Газета по-надвірнянськи
 

Делятин у сяйві церковних бань

25 травня 2012, 13:57 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 1,013 переглядів

Восьмитисячне містечко Делятин, яке втрачає славу деревообробників радянських часів, нині набуває духовного статусу. Велетенський купол делятинського неба з Надвірнянського, Коломийського, Яблунівського та Яремчанського напрямків залізничного та автомобільного сполучення підпирають золочені бані більше десяти дерев`яних і мурованих церков трьох релігійних конфесій. Більшість серед них збудовані за два десятиліття незалежності України.

Під час освячення Хреста на місці спорудження храму апостолів Петра і Павла

Окрасою середмістя лівого берега Прута залишається шедевр зодчих, церква греко-католицького обряду Різдва Пресвятої Богородиці (1785), яку прикрашає різьблений іконостас майстра Василя Турчиняка з Лугу, що визнана пам`яткою дерев`яної архітектури національного значення. Майже поруч завершують будівництво собору Всіх Святих української землі, який уже входить у десятку найкрасивіших святинь у Галичині. Неподалік ще одна діюча пам`ятка архітектури місцевого значення – римо-католицький костел святого Францишка (1882).

Ансамбль делятинських церковних будівель доповнює відновлений храм Архистратига Михаїла, який чудом уцілів у колишньому селі Луг, тепер напіввійськового-напівцивільного поселення, що входить у межі Делятинської селищної ради. Через гору віддалений присілок Любіжня має дві церкви – Івана Богослова і святого Юрія.

За останні роки густозаселені кутки селища збагатилися більшими й меншими церковцями. У Шевелівці горяни йдуть до церкви Пресвятої Трійці, на Площі – до двох: Василія Великого та Архангела Михаїла, а на Ліщині (мікрорайон колишнього лісокомбінату) також до двох – Трьох Святителів та Михайлівської.

Цьогорічна остання квітнева неділя, що за церковним календарем знана як неділя жінок-мироносиць, стала для делятинців ще одним храмовим святом.

Адже цього сонячного дня місцева православна громада із гостями навколишніх сіл, які прибули разом зі своїми настоятелями та отцем-деканом Надвірнянського деканату, митрофорним протоієреєм Олегом Траском і Владикою Іоаном (Бойчуком), єпископом Коломийсько-Косівської єпархії УПЦ Київського Патріархату, молилися біля встановленого хреста на місці спорудження в самому центрі Делятина храму апостолів Петра і Павла. Будівництво церков припадає не на кожне покоління. Тому внести свою лепту – то високий християнський гонір, зазначали промовці, і вселили надію в душах малочисельної громади, яка тепер молиться у пристосованому приміщенні. Разом зі своїм працьовитим та енергійним проводирем о. Іваном Кепещуком і Божою допомогою зведуть у Делятині ще один храм.

Василь ЛЕВИЦЬКИЙ,

член Національної спілки журналістів України, с. Білі Ослави.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!