Газета по-надвірнянськи
 

Луквинське родовище обнадіює

30 березня 2012, 13:00 | Рубрика: Економіка Версія для друку Версія для друку 1,520 переглядів

Минулого тижня фахівці із НГВУ «Надвірнанафтогаз»» спільно із працівниками Долинського тампонажного управління та Науково-дослідного проектного інституту ПАТ «Укрнафта» провели потужний гідророзрив пласта (ПГРП) на Луквинському родовищі, що в Рожнятівському районі. Після цього видобуток зі свердловини Луква-33 повинен збільшитися удвічі.

Керував роботою із проведення ПГРП головний інженер НГВУ «Надвірнанафтогаз» Олександр Велкий за участі головного геолога Богдана Стеця і начальника цеху №2 Володимира Коноваленка. В Олександра Велкого ми й уточнили деталі цієї виробничої операції.

– Олександре Івановичу, для чого використовують потужний гідророзрив пласта?

– Для відновлення ефективності роботи свердловини – збільшення видобутку нафти. Він є одним із методів інтенсифікації у нафтогазовій промисловості. Суть його у тому, що у свердловину закачують певну рідину для проведення розриву. Коли наф­тогазовий пласт розривають, у нього закачують пропаніл, котрий не дасть зімкнутися тріщині.. Пропаніл – це кульки діаметром від 0,5 до1 мм, які мають певний час витримки. Після цього видобуток нафти має збільшитися, щонайменше у два рази.

Загальний вид майданчика на свердловині Луква-33, на якому проводять роботи з ПГРП

– Яку техніку використовують для проведення ПГРП?

– Задіюємо техніку, виробником якої є американська компанія «Стюарт і Стівенсон», яка у нас вже є декілька років. Зараз вже є потужніші агрегати. Тут є агрегат білоруського виробництва, який зроблений на основі вантажного автомобіля МАЗ. Саме він має найвищу продуктивність, бо він у нас найновіший.

Підготовчі роботи до потужного гідророзриву пласта проводять працівники цеху капітального підземного ремонту свердловин НГВУ «Надвірнанафтогаз»

– Скільки таких операцій уже проведено?

– Торік провели десять операцій із гідророзриву пласту. В цьому році плануємо таку саму кількість. Паралельно із цією свердловиною Луква-33 відбувається потужне кислотне ПГРП на 610 свердловині Битківсько-Бабченського родовища. На ній задіяли таку ж кількість техніки як тут, але відрізняється технологія. Ми замість пропанілу закачали 12 тонн соляної кислоти.

– Які перспективи збільшення видобутку нафти із цієї свердловини?

– До проведення потужного гідророзриву свердловина Луква-33 давала щодоби по дві тонни нафти. Після проведення цієї операції видобуток повинен збільшитися у два-три рази. Хоч самі роботи із потужного гідророзриву пласта коштують майже мільйон гривень, та вони за певний період себе окуплять.

Інженер Ігор Василюк на робочому місці

Інженер першої категорії групи проектування і провадження потужного гідророзриву пласта Науково-дослідного проектного інституту ПАТ «Укрнафта» Ігор Василюк розповів, що при проведенні кожного гідророзриву детально досліджують свердловину. Після цього зібрані дані закладають у програму Мейра для проектування. Її використання розпочалося разом із американськими агрегатами. Ця програма проектує розвиток тріщини у свердловині. За допомогою вже власної програми розрахували ефект від проведення цих робіт. Для операції із ПГРП використали речовину російського виробництва Хімет-Б, яка дасть змогу ефективніше розвинути тріщину у надрах і тоді вже її закріпимо пропанілом середньої міцності.

– Скільки операцій проведено на Луквинському родовищі, – запитуємо в Ігоря Василюка.

– Сім свердловинних операцій. Нещодавно ми провели роботу із закачування у наф­тоносний пласт 25 тонн пропанілу. У цю свердловину ми вкачаємо 17 тонн пропанілу. Вартість робіт із ПГРП, разом із капремонтом скважини, коштує близько мільйона гривень, і вона повинна окупитися за рік-півтора.

Працівники Долинського тампонажного управління готують техніку для виконання потужного гідророзриву пласта

– Що ж собою представляє нафтовий пласт?

– Нафтовий пласт – це порода із багатьма тріщинами, котрі зв’язані між собою. Наше завдання – збільшити ці тріщини, тоді більшим стане приплив нафти. Середнє вилучення нафти із цього родовища складає близько 0,6-0,65 %. Цей метод дасть змогу збільшити його до 0,75 відсотка.

…Потужний гідророзрив пласта на свердловині Луква-33 пройшов вдало. На черзі – наступні ПГРП на свердловинах. Усі працівники НГВУ «Надвірнанафтогаз», як переконаний його начальник Володимир Чуприна, вірять, що їхня нелегка праця закладе добрий фундамент і надійне виробниче майбутнє Надвірнянського нафтогазопромислового району і водночас сприятиме енергетичній незалежності України. Для цього і працюють повсякденно надвірнянські нафтовики.

Василь ІВАСЮК (текст і світлини) «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!