- Народна Воля - http://volya.if.ua -

Луквинське родовище обнадіює

Posted By Модератор On 30.03.2012 @ 13:00 In Економіка | No Comments

Минулого тижня фахівці із НГВУ «Надвірнанафтогаз»» спільно із працівниками Долинського тампонажного управління та Науково-дослідного проектного інституту ПАТ «Укрнафта» провели потужний гідророзрив пласта (ПГРП) на Луквинському родовищі, що в Рожнятівському районі. Після цього видобуток зі свердловини Луква-33 повинен збільшитися удвічі.

Керував роботою із проведення ПГРП головний інженер НГВУ «Надвірнанафтогаз» Олександр Велкий за участі головного геолога Богдана Стеця і начальника цеху №2 Володимира Коноваленка. В Олександра Велкого ми й уточнили деталі цієї виробничої операції.

– Олександре Івановичу, для чого використовують потужний гідророзрив пласта?

– Для відновлення ефективності роботи свердловини – збільшення видобутку нафти. Він є одним із методів інтенсифікації у нафтогазовій промисловості. Суть його у тому, що у свердловину закачують певну рідину для проведення розриву. Коли наф­тогазовий пласт розривають, у нього закачують пропаніл, котрий не дасть зімкнутися тріщині.. Пропаніл – це кульки діаметром від 0,5 до1 мм, які мають певний час витримки. Після цього видобуток нафти має збільшитися, щонайменше у два рази.

[1]

Загальний вид майданчика на свердловині Луква-33, на якому проводять роботи з ПГРП

– Яку техніку використовують для проведення ПГРП?

– Задіюємо техніку, виробником якої є американська компанія «Стюарт і Стівенсон», яка у нас вже є декілька років. Зараз вже є потужніші агрегати. Тут є агрегат білоруського виробництва, який зроблений на основі вантажного автомобіля МАЗ. Саме він має найвищу продуктивність, бо він у нас найновіший.

[2]

Підготовчі роботи до потужного гідророзриву пласта проводять працівники цеху капітального підземного ремонту свердловин НГВУ «Надвірнанафтогаз»

– Скільки таких операцій уже проведено?

– Торік провели десять операцій із гідророзриву пласту. В цьому році плануємо таку саму кількість. Паралельно із цією свердловиною Луква-33 відбувається потужне кислотне ПГРП на 610 свердловині Битківсько-Бабченського родовища. На ній задіяли таку ж кількість техніки як тут, але відрізняється технологія. Ми замість пропанілу закачали 12 тонн соляної кислоти.

– Які перспективи збільшення видобутку нафти із цієї свердловини?

– До проведення потужного гідророзриву свердловина Луква-33 давала щодоби по дві тонни нафти. Після проведення цієї операції видобуток повинен збільшитися у два-три рази. Хоч самі роботи із потужного гідророзриву пласта коштують майже мільйон гривень, та вони за певний період себе окуплять.

[3]

Інженер Ігор Василюк на робочому місці

Інженер першої категорії групи проектування і провадження потужного гідророзриву пласта Науково-дослідного проектного інституту ПАТ «Укрнафта» Ігор Василюк розповів, що при проведенні кожного гідророзриву детально досліджують свердловину. Після цього зібрані дані закладають у програму Мейра для проектування. Її використання розпочалося разом із американськими агрегатами. Ця програма проектує розвиток тріщини у свердловині. За допомогою вже власної програми розрахували ефект від проведення цих робіт. Для операції із ПГРП використали речовину російського виробництва Хімет-Б, яка дасть змогу ефективніше розвинути тріщину у надрах і тоді вже її закріпимо пропанілом середньої міцності.

– Скільки операцій проведено на Луквинському родовищі, – запитуємо в Ігоря Василюка.

– Сім свердловинних операцій. Нещодавно ми провели роботу із закачування у наф­тоносний пласт 25 тонн пропанілу. У цю свердловину ми вкачаємо 17 тонн пропанілу. Вартість робіт із ПГРП, разом із капремонтом скважини, коштує близько мільйона гривень, і вона повинна окупитися за рік-півтора.

[4]

Працівники Долинського тампонажного управління готують техніку для виконання потужного гідророзриву пласта

– Що ж собою представляє нафтовий пласт?

– Нафтовий пласт – це порода із багатьма тріщинами, котрі зв’язані між собою. Наше завдання – збільшити ці тріщини, тоді більшим стане приплив нафти. Середнє вилучення нафти із цього родовища складає близько 0,6-0,65 %. Цей метод дасть змогу збільшити його до 0,75 відсотка.

…Потужний гідророзрив пласта на свердловині Луква-33 пройшов вдало. На черзі – наступні ПГРП на свердловинах. Усі працівники НГВУ «Надвірнанафтогаз», як переконаний його начальник Володимир Чуприна, вірять, що їхня нелегка праця закладе добрий фундамент і надійне виробниче майбутнє Надвірнянського нафтогазопромислового району і водночас сприятиме енергетичній незалежності України. Для цього і працюють повсякденно надвірнянські нафтовики.

Василь ІВАСЮК (текст і світлини) «Народна Воля»


Article printed from Народна Воля: http://volya.if.ua

URL to article: http://volya.if.ua/2012/03/lukvynske-rodovysche-obnadiyuje/

URLs in this post:

[1] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/03/P1010046.jpg

[2] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/03/P1010011.jpg

[3] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/03/P1010038.jpg

[4] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/03/P1010050.jpg

© 2010 Narodna Volya. Всі права застережено.