Газета по-надвірнянськи
 

В Україні збудовано мережу цифрового ефірного телевізійного мовлення. І в Надвірній також

23 березня 2012, 12:09 | Рубрика: Технології Версія для друку Версія для друку 18,870 переглядів

Не викликає жодних сумнівів твердження, що перехід на цифрове мовлення став неминучим. Країни Європейського Союзу протягом останніх років активно працюють над цим завданням.

Одні досягають результату швидше, інші повільніше. Різні держави застосовують різні бізнес-моделі та віддають перевагу тому чи іншому формату мовлення. Однак, незважаючи на відмінності, процес відбувається доволі узгоджено.

До кінця 2011 року ще 5 країн мали здійснити перехід від аналогового до цифрового мовлення, загалом їх уже 16. Лише дві країни (Болгарія і Румунія) ще зовсім не запустили цифрові послуги. У 14 країнах є можливість дивитися платне цифрове телебачення. В Європі сьогодні мовлять понад 1768 цифрових каналів, із них 700 регіональних. У 13 країнах є можливість дивитися канали у форматі HD.

Лідерами впровадження цифрового мовлення є Іспанія, Чехія, Фінляндія, Франція, Велика Британія та Італія. У цих країнах понад 80% домашніх господарств мають цифровий прийом. Україна у цьому контексті перебуває посередині: фундамент для цифрового мовлення вже створений: 22 телекомпанії вже розпочали мовлення, невдовзі розпочнеться його поширення та відімкнення аналогових нині діючих телевізійних передавачів. За словами голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення України Володимира Манжосова, це може статися уже у 2013 році.

Перед державою стоять жорсткі часові рамки, оскільки згідно з узятими зобов’язаннями у рамках резолюції Женева-2006 Україна має повністю вимкнути аналогове мовлення та перейти на цифрове до 2015 року. Приємно усвідомлювати, що Україна зуміла мобілізувати всі свої ресурси та максимально доклала зусиль до того, щоб не надто відставати від загальноєвропейських процесів.

Перший етап переходу на цифрове мовлення – пройдений. Тобто менше ніж за рік, а таких темпів не знала жодна європейська країна, цифровий сигнал поширюють на всю територію України.

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення у грудні 2010 р. видала ліцензії на заняття провайдерською діяльністю компанії «Зеонбуд» для розбудови цифрової мережі. Загальний обсяг інвестицій – 134 млн. доларів. Саме будівництво мережі тривало 11 місяців. За бізнес-планом термін повернення інвестицій 5-6 років.

На сьогодні Укрчастотнагляд дозволив цифрове мовлення у рамках експерименту. Зараз в ефірі вже присутні 22 загальнонаціональні компанії. У травні, як обіцяють у Національній раді з питань телебачення та радіомовлення, національну цифрову мережу остаточно заповнять. На той час в ефірі мовитимуть не тільки переможці загальнонаціонального конкурсу, а й представники регіональних телекомпаній.

Загальна кількість каналів у цифровому форматі має скласти 32 канали, з них 28 загальнонаціональних і 4 регіональних (місцевих). Серед цих чотирьох можливість мовити в цифровому форматі отримала і телерадіокомпанія «Надвірна». Це стало можливим завдяки об’єднанню шести районних телекомпаній нашої області з метою створення нового місцевого каналу, який ще немає аналогів в Україні. До об’єднання увійшли ТРК міст Надвірної, Бурштина, Калуша, Тисмениці, Рогатина і Снятина. Попередня назва каналу «РАІ» (регіональна агенція інформації).

Географічне розташування цих ТРК дозволяє дуже оперативно й об’єктивно інформувати усіх жителів Прикарпаття про будь-яку подію у нашій області, адже всі студії цих ТРК об’єднають в одну мережу і будь-яку подію в будь-якому кінці області зможуть дуже оперативно,  об’єктивно та достовірно подати в ефір. Головне завдання каналу – знайомство глядачів із культурними, мистецькими та духовними традиціями усіх районів Прикарпаття.

Ще два місця в цифровому ефірі серед місцевих мовників отримала Івано-Франківська обласна державна телерадіо­компанія та Київська телекомпанія «Партнер-ТВ». ОТБ «Галичина» має ще довести свої можливості мовити на область на додатковому конкурсі, оголошеному Національною радою, який має відбутися до кінця травня цього року.

Генеральний директор «Зеонбуд» Віктор Галич зазначає, що зараз усі 22 загальнонаціональних канали мовлять у стандартній цифрі, але провайдер готовий передавати сигнал і у форматі HD, утім, ця послуга поки що не затребувана. Трансляцію здійснюють за допомогою 166 станцій, на яких встановлено 664 передавачі, які повинні покрити 95% території України.

Мережа побудована у цифровому стандарті DVT-T2. Digital Video Broadcasting – Second Generation Terrestrial (DVB-T2) – це друге покоління стандарту ефірного цифрового мовлення. Порівняно зі стандартом DVB-T, який запроваджений у більшості країн світу, він дозволяє покращити якість сигналу і на 30% збільшити ємність мереж, що, відповідно, дозволяє також частину каналів передавати у форматі HD. Віктор Галич також стверджує, що технічно покриття, у порівнянні з аналоговим, вдалося розширити на 20%. У той же час «цифра» забезпечує можливість дивитися телевізор безпосередньо під вишкою. Що при аналоговому мовленні практично неможливо, бо якість зображення, як правило, дуже погана.

Приймати сигнал у «цифрі» доведеться на звичайну дециметрову антену, але за допомогою спеціальних сет-топ-боксів, які дають можливість дивитися цифрове телебачення на будь-якому телевізорі. Також у сет-топ-бокси вмонтують систему умовного доступу, яку впроваджують із метою виключення можливості продажу жителям приймачів сигналу цифрового телемовлення низької якості, які не відповідають вимогам стандарту DVB-T2/НD, визначених Національною радою для цифрових телемереж. Нині більшість обладнання – контрабанда, продукти незаконного походження. Кодування дозволить вирішити дуже багато питань, а головне – визначить, щоб усі сет-топ-бокси подавали сигнал безперебійно. При встановленні системи умовного доступу держава матиме можливість контролювати прилади, які надходитимуть на ринок. При цьому всі постачальники матимуть однакові шанси вийти на ринок, а обмеження стосуватиметься лише піратських пристроїв і тих, які не відповідають критеріям якості. Також це сприятиме отриманню оперативної й об’єктивної інформації про кількість поширених приймачів та їх фактичний розподіл у регіонах країни, що необхідно для ухвалення рішення про відключення аналогового телемовлення. Впровадження цієї системи певною мірою унеможливить зловживання під час розподілу в 2012 році приймачів цифрового сигналу за рахунок коштів Державного бюджету для малозабезпечених верств населення.

При цьому збережеться можливість надання жителям відкритого і безкоштовного доступу до 32-х телепрограм. Вартість сет-топ-боксу DVB-T2 з чіпами кодування Irdeto оцінюють у 480-550 грн. Компанія Irdeto переконана, що всі сет-топ-бокси, які продають в Україні, будуть легальними, якісними. Як зазначає голова Держкомтелерадіо Олександр Курдинович, декодери, які вже з`явилися на ринку, не дуже високої якості, тобто 20 відсотків з них ламаються у перші ж місяці. Висока ціна декодерів (сет-топ-боксів), обладнаних системою умовного доступу, на його думку, повинна забезпечувати якість продукції для споживачів, які отримають декодери у подарунок від держави. На вільному ринку ціни сильно не відрізнятимуться, а вже з наступного тижня у продаж надійдуть перші 200 тисяч декодерів в Україні. Зокрема, у Надвірній їх можна придбати у магазині «Мій телевізор» (вул. Шептицького).

Ринок відкритий для всіх, але виробник повинен отримати підтвердження якості від Irdeto. Вітчизняні виробники не змогли виробляти цю продукцію, тому що необхідно внести ліцензійні платежі та роялті, пов’язані з використанням чужої інтелектуальної власності. – Сьогодні багато корейських, тайваньських і китайських виробників готові поставляти в Україну ці прилади, які відповідатимуть усім зазначеним умовам. Ніяких обмежень. Це просто цивілізований ринок, – стверджує Олександр Курдінович.

Власникам кількох сотень телеприймачів із вбудованим DVT-T2, які з’явилися у продажі зовсім недавно, доведеться доплатити. Вони повинні будуть придбати блоки розкодування, так звані «САМ-модулі», які розробляють для нових телевізорів із вбудованими декодерами DVT-T2. Поки що їх ціну не назвали, але вона буде нижчою за вартість сет-топ-боксів.

У Держбюджеті на 2012 рік виділено 350 млн. 120 тис. грн. на закупівлю сет-топ-боксів для малозабезпечених жителів. Цього року держава віддасть сет-топ-бокси 800 тисячам домогосподарств. У 2013 році ці прилади повинні отримати ще 700 тисяч будинків. Державний комітет телебачення і радіомовлення розробив проект постанови Кабміну «Про деякі питання забезпечення населення засобами приймання сигналів цифрового телерадіомовлення», яка має затвердити порядок забезпечення окремих категорій громадян цифровими декодерами (сет-топ-боксами) та порядок використання коштів, передбачених на це у держбюджеті (на 2012 р. – 350 млн. 120 тис. грн). Держкомтелерадіо пропонує забезпечувати сет-топ-боксами такі категорії громадян: інвалідів І та ІІ груп (праці, загального захворювання, дитинства, війни); інвалідів війни ІІІ групи; осіб із сімей, які мають дитину-інваліда, за умови, що дитина проживає разом із сім’єю; осіб із малозабезпечених сімей, які отримують державну допомогу з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»; осіб, які отримують субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг протягом опалювального періоду 2011-2012 років.

Забезпечуватимуть сет-топ-боксами на безоплатній основі з урахуванням інформації про наявність сигналу цифрового телевізійного мовлення у стандарті DVB-T2 на територіях проживання громадян та спосіб прийому телевізійних програм, яким вони на сьогодні користуються, із розрахунку на одне житлове приміщення (будинок) – один приймач-декодер. Держкомтелерадіо відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель» визначатиме постачальників сет-топ-боксів і ті компанії, які доставлятимуть громадянам посилки із цифровими приймачами.

Згідно з проектом органи праці та соціального захисту населення (уповноважені органи) інформують громадян про можливість забезпечення приймачами-декодерами шляхом розміщення на інформаційних стендах та офіційних веб-сайтах у мережі інтернет інформаційних листівок-пам’яток і зразків заяв. Після цього вони перевірятимуть статус громадянина та на підставі поданих до 1 червня 2012 року заяв формуватимуть списки громадян, яких безоплатно забезпечуватимуть приймачами-декодерами. Списки формують у міру надходження заяв, їх підписують керівники уповноважених органів, затверджують райдержадміністрації та щомісяця не пізніше 20 числа передають Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям. Ті, у свою чергу, узагальнюють отримані списки та щомісяця до 1 липня 2012 року подають їх Держкомтелерадіо, який формує та затверджує списки, на підставі яких доставлятимуть.

Успішна розбудова цифрової телевізійної мережі свідчить про те, що в цій сфері Україна крокує разом із Європою. За рекордно швидкий термін вдалося повністю завершити основні роботи з розбудови цифрової телевізійної мережі, а це значить, що: 95% українців зможуть приймати цифровий сигнал вдома; 32 канали ефірної «цифри» будуть безкоштовними; сигнал транслюватимуть у цифровому форматі DVB-T2 (MPEG-4). Загалом, такими показниками може похвалитися далеко не кожна країна. Приміром, у багатьох значна частина Європи мовить у форматі DVB-T і лише планують перехід на новіший DVB-T2.

Для того, щоб максимально пом’якшити перехід на цифрове телебачення для пересічного глядача, планують створити інформаційний центр, до якого можна буде звернутися з будь-яким запитанням щодо встановлення обладнання та ін.

Цього місяця в ефірі загальнонаціональних каналів з’явився рекламний ролик про впровадження в Україні цифрового телевізійного мовлення у стандарті DVB-T2. Його мета – поінформувати українців про його базові характеристики.

Таким чином, можна говорити про завершення першого важливого етапу переходу України до цифрового телебачення – розбудови національної мережі цифрового ефірного мовлення в Україні.

Головне завдання наступного етапу реалізації цифрового проекту в нашій країні – насичення ринку необхідною кількістю приймальних пристроїв (сет-топ-боксів) відповідної якості. Проте остаточне запровадження «цифри» в ефірі відбудеться тоді, коли кожний наш співвітчизник зможе безперешкодно користуватися цією новітньою і якісною послугою.

Богдан КЛИМКОВЕЦЬКИЙ,

директор ТРК «Надвірна».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!