Газета по-надвірнянськи
 

Пора підрізати гілля

23 березня 2012, 12:00 | Рубрика: Здоров`я, Природа Версія для друку Версія для друку 801 переглядів

Із приходом весни і наближенням Великодніх свят галицькі господарі наводять лад у своїх обійстях. Особливу увагу, традиційно, приділяють підрізанню дерев та приведенню садів до належного вигляду, адже так, як і чистий двір, доглянуті дерева є такою собі візитівкою справжнього ґазди.

Крім суто практичної необхідності – позбавлені сухої та хворої деревини краще плодоносять і довше «живуть» – ця процедура має й інше, не менш важливе значення – вчасна обрізка гілок на насадженнях, що знаходяться поруч з лініями електропередач, мінімізує виникнення аварійних ситуацій та убезпечує життя і здоров’я людей. Як засвідчує гіркий досвід, контакт гілок із лініями під напругою може накоїти багато лиха. Під час сильного вітру та грозових дощів дерева, що знаходяться у безпосередній близькості від лінії, можуть замкнути її, а під час буревію – спричинити обрив. У спеку зростає вірогідність виникнення пожежі. Обірваний сухими гілками провід може завдати шкоди і травмувати людей, які знаходяться поруч з аварійними деревами. Нерідко від негативних наслідків власної недбалості страждають саме власники угідь, на яких не проведено належну обрізку гілля.

Тільки у минулому році внаслідок падіння гілок на лінії електропередач 10 кВ трапилося 89 аварійних ситуацій. Справа з лінями 0,4 кВ ще гірша (а це саме ті лінії, що передають електроенергію безпосередньо до будинків і знаходяться на подвір’ях) – торік на них трапилося більше півтисячі аварійних випадків. Найприкріше, що через ці аварії без електропостачання часто залишалися не тільки самі «винуватці» – господарі необрізаних дерев, а й їх сусіди та односельчани. У таких випадках необачність одного, як ніколи, стає проблемою оточуючих. Найпоказовішою є пригода, що сталася в селі Бистриця нашого району. Там через необрізане гілля, що впало на лінію, 6 грудня 2011 р. без електропостачання залишився весь населений пункт, у т. ч. школа і сільська рада.

За інформацією працівників Надвірнянського РЕМ, не найкращою ситуація з обрізкою дерев є у всіх селах Надвірнянського району. Тому особливу увагу звертаємо сільським головам, які не змогли організувати жителів для обрізання дерев у межах своїх територій. – Щороку ми розроб­ляємо графік чистки трас ліній електропередач, який друкуємо у районній газеті і передаємо безпосередньо сільським головам, – зазначає директор Надвірнянського РЕМ Дмитро Буняк. – У дні планових робіт ми вимикаємо електропостачання у населених пунктах і проводимо обрізку дерев перш за все у тих, хто не має сил і можливості зробити це самостійно – це і багатодітні матері, і одинокі люди пенсійного віку. В цей час кожен споживач може легко і безпечно обрізати дерева на своєму подвір’ї, а ми, при потребі, сприяємо технікою. Звертаємо увагу жителів на зрізання великих дерев в охоронній зоні ліній. При самовільній зрізці таких дерев можливе їх падіння на проводи ліній, що може обірвати проводи, які знаходяться під напругою та спричинити електротравми як людей, які це роблять, так і оточуючих. При необхідності зрізання таких дерев необхідно звернутись у Надвірнянський РЕМ із заявою, де вказати час та місце проведення зрізання. Персонал РЕМ дану електролінію вимкне та заземлить і тоді для жителів можливе безпечне зрізання таких дерев.

На жаль, далеко не всі підходять до цього питання свідомо і розважливо. Часто ми зіштовхуємося із небажанням споживачів обрізати дерева на власній території. На мою думку, причини цьому дві: з одного боку, це елементарна лінь, адже люди ще з радянських часів звикли, що за них усе робить «хтось». З іншого – звичайна нерозважливість: ґазди відмовляються обрізати фруктові дерева, шкодуючи втратити можливий урожай плодів. При цьому вони не задумуються про наслідки і не усвідомлюють, що відро яблук і жменя горіхів не вартують здоров’я і життя оточуючих, не кажучи вже про аварійні знеструмлення.

До Великодня залишається менше одного місяця. У кожного з нас є час не тільки впорядкувати своє подвір’я та присадибну ділянку, а й подбати про електробезпеку свою та оточуючих.

Володимир КУДЛЯК,

головний інженер філії Надвірнянського РЕМ.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!