Газета по-надвірнянськи
 

Малярію краще попередити

22 червня 2012, 10:44 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 739 переглядів

Малярія – гостре інфекційне захворювання з циклічним перебігом, при якому напади гарячки чергуються з відносно спокійними періодами, без лихоманки. Збудником є малярійний плазмодій, який потрапляє від людини до людини через укус малярійних комарів.

Вважають, що із 1956 р. на території України малярія ліквідована. Усі випадки захворювання завезені з інших країн. Торік в Україні зареєстрували 77 випадків завезеної малярії. У нашому районі в 2010-му зареєстрували 2 випадки завезеної малярії у військовослужбовців. Статистика свідчить, що в основному хворіли на малярію військові, моряки, пілоти, службовці, туристи, робітники. Далеко не всім відомо, що малярію можна завезти не тільки з тропічних країн, а й із Росії, куди їдуть тисячі наших співвітчизників.

Хвороба починається через 1 тиждень-1 рік або навіть і через 2-3 роки (в залежності від форми малярії) після укусу малярійного комара. Першими ознаками захворювання є слабкість, головний біль, ломота в тілі, підвищення температури до 39-40°С і більше. Озноб змінюється на холодний рясний піт. Напади лихоманки повторюються періодично з різним інтервалом в залежності від форми малярії. Таким чином, малярія часто маскується під інші захворювання.

Швидше за все малярію можна «привезти» з ендемічної країни після відпустки, відрядження і т. п., тому, від’їжджаючи в тропічні країни, небезпечні з малярії, необхідно потурбуватись за власне здоров’я, ознайомитись з пам’яткою щодо профілактики малярії, яка повинна бути в туристичному агентстві. За тиждень до виїзду, весь період перебування в тропіках і протягом 4 тижнів після повернення приймайте протималярійні препарати.

Перебуваючи в тропічній країні, де поширена малярія, слід вживати заходи обережності із захисту від укусів комарів: спати в кімнаті, де вікна і двері затягнені сіткою або сітчастою запоною, бажано просоченою інсектицидом; із сутінків до світанку одягатися так, щоб не залишати відкритими руки і ноги; відкриті ділянки тіла змащувати репелентом – засобом, що відлякує комарів, особливо під час перебування поза приміщенням ввечері та вночі.

Після повернення додому необхідно відразу повідомити дільничного лікаря про перебування в тропічній країні та здати кров для дослідження на малярію. При перших симптомах захворювання не чекайте поки температура знизиться, зникне лихоманка, а негайно зверніться до лікаря та обов’язково повідомте про перебування в тропічній країні, щоб своєчасно почати лікування, адже малярія може мати вкрай неприємні наслідки і навіть закінчуватись смертю.

В умовах нашого району заразитися малярією можна в епідсезони із липня по серпень, коли середньодобова температура повітря складає +14,5°С – сприятлива для розвитку малярійного комара.

І хоча у нас реєстрували тільки завізні випадки захворювання, все ж потрібно вже сьогодні потурбуватися та захистити себе і своїх близьких від непроханих крилатих гостей, які, до того ж крім інших незручностей, можуть нагородити нас небезпечним захворюванням. Всі квартирки та фрамуги потрібно засітчити, а під час прогулянок на свіжому повітрі та перебування за містом, особливо ввечері, необхідно обробляти шкіру репелентами.

Оксана ПАВЛЮК,

завідувач епідеміологічного відділу райсанепідемстанції.

Оксана ОСТАШУК,

помічник лікаря-епідеміолога.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!