Газета по-надвірнянськи
 

Скільки ж років Краснодвору-Надвірній?

8 травня 2012, 13:46 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 1,283 переглядів

Коли виникла Надвірна, хто її засновник, звідки походить назва міста? На ці питання історики й краєзнавці довго не могли дати однозначної відповіді. Висловлювали тільки припущення й здогадки. Найпоширенішою стала версія, що виникнення Надвірної пов’язане із селом Пнів та Пнівським замком. До такої думки дослідників підштовхнув польський архітектор Фелікс Марковський.

У статті «Палац в Надвірній…» він послався на відомого польського письменника Іполіта Ступницького, при цьому перекрутивши його слова. Ф. Марковський писав: «Назва Надвірна походить від особистої надвірної служби знатних Потоцьких, яка в замку, напевне, Пнівськім, не мала місця, зосталась осаджена біля нього в присадибних будинках, з яких згодом містечко постало». Насправді Ступницький про Пнів і Пнівський замок навіть не згадував. У своїй праці «Галіція під поглядом географічним і топографічним» писав таке: «Надвірна з рештками колись укріпленого замку, на який наїзники часто нападали… Назвисько Надвірна походить від численної надвірної служби впливових Потоцьких, яка в замку не маючи місця, навколо нього у будинках була осаджена, з яких пізніше містечко повстало».

Насправді, Надвірна як населений пункт виникла на землях, що належали магнатському роду Куропатвів. Її первісна назва є Краснодвір. Вперше Надвірна за старою назвою згадується 23 січня 1578 р. у привілеї польського короля Стефана Баторія, який надав міщанам право проводити у новозаснованім місті торги та ярмарки.

«1578 р., 23 січня, м. Варшава. – Король Стефан Баторій на прохання галицького войського Миколи Куропатви надає привілей на заснування містечка Краснодвір і запроваджує у ньому річні ярмарки і щотижневі торги.

Громадські торги запроваджуються у містечку Краснодвір.

Стефан Божою милістю король Польщі та ін. Сповіщаємо цим нашим писанням усіх і кожного, кого це цікавить, і подаємо до загального відома. Що до нас звернулися наші радники з проханням підтвердити [привілей] для містечка, названого Краснодвір, власності уродженого Миколи Куропатви, галицького войського, заснованого на сирому корені на ґрунтах села Пнів`я. І ми, виявляючи нашу милість згаданим жителям і міщанам і бажаючи сприяти започаткуванню цього згаданого містечка, висловлюємо нашу королівську волю і прихильність щодо всілякого зростання і примноження їхніх статків…

А для вірності цього підписуємо власною рукою і наказуємо прикріпити нашу вислу королівську печатку. Дано у Варшаві на загальному сеймі Королівства дня 23 місяця січня року Божого 1578, а королювання Нашого року другого».

Першим цей документ у Варшавському архіві виявив відомий польський дослідник, професор університету Марії-Кюрі Складовської в Любліні Річард Щигель.

Ростислав ГАНДЗЮК,

заступник керівника науково-редакційного відділу «Звід пам`яток історії і культури України. Івано-Франківська область».

Далі буде.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!