Газета по-надвірнянськи
 

Погляд із відстані часу

27 січня 2012, 11:43 | Рубрика: Духовність, Культура, Свята Версія для друку Версія для друку 1,119 переглядів

До ювілею Марти Кушнерчук

Відомий римський філософ Луцій Сенека у свій час писав: «Те, що може зникнути будь-якої миті, стає для людини цінним. Ніхто не надолужить втрачені роки, ніхто не поверне тобі тебе, ніхто не поверне те, що ти втратив. Час твого життя йде завжди вперед, не зупиняючись і не повертаючись назад».

Про Марту Іванівну Кушнерчук – жінку неординарну, самобутню – я уже писав на шпальтах «Народної Волі» днем пізніше від її Золотого Ювілею у 2007 році, і радий з відстані часу, що ні в чому не припустився помилки, що в аналізі світоглядних принципів характеру ювілярки, у прагненні істинної сутності її душі мої міркування виявилися правдивими.

Кажуть, долю не обирають… Але Марта Іванівна свою обрала свідомо. Пов`язала життя з українською книжкою – і цей вибір виявився справді доленосним, хоч не приніс ні пільг, ні прибутку, а тільки нелегку працю в царині відстоювання авторитету української мови, української книжки. Як директор централізованої бібліотечної системи Надвірнянщини з 2000 року, вона сьогодні є моральним авторитетом у цій галузі, бо свій життєвий шлях розглядає як нерозривний зі шляхом української літератури.

 

І бібліотечний камін скликає на розмову про книгу

 Шановна Марто Іванівно!

Щиро віншуємо Вас зі славним Ювілеєм, який зіслало Вам небо з Господнім благословінням, щоб лагідно торкнутися серця музикою недаремно прожитих літ! На Вашу долю випала висока й благородна місія – дбати про українську книжку, про розвій українського Слова у непрості часи незалежності України. Очевидно, треба мати світлу душу і невтомну волю, аби усе своє життя віддати служінню її величності Книзі. Треба мати неабияку наполегливість у досягненні життєвої мети, мужність і небуденну відданість обраній професії, аби сягнути визнання очолюваного Вами колективу централізованої бібліотечної системи Надвірнянщини не тільки у нашому краї, але й далеко поза його межами.

Сердечно вдячні Вам за багаторічну всебічну продуктивну співпрацю з нами, журналістами «Народної Волі» і літературною студією «Бистрінь».

Душевно зичимо Вам на порозі поважного Ювілею міцного здоров`я, натхнення, снаги, великого жіночого щастя, сімейного благополуччя, добра і світлої радості на многая літ!

Редакція «Народної Волі»,

літературна студія «Бистрінь».

* * *

Марта Кушнерчук – справж­ня патріотка рідного краю, своєї малої батьківщини – Тисменичан. Ще студенткою Снятинського культосвітнього училища, а згодом Київського державного інституту культури усім серцем прагла повернутися у рідну сторону. І повернулася! Сьогодні вся підкарпатська округа, уся мистецько-духовна еліта Над­вірнянщини, чи не все прикарпатське (і не тільки) письменницьке товариство знають і цінують Марту Кушнерчук за подвижництво в духовно-літературній сфері українства. У літературно-мистецьких заходах пані Марта, як досвідчений професіонал своєї справи, майстерно складає сценарії, а потім не менш майстерно втілює їх у життя, переме­жовує хід заходу щоразу особистим фаховим коментарем. Які тільки відомі письменники України – я не кажу вже про прикарпатських поетів та прозаїків – отримували її зрілі художньо-смислові оцінки. Центральна бібліотека для дорослих, юнацька (завідувачка Галина Ільків) і дитяча (завідувачка Марія Ткачук) бібліотеки стали взірцями високохудожніх імпрез – і щоразу їхньою серцевиною була невтомна душа нашої ювілярки.

Мені особисто, та й, певно, не лише мені, Марта Кушнерчук імпонує, насамперед, як творча особистість. Тат-так, саме як творча. На кожному літературному заході (а їх було чимало!) вона уміє починати спілкування з аудиторією з грунтовної розмови про автора і книжку. Переконаний, що усім, хто любить і шанує українське Слово, такі заходи, що відбуваються за участі письменників і бібліотечних працівників району у сув`язі, як бальзам на душу присутнім. Нашому громадянству такі заходи конче потрібні, бо вони гуртують людей до високої мети, спричиняють багатьох відірватися від поточних побутових справ і задуматися над вічним. На могилі англійського письменника Оскара Уайльда викарбуваний епітафій: «Всі ми сидимо у стічній канаві, але деякі з нас дивляться на зорі». Думаю, є тут над чим замислитися.

Ще одна виняткова риса її характеру – дуже цінує письменників, розуміючи всім серцем, що поет чи прозаїк – це людина, яка творить духовні цінності; що книга – це стратегічний продукт в духовному світі, це крила суспільства, яке може на них піднятися до божественного розуміння сутності речей. Ще старець Нестор-літописець висловився про книги: «Це – ріки, що наповнюють всесвіт, це – джерело мудрості, в книгах ж незмірна глибина». Тому так бережливо ставиться пані Марта до нових вартісних україномовних видань і всіх своїх колег, які ці видання пропагують. У наших чисельних дружніх розмовах вона нераз наголошувала, що художній твір, написаний талановито, сильно, свіжо, глибинною українською мовою, є цінністю для нації незалежно до заслуг чи прорахунків автора в особистому чи суспільному житті. Тому в презентуванні нововиданих книжок для пані Марти не дуже важливо, чи це відомий на всю Україну письменник, чи місцевий літератор, ім`я якого ще не засяяло на літературному неокраї. Тому простора зала бібліотеки для юнацтва, учні і студенти навчальних закладів міста, учителі і працівники культури, інтелігенція і просто справжні шанувальники українського літературного слова дуже часто захоплено вслухалися в голоси всесвітньо відомих українських письменників з Києва, Дніпропетровська, Одеси, Луганська, Кіровограда, Львова та інших міст України. Тут відбувалися захоплюючі зустрічі з прикарпатськими представниками «красного письменства» В. Качканом, Є. Бараном, М. Андрусяком, Галиною Турелик, П. Добрянським, Я. Дорошенком, Ганною Дорошенко, Я. Ткачівським, Ольгою Слоньовською, Ольгою Бабій, О. Смоляком, Марією Вайно, Д. Юсипом та іншими. Тут понад 20 років проводить свої щомісячні засідання літстудія «Бистрінь», що діє при редакції газети «Народна Воля», ось уже майже чверть століття, під час яких відбувається активне творче обговорення щоразу нових поезій та прозових творів літстудійців. Жодна нововидана книжка «бистрінців» (а їх понад сорок) не прийшла до широкого загалу читачів, допоки не відбулася її презентація з участю завідувачок бібліотек району, а сценарій складала Марта Іванівна.

Якось запитав: що є, на її думку, українська література? І почув: українська література – велика, сильна, самобутня – треба тільки належним чином повернути її народові у вигляді багатотиражних і доступних видань; жоден талановитий рядок не має загинути у пісках державної байдужості і нерозуміння – тоді книжкові фонди книгозбірень наповняться по-справжньому добротною україномовною літературою.

Нині Україна читає чи не найменше в Європі, де на одну людину упродовж року видають 10 книг, а у нас – лише 1,2. Якщо у Франції 2010 року на 61 мільйон населення видали 600 мільйонів книжок, то в Україні приблизно 50 мільйонів. Така ось нерадісна статистика. І має рацію відомий український письменник, вчений і політик Микола Жулинський, який у книжці «Заявити про себе культурою» пише: «Ми сьогодні в сотні разів більше говоримо про дефіцит енергоносіїв і майже не говоримо про дефіцит духовної енергії». І з цим не можна не погодитися, бо маємо велику історію, варту європейської держави, а книга і держава – невід`ємні субстанції. І як ставляться державні чиновники до книги та книговидання, таким і є їхнє реальне ставлення до країни і народу, до наших нинішніх і завтрашніх духовно-естетичних проблем.

Слава Богу, місцеві органи влади Надвірнянщини, себто районна рада в особі голови Василя Поповича і всього депутатського корпусу, районна державна адміністрація в особі голови Володимира Калічка і його заступників, завше готові прийти на допомогу книгозбірням району. Торік на придбання книг із райбюджету виділили 5 тис. грн.; за бюджетні кошти району встановлюють локальне опалення районної бібліотеки для дорослих, уповні здійснено такі роботи у бібліотеках Молодкова і Саджавки. За розпорядженням особисто голови РДА Володимира Калічка забезпечена теплообігрівом юнацька бібліотека, ремонтують приміщення багатьох інших книгозбірень, розроблена Програма книговидання і книгорозповсюдження україномовної літератури  на 2012-2015 роки за рекомендацією координаційної ради з книговидавничої справи (співголови заступник голови РДА Богдана Ковалюк і заступник голови районної ради Іван Степник), яка чекає прийняття на черговій сесії районної ради тощо.

Значну цільову допомогу ЦБС надає відділ культури і туризму РДА, який очолює Олександр Зварчук, завдяки чому в бібліотечну мережу ввели інноваційні технології – 30 комп`ютерними системами забезпечено 10 бібліотек (оплачують за Інтернет-зв`язок коштами відділу культури РДА), створено новий відділ інформаційних технологій.

Колектив ЦБС й особисто Марта Кушнерчук завдячують щиро депутатові обласної ради Юрію Дерев`янку, який спонсорував їм для придбання книг, у т. ч. і «Біблії», 15 тис. грн., а також подарував для книгозбірень 6 комплектів комп`ютерної техніки. Така робота і співпраця завжди приносить Марті Іванівні велике душевне задоволення. Згадаймо тут і перемогу у Всеукраїнському конкурсі щодо американського проекту Біла і Меліни Гейц та у проекті «Інтернет для читачів публічних бібліотек» посольства США в Україні, в яких проявилися її управлінські здібності.

Вона вдячна за постійну фахову допомогу і моральну підтримку Раїсі Грушецькій, Наталії Берчак, Галині Ільків, Зеновії Заяць, Марії Ткачук, Оксані Семенишин, Ганні Івасик, Лідії Микитюк, Надії Мартинюк, Марії Гринюк, Любові Усин, Галині Гайдук, Романові Занику та ін., а також завідувачам селищних і сільських бібліотек.

… Іде Надвірною жінка. Поспішає до книг, що рівними рядами лягли на полицях бібліотек міста. Слухає шепіт дощу і шурхіт осіннього листя. Задивляється у синеву небес у погожу днину. Ходить поруч із нами і попри нас Людина, котра із всепоглинаючою пристрастю любить рідну землю, її материнську мову і книги, що взяли її в полон назавжди.

Це – Марта Іванівна Кушнерчук, яку вітаємо із 55-річним Ювілеєм.

Нестор ЧИР,

член Національної спілки письменників України, керівник літстудії «Бистрінь»

Світлина Івана ГРИДЖУКА.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!