Газета по-надвірнянськи
 

Державний статус української мови має найвищу юридичну силу

22 червня 2012, 11:03 | Рубрика: Духовність Версія для друку Версія для друку 1,914 переглядів

У заяві Президента Всеукраїнської громадської організації «Асоціація українських правників», доктора юридичних наук, члена-кореспондента Національної академії правових наук України, професора Василя КОСТИЦЬКОГО у зв’язку із прийняттям Верховною Радою України проекту закону України «Про засади мовної політики» № 9073 у першому читанні, зокрема, йдеться, що Державний статус української мови визначений Конституцією України. Конституція України має найвищу юридичну силу. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (ст. 6). Єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент – Верховна Рада України, до повноважень якого належить прийняття законів (ст.ст. 75, 85). Основним Законом України встановлено, що винятково законами України визначається порядок застосування мов (ст. 92).

З урахуванням цього, прийнявши проект Закону України «Про засади мовної політики» за основу, що відповідно з регламентом Верховної Ради України означає схвалення концептуальних положень цього законопроекту, Верховна Рада України вийшла за рамки встановлених Конституцією України повноважень, оскільки положення законопроекту фактично надають регіональним мовам статусу державної мови.

Окрім того, норми Конституції України є нормами прямої дії (ст. 8). Основним Законом України (ст. 10) встановлено, що державною мовою в Україні є українська мова. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (ст. 8). Таким чином, прийняття законів, які не узгоджуються з Конституцією України, є можливим лише після внесення відповідних змін до Конституції України у порядку, визначеному Конституцією України.

Усвідомлюючи значення збереження української мови як єдиної державної мови, висловлено глибоке занепокоєння з приводу прийняття Верховною Радою України законопроекту «Про засади мовної політики», що може спричинити звуження застосування української мови в Україні, призвести до підриву національної самобутності Українського народу та прохання зняти з розгляду цей законопроект.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!