітної плати, наявність Положення про оплату праці та преміювання.

На підприємствах, в установах та організаціях району перевіряємо дотримання мінімального розміру заробітної плати, нарахування індексацій, дотримання норм і гарантій в оплаті праці (оплата за роботу в надурочний час, у святкові, неробочі та вихідні дні, у нічний час), своєчасність виплати заробітної плати та ін. Роз’яснюємо необхідність дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці найманих працівників, легалізації та виплати заробітної плати «в конвертах».

Встановлено, що трудові відносини між роботодавцями району та працівниками оформляють відповідно до законодавства, однак більшість з них працює неповний робочий день (тиждень) у зв’язку з фінансово-економічним становищем підприємств. Оплату праці в цих випадках проводять пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Обмеження при встановленні тривалості робочого дня (тижня), а також терміну, на який встановлюють новий режим роботи, законодавством не передбачені.

Трудові взаємовідносини регулює ст. 24-1 Кодексу Законів про працю України. При укладенні трудового договору підприємець повинен зареєструвати його в тижневий строк у місцевому центрі зайнятості. Період роботи за трудовим договором заносять у трудову книжку працівника та засвідчують печаткою в центрі зайнятості. Цей договір захищає права найманого працівника, оскільки в ньому обумовлюють розмір зарплати (не менший від її мінімального розміру); визначають тривалість робочого часу та перерви (тривалість робочого часу не може перевищувати 40 год. на тиждень), оплачуваної відпустки (не менш ніж 24 календарні дні) та вихідні, а робота у святкові та неробочі дні можлива лише за згоди працівника і підлягає компенсації.

Використання нелегальної робочої сили, неукладання чи несвоєчасна реєстрація трудових договорів між підприємцями та найманими працівниками є порушенням законодавства про працю, що тягне за собою адміністративну відповідальність.

Районна робоча група щодо детінізації зайнятості населення упродовж січня-листопада ц. р. перевірила 175 суб’єктів господарської діяльності, виявлено 112 найманих працівників, з якими не було укладено належним чином трудові договори, легалізовано 59 робочих місць та заробітної плати на 41,8 тис. грн. До складу районної робочої групи входять представники ДПІ, управління Пенсійного фонду України, управління праці та соціального захисту населення РДА, райцентру зайнятості, головний державний інспектор праці в Надвірнянському районі.

Шановні громадяни, пам’ятайте: завжди є вибір! Про випадки виплати заробітної плати «в конверті», виплати нижче за гарантований державою мінімум ви можете повідомити за телефоном «гарячої лінії» – 2-65-27. Ваше повідомлення не залишиться поза увагою!

Андрій КРЕХОВЕЦЬКИЙ,

начальник управління праці та соціального захисту населення РДА.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!