Газета по-надвірнянськи
 

Матиме селище і музей, і басейн… або допомагають тому, хто сам щось робить

24 лютого 2012, 12:15 | Рубрика: Влада, Духовність, Економіка Версія для друку Версія для друку 779 переглядів

Серед переможців першого обласного конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування той, що подала Делятинська селищна рада, по-своєму унікальний. Делятинців наразі стурбувала доля об’єкта, сказати б, не утилітарного, а культурного призначення – Музею визначного українського письменника Марка Черемшини в будинку, де він жив у 1906-1912 роках. Свій проект «Пам’ять про минуле – досвід для майбутнього» вони вже реалізували: у капітальний ремонт приміщення музею вкладено загалом близько 81 тис. грн., з яких 50 тис. грн. асигновано з обласного бюджету, а решту – із селищного, певний грошовий внесок зробила і місцева громада.

Як використано кошти на цьому об’єкті, минулого тижня цікавились голова обласної ради Олександр Сич, його заступники Василь Гладій та Остап Дзеса, голова постійної комісії облради з питань бюджету, фінансів, податків та інвестицій Володимир Шкварилюк, голова Надвірнянської районної ради Василь Попович. Делятинський селищний голова Михайло Косило розповів гостям, що музей займав дві кімнати старовинного будинку – тепер одного з корпусів Делятинської ЗОШ І-III ст. № 1, але не діяв уже з десяток років, бо ті кімнати з часом повністю занепали. А тепер ми побачили акуратно побілені дві зали майбутнього краєзнавчого музею селища, в який хочуть перетворити цей заклад, євровікна з новими підвіконнями замість старих підгнилих, під ногами – добротний паркет.

– Чому ж вирішили змінити статус музею?

– Звичайно, одна зала буде й далі присвячена Маркові Черемшині, який глибоко знав і вмів показати у своїх творах життя простих гуцулів, – розповідає Михайло Косило. – Та як не зважити і на те, що письменника прийняв для проходження адвокатської практики у своїй канцелярії і поселив у будинку, зведеному власним коштом, добре відомий у тодішній Галичині доктор права, громадсько-політичний діяч, активіст, а потім і голова Української радикальної партії Микола Лагодинський. Він підтримував стосунки з Іваном Франком. Ще маємо осягнути значення неординарної особистості Лагодинського в українській історії. Адже місцеві гуцули двічі обирали його своїм послом до австрійського парламенту, був він послом і до Галицького крайового сейму, а наприкінці свого життя – членом Української Національної Ради ЗУНР. У Делятині правник заснував читальню «Просвіти», ощадно-кредитове товариство «Руська каса». Він похований разом з дружиною на місцевому цвинтарі.

Залишили свій слід в українській історії також дві дочки Лагодинських. Галина була відомою в Галичині піаністкою, музичною діячкою, письменницею та педагогом, а її молодша сестра Ярослава-Олександра ввійшла в українську літературу під псевдонімом Леся Верховинка як авторка поезій та оповідань з гуцульського життя. До речі, торік до Делятина приїздила зі США її дочка.

Селищний голова сподівається, що й нащадки Миколи Лагодинського, які живуть за кордоном, посприяють створенню в музеї повноцінного розділу про їхню родину, допоможуть експонатами. А серед жителів селища він покладається, передусім, на таких ентузіастів, як Андрій Мисюк. Цей підприємець збирає матеріали для відновлюваного музею, записує від місцевих старожилів перекази про колишніх мешканців старовинного будинку, працює в архівах.

Наступним кроком стане якраз оформлення змістовної й водночас естетично привабливої музейної експозиції селища – до цієї справи селищна влада залучила професійних івано-франківських художників. Залишилося також оновити фасад будинку. Перший заступник голови обласної ради Василь Гладій похвалив делятинців за добру справу, важливу для національно-патріотичного виховання молоді. Адже Україна за кількістю музеїв, на жаль, у декілька разів відстає від середньоєвропейського показника, тож такий заклад, на його переконання, має бути в кожному селі.

А далі шлях учасників об`їзду проліг в інший куточок одного з найбільших селищ Прикарпаття – до навчально-виховного комплексу, куди щоранку поспішають як дошкільнята, так і школярі. Заступник директора НВК з дошкільного виховання Галина Черленюк попросила очільника представницької влади краю допомогти у завершенні робіт на важливому для них об’єкті – дитячому басейні. І Олександр Сич пообіцяв господарям надати таку допомогу. Бо цей об’єкт, де більше 300 дівчаток і хлопчиків зможуть освоювати ази плавання, необхідний для фізичного розвитку і здоров’я майбутнього покоління, його соціальну значимість важко переоцінити.

Заступник голови обласної ради Остап Дзеса підсумував, що при об`їзді району влада не лише познайомилася з реалізацією конкурсних проектів, але й переконалась, що зробила у Делятині селищна рада при здійсненні такого конкурсного проекту. Основну частину робіт тут виконано. Планують уже за кілька місяців відкрити музей селища – підрахували, що для цього потрібно ще 50-52 тис. грн. Сума порівняно невелика, яку під силу вишукати самій селищній владі разом із місцевими підприємцями. Адже йдеться про музей, який буде свого роду візитівкою Делятина. От удвоє більше грошей – у межах 100-150 тис. грн. – необхідно на басейн навчально-виховного комплексу. Переконаний, що зможемо допомогти делятинцям такою сумою коштів з обласного бюджету і вже нинішнього року тут почнуть давати дітворі уроки плавання.

Іван ГАВРИЛОВИЧ,

член НСЖУ.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!