- Народна Воля - http://volya.if.ua -

Звернення ініціативної групи зі створення Музею історії Надвірнянського нафтопромислового району до громадськості Прикарпаття

Posted By Модератор On 18.05.2012 @ 11:47 In Духовність | No Comments

Понад півтори сотні літ на Прикарпатті здійснюють промисловий видобуток нафти та її переробку. Перші виробництва цього профілю тут виникли на початку 60-х років ХІХ століття. Серед них найвідоміші Слобода-Рунгурський, Пасічнянський та Битківський нафтопромисли. З часом вони склали мережу виробництв та отримали спільну назву – Надвірнянський нафтопромисловий район, котрий належить до найдавніших промислів Європи з видобутку вуглеводнів. Тут працювали ряд поколінь фахівців, багато з них належать до професійних династій нафтовиків. У Надвірнянському нафтопромисловому районі починали свою трудову діяльність працівники, котрі згодом брали участь в освоєнні нафтових та газових родовищ Східної України, Західного Сибіру та в багатьох країнах світу, де поширювали та популяризували трудові традиції та досвід нафтовиків Прикарпаття.

[1]

Нафтовий промисел у с. Слобода Рунгурська (нині с. Слобода Коломийського району). 1881 рік

Роки спливають, змінюються покоління, оновлюється виробництво… Та, на жаль, і донині на території Надвірнянщини немає установи, в якій у комплексі зберегли б та упорядкували б для прийдешніх поколінь відомості про становлення і розвиток нафтогазовидобувної справи у нашому краї. Саме цією установою має стати Музей історії Надвірнянського нафтопромислового району.

Відсутність такого Музею спричинила безповоротну втрату багатьох безцінних свідчень становлення й розвитку нафтогазовидобувної промисловості: документів, взірців техніки – нафтового обладнання, бурового інструменту, спеціальних механізмів, обладнання з видобування. Більшість одиниць цієї техніки утилізували, а частину вивезли за кордон, де вона увійшла до «золотого фонду» музейних зібрань різних держав. Наприклад, справжнім скарбом експозиції та фондів музею нафтової та газової промисловості ім. Лукашевича у с. Бобрка (Польща) є документи та обладнання з Бориславського і Битківського нафтопромислів, які з гордістю подаються як історичні об’єкти саме польської національної нафтогазовидобувної промисловості.

На території Надвірнянського нафтопромислового району щороку зменшується кількість нафтового обладнання, механізмів, споруд, будівель та інших об’єктів нафтогазовидобутку часів Австро-Угорської імперії, панської Польщі чи Радянського Союзу, які мають безцінну історичну, культурну та науково-технічну інформацію та, в цілому, є надбанням усіх попередніх поколінь нафтовиків Прикарпаття. Без обліку та належного збереження ці предмети музейного значення можуть бути втрачені навічно, що є неприпустимим. Тому належне збереження відомостей про його становлення і розвиток є одним із першочергових завдань нинішнього покоління нафтовиків. Адже Надвірнянський нафтопромисловий район є визначною віхою в історичному розвитку української національної нафтогазовидобувної промисловості.

З усвідомленням важливості дослідження історії видобування вуглеводнів Надвірнянщини та з метою збереження історичної спадщини Надвірнянського нафтопромислового району на найбільшому з підприємств краю – НГВУ «Надвірнанафтогаз» створили оргкомітет з організації Музею історії Надвірнянського нафтопромислового району, затвердивши план його роботи.

До цієї справи долучилася і громадськість краю. Уже розпочала свою роботу ініціативна група зі створення Музею. До неї увійшли керівники та спеціалісти НГВУ «Надвірнанафтогаз», ветерани, пенсіонери цього та інших підприємств нафтової, газової і нафтопереробної галузі, краєзнавці та історики.

Первинним та основним завданням майбутнього Музею є відтворення в експозиціях історії становлення нафтогазовидобутку Надвірнянщини.

Переконані, що створення такого Музею стане живим зв’язком старого і нового у нафтогазовидобутку та свідченням спадкоємності найкращих традицій усіх поколінь пасічнянських, битківських та надвірнянських нафтовиків. Майбутня музейна експозиція стане матеріальним втіленням, яскравим унаочненням півторавікової історії Надвірнянського нафтопромислового району, навчатиме і виховуватиме повагу до минувшини нашого краю.

Шановні прикарпатці! Запрошуємо Вас долучитися до збереження історії Надвірнянського нафтопромислового району та історичної пам’яті про кращих представників нафтогазової і нафтопереробної промисловості України. Просимо Вас допомогти зібрати матеріали: документи, проектну документацію, книги, фотографії тощо. Ми розшукуємо предмети музейного значення, які відображають історичні віхи становлення і розвитку нафтогазовидобувної галузі Надвірнянщини.

Повідомлення надсилайте на адресу: м. Надвірна, вул. Грушевського, 13, НГВУ «Надвірнанафтогаз» або за тел.: (03475) 2-25-24.

Відповідальні за збір інформації:

Бойчук Віталій Іванович, тел.: 2-64-45, м. т.: 050-815-78-33;

Фаб’як Богдан Миколайович, тел.: 2-32-19; м. т.: 097-225-60-87;

Спас Андрій Миколайович, м. т.: 066-843-44-16.

За дорученням

ініціативної групи створення Музею історіїНадвірнянського нафтопромислового районута колективу НГВУ «Надвірнанафтогаз»

начальник управління

Володимир ЧУПРИНА.


Article printed from Народна Воля: http://volya.if.ua

URL to article: http://volya.if.ua/2012/05/zvernennya-initsiatyvnoji-hrupy-zi-stvorennya-muzeyu-istoriji-nadvirnyanskoho-naftopromyslovoho-rajonu-do-hromadskosti-prykarpattya/

URLs in this post:

[1] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2012/05/sloboda.jpg

© 2010 Narodna Volya. Всі права застережено.