Газета по-надвірнянськи
 

Зміни у пенсійному забезпеченні

16 грудня 2011, 11:40 | Рубрика: Закон Версія для друку Версія для друку 1,115 переглядів

(Закінчення. Поч у «Народній Волі» № 140-142 від 2 грудня та № 143-145 від 9 грудня ц. р.)

У частині визначення заробітку змінено період,  який враховується для визначення заробітної плати.

Для обчислення пенсії враховуватимуть лише заробітну плату (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 р. (до відома інформуємо, що за цей період індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку, тобто пенсіонеру не потрібно надавати довідки про заробітну плату  з підприємств, установ, організацій, де він працював).

Що стосується заробітної плати за періоди роботи до 1 липня 2000 р., то така заробітна плата може бути врахована при обчисленні пенсії: за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. Таке право пенсіонери матимуть лише у період до 1 січня 2016 р; у разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 р., – менше 60 місяців.

Такий же принцип закладений в порядок визначення заробітку для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність». Змінами до ст. 24 цього Закону передбачено, що для обчислення пенсії враховують заробітну плату наукового (науково-педагогічного) працівника за основним місцем роботи за весь період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з 1 липня 2000 р. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 р. або в разі, якщо період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з 1 липня 2000 р., становить менш як 60 календарних місяців, для обчислення пенсії також враховують заробітну плату за основним місцем роботи за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника підряд до 1 липня 2000 р. незалежно від перерв; змінено показник середньої заробітної плати, з урахуванням якого визначатимуть заробіток для призначення  пенсії. Передбачено, що «Зс – середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії». Звертаємо увагу, що ця норма почне діяти з 1 січня 2012 р.; передбачено, що при обчисленні заробітної плати за періоди одержання допомоги по безробіттю, враховуватимуть мінімальну зарплату.

У частині перерахунку пенсії збережено право працюючих пенсіонерів на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії (п. 4 ст. 42 Закону 1058).

Перерахунок здійснюватимуть: за наявності у пенсіонера не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. У цьому випадку враховуватимуть  заробітну плату (дохід), з якої обчислена пенсія.; за бажанням пенсіонера при перерахунку пенсії може бути врахована також заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені у ч. 1 ст. 40 цього Закону (тобто можна здійснити перерахунок пенсії з урахуванням заробітку, одержаного після призначення (попереднього перерахунку) пенсії). У цьому випадку заробітну плату визначатимуть із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховували під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Доцільність перерахунку пенсії з урахуванням і стажу, і заробітної плати, одержаних після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, необхідно буде визначати в кожному конкретному випадку. Це обумовлено тим, що у разі перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати, одержаної після  призначення (попереднього перерахунку) пенсії, застосовуватимуть норми ст. 28 у редакції Закону № 3668 щодо збільшення страхового стажу для визначення мінімальної пенсії за віком та відповідного підвищення пенсії за страховий стаж для жінок понад 30 років, а для чоловіків – понад 35 років; у разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводять не раніше, ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію; якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої ст. 28 цього Закону (тобто не менше як 35 років чоловік і 30 років жінка), за його заявою проводять відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Звертаємо увагу, що порядок перерахунку пенсії, передбачений п. 4 ст. 42 Закону № 1058, не поширюватиметься на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону; змінено порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам у зв’язку із зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, відповідно підвищується розмір пенсії.

Прийнятими змінами передбачено, що пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), такий перерахунок здійснюютья після звільнення з роботи або припинення такої діяльності  з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який встановлений на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності;

У частині виплати пенсії передбачено обмеження максимального розміру пенсії.

Ст. 2 Закону № 3668 передбачено, що  максимальний розмір пенсій (крім пенсійних виплат, що здійснюють з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить із 1 жовтня 2011 р. 784 грн., а із 1 грудня – 800 грн. Отже, максимальна пенсія становитиме, відповідно, 7840 грн. та 8000 грн.

У зв’язку з прийняттям цього закону актуальним стає питання легалізації заробітної плати. Виплата заробітної плати у «конвертах» не дасть можливості у майбутньому отримувати гідну пенсію.

Дмитро НАЛИВАЙКО,

заступник начальника управління Пенсійного фонду України у Надвірнянському районі.

Світлана БУРІЙ,

начальник відділу контролю за правильністю призначення (перерахунку) та виплати пенсій управління праці та соціального захисту населення РДА.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!