Газета по-надвірнянськи
 

Звернення ініціативної групи зі створення Музею історії Надвірнянського нафтопромислового району до громадськості Прикарпаття

18 травня 2012, 11:47 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 1,027 переглядів

Понад півтори сотні літ на Прикарпатті здійснюють промисловий видобуток нафти та її переробку. Перші виробництва цього профілю тут виникли на початку 60-х років ХІХ століття. Серед них найвідоміші Слобода-Рунгурський, Пасічнянський та Битківський нафтопромисли. З часом вони склали мережу виробництв та отримали спільну назву – Надвірнянський нафтопромисловий район, котрий належить до найдавніших промислів Європи з видобутку вуглеводнів. Тут працювали ряд поколінь фахівців, багато з них належать до професійних династій нафтовиків. У Надвірнянському нафтопромисловому районі починали свою трудову діяльність працівники, котрі згодом брали участь в освоєнні нафтових та газових родовищ Східної України, Західного Сибіру та в багатьох країнах світу, де поширювали та популяризували трудові традиції та досвід нафтовиків Прикарпаття.

Нафтовий промисел у с. Слобода Рунгурська (нині с. Слобода Коломийського району). 1881 рік

Роки спливають, змінюються покоління, оновлюється виробництво… Та, на жаль, і донині на території Надвірнянщини немає установи, в якій у комплексі зберегли б та упорядкували б для прийдешніх поколінь відомості про становлення і розвиток нафтогазовидобувної справи у нашому краї. Саме цією установою має стати Музей історії Надвірнянського нафтопромислового району.

Відсутність такого Музею спричинила безповоротну втрату багатьох безцінних свідчень становлення й розвитку нафтогазовидобувної промисловості: документів, взірців техніки – нафтового обладнання, бурового інструменту, спеціальних механізмів, обладнання з видобування. Більшість одиниць цієї техніки утилізували, а частину вивезли за кордон, де вона увійшла до «золотого фонду» музейних зібрань різних держав. Наприклад, справжнім скарбом експозиції та фондів музею нафтової та газової промисловості ім. Лукашевича у с. Бобрка (Польща) є документи та обладнання з Бориславського і Битківського нафтопромислів, які з гордістю подаються як історичні об’єкти саме польської національної нафтогазовидобувної промисловості.

На території Надвірнянського нафтопромислового району щороку зменшується кількість нафтового обладнання, механізмів, споруд, будівель та інших об’єктів нафтогазовидобутку часів Австро-Угорської імперії, панської Польщі чи Радянського Союзу, які мають безцінну історичну, культурну та науково-технічну інформацію та, в цілому, є надбанням усіх попередніх поколінь нафтовиків Прикарпаття. Без обліку та належного збереження ці предмети музейного значення можуть бути втрачені навічно, що є неприпустимим. Тому належне збереження відомостей про його становлення і розвиток є одним із першочергових завдань нинішнього покоління нафтовиків. Адже Надвірнянський нафтопромисловий район є визначною віхою в історичному розвитку української національної нафтогазовидобувної промисловості.

З усвідомленням важливості дослідження історії видобування вуглеводнів Надвірнянщини та з метою збереження історичної спадщини Надвірнянського нафтопромислового району на найбільшому з підприємств краю – НГВУ «Надвірнанафтогаз» створили оргкомітет з організації Музею історії Надвірнянського нафтопромислового району, затвердивши план його роботи.

До цієї справи долучилася і громадськість краю. Уже розпочала свою роботу ініціативна група зі створення Музею. До неї увійшли керівники та спеціалісти НГВУ «Надвірнанафтогаз», ветерани, пенсіонери цього та інших підприємств нафтової, газової і нафтопереробної галузі, краєзнавці та історики.

Первинним та основним завданням майбутнього Музею є відтворення в експозиціях історії становлення нафтогазовидобутку Надвірнянщини.

Переконані, що створення такого Музею стане живим зв’язком старого і нового у нафтогазовидобутку та свідченням спадкоємності найкращих традицій усіх поколінь пасічнянських, битківських та надвірнянських нафтовиків. Майбутня музейна експозиція стане матеріальним втіленням, яскравим унаочненням півторавікової історії Надвірнянського нафтопромислового району, навчатиме і виховуватиме повагу до минувшини нашого краю.

Шановні прикарпатці! Запрошуємо Вас долучитися до збереження історії Надвірнянського нафтопромислового району та історичної пам’яті про кращих представників нафтогазової і нафтопереробної промисловості України. Просимо Вас допомогти зібрати матеріали: документи, проектну документацію, книги, фотографії тощо. Ми розшукуємо предмети музейного значення, які відображають історичні віхи становлення і розвитку нафтогазовидобувної галузі Надвірнянщини.

Повідомлення надсилайте на адресу: м. Надвірна, вул. Грушевського, 13, НГВУ «Надвірнанафтогаз» або за тел.: (03475) 2-25-24.

Відповідальні за збір інформації:

Бойчук Віталій Іванович, тел.: 2-64-45, м. т.: 050-815-78-33;

Фаб’як Богдан Миколайович, тел.: 2-32-19; м. т.: 097-225-60-87;

Спас Андрій Миколайович, м. т.: 066-843-44-16.

За дорученням

ініціативної групи створення Музею історіїНадвірнянського нафтопромислового районута колективу НГВУ «Надвірнанафтогаз»

начальник управління

Володимир ЧУПРИНА.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!