Газета по-надвірнянськи
 

Землю, власником якої Ви є, волюнтаристським способом забрати не має права ніхто

13 січня 2012, 11:30 | Рубрика: Економіка, Закон Версія для друку Версія для друку 778 переглядів

У зв’язку з наявністю звернень громадян зі скаргами на незаконне вилучення земельних ділянок органами влади, управління Держкомзему у районі роз’яснює.

Ст. 41 Конституції України встановлено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об’єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Воно допускається лише в умовах воєнного та надзвичайного стану. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.

Чинним Земельним кодексом України, зокрема ст. 140, встановлено вичерпний перелік підстав припинення права власності на земельну ділянку, а саме: добровільна відмова власника від права на земельну ділянку; смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємців; відчуження земельної ділянки за рішенням власника; звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора; відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; конфіскація за рішенням суду; невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, зазначених цим Кодексом.

Стосовно суспільних потреб або суспільної необхідності, за яких можна порушувати питання про припинення права власності на земельні ділянки, слід чітко усвідомлювати, що:

1. Закон України «Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» чітко встановлює вичерпний перелік суспільних потреб та випадків суспільної необхідності.

2. Фізичні або юридичні особи не можуть бути протиправно позбавлені права приватної власності на земельні ділянки, інші об’єкти нерухомого майна, що на них розміщені (стаття 4 зазначеного Закону).

Викуп земельних ділянок для суспільних потреб, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, можна здійснювати за згодою власника та за умови відшкодування їх вартості відповідно до закону.

Примусове відчуження земельної ділянки, інших об’єктів нерухомого майна, на них розміщених, з мотивів суспільної необхідності можна застосовувати лише як виняток з мотивів суспільної необхідності за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості на підставі та в порядку, встановлених законом.

Отже, жодних підстав для хвилювання щодо примусового вилучення з власності земельної ділянки у Вас немає. А можновладцям слід нагадати ще одну норму з Конституції України, зокрема, ч. 2 ст. 19 за якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ігор ПЕРОВИЧ,

в. о. начальника управління Держкомзему у Надвірнянському районі.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!