20 січня 2012, 13:16 | Рубрика: Духовність Версія для друку
864 переглядів
День Соборності об’єднаний з Днем Свободи і став носити назву День Соборності і Свободи України – свято України, засноване 30 грудня 2011 р. згідно з Указом Президента України Віктора Януковича № 1209/2011 «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят».
У січні 1918 року була створена Українська Народна Республіка (УНР), а на територіях, що входили до Австро-Угорської імперії, була заснована Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР). У грудні 1918 року лідери обох держав у Фастові підписали передоб’єднувальний договір. 22 січня 1919-го цей договір, що увійшов у історію як «Акт злуки» – акт об’єднання українських земель обнародували у Києві на Софійській площі. Саме тоді відбулася подія, про яку мріяли покоління українських патріотів: на велелюдному зібранні урочисто проголосили злуку Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. Виголошення соборницької ідеї стало могутнім виявом творчої енергії нації, прагнення до етнічної і територіальної єдності. День 22 січня 1919-го увійшов до національного календаря, як велике державне свято – День Соборності України.
Це державне свято символізує єдність українських земель. І хоча державі тоді не вдалося зберегти цілісність та незалежність, акт злуки став реальним втіленням вікової мрії українців про свою суверенну державу.
22 січня 1990-го мільйони тоді ще радянських українців вишикувалися у живий ланцюг від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності. Офіційно в Україні День Соборності відзначався з 1999 року.
Юрій ІЛЬКІВ,
начальник районного управління юстиції.