Газета по-надвірнянськи
 

Стали в обороні державної мови

8 червня 2012, 11:43 | Рубрика: Влада, Духовність, Тема дня Версія для друку Версія для друку 1,135 переглядів

В останній день Зелених свят, 5 червня ц. р., Надвірнянщина відкрито і впевнено стала на захист державної мови. Ще зранку за ініціативою громадсько-політичної ради Надвірнянщини під орудою Ярослава Лесюка на майдані Т. Шевченка (перед адміністративною будівлею) небайдужа громадськість міста і району розпочала збирати підписи на підтримку української мови, державний статус якої гарантований Основним Законом держави – Конституцією України.

Зібрані на той час понад півтисячі підписів Ярослав Лесюк після невеликого мітингу передав заступникові голови районної ради Ігорю Писклинцю, який поінформував, що частина депутатів районної ради бере участь у мітингу біля стін парламенту у столиці України.

І юні, і сивочолі – підписуються на захист рідної української мови

Тим часом там почали швидкоплинно й бурхливо розгортатися події. Провладній більшості у Верховній Раді України таки вдалося (менше, ніж за 5 хв.) прийняти мовний законопроект у першому читанні. Опозиція просто проґавила цей момент, вийшовши опісля до протестувальників. Як з`ясувалося, на відміну від депутатів, які представляють національно-демократичні сили, котрі під час голосування розгублено стояли біля трибуни, народ діяв на вулиці рішучіше. При спробі прорватися до стін парламенту України правоохоронці застосували сльозогінний газ…

Здається, цього не може бути і якийсь абсурд, але насправді – жорстока дійсність, що на 21-му році незалежності боротьба за Україну, її мову, державність тільки загострюється…

Захистити мову й державу – у цьому були одностайні керівники районної і міської рад…

… громадськість …

… і депутати районної і міської рад

Опівдні акція захисту державної мови у Надвірній перенеслася до пам`ятника Великому Тарасові. Тут відбулася спільна позачергова сесія Надвірнянських районної та міської рад. На порядку денному стояло тільки одне питання – не допустити розгляду в другому читанні законопроекту № 9073 «Про засади державної мовної політики» авторства Ківалова-Колесніченка із провладної партії Регіонів.

Підтримати районних і міських депутатів прийшли десятки краян. Велелюдне зібрання благословили священики отці-декани УГКЦ Ігор Шліхутка, УПЦ Київського патріархату Любомир Траско та УАПЦ Мирослав Хімейчук у співслужінні з іншими душпастирями.

Звернення до керівництва держави з вимогою недопущення прийняття в другому читанні Закону України «Про засади державної мовної політики» зачитав голова районної ради Василь Попович. Він також наголосив, що, відстоюючи державну мову, ми не утискаємо мови національних меншин, зокрема, російську, яка у т.ч. і на теренах краю почувається цілком нормально і вільно. Прийняття даного законопроекту керівник представницької гілки влади назвав популістським, суперечливим, таким, що загрожує цілісності Української держави. До звернення додано підписи трьох тисяч надвірнянців.

Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович зазначив: – Людський рід починається з мови. А нині нам хочуть на рідній землі нав`язати чужу мову. Ми повинні чітко заявити свою позицію на підтримку рідної, української мови.

Голова фракції ВО «Свобода», депутат районної ради Михайло Іваночко наголосив: – Ці негідники, які засіли в будинку українського парламенту, вирішили познущатися над українцями… Це не закон, який захищає українську мову як державну… Цей закон написали найбільші українофоби й негідники. Депутат закликав на осінніх виборах голосувати за національно-патріотичні сили, які перемогли в західних областях України, чиї депутати місцевих рад у той день зібралися з протестами біля стін Верховної Ради.

Керівник фракції ВО «Батьківщина» у районній раді Ігор Писклинець закликав громаду до спільних дій: – Мова є найважливішим символом кожної держави. Відгосподарювавши два роки, партія влади не знайшла нічого кращого, як внести законопроект про мови, що розколює суспільство. Влада нині йде на безпрецедентні кроки, щоб захистити себе від українців. Політики без громади не можуть нічого зробити. Тільки спільно можемо захистити мову й державу.

Після завершення роботи позачергової сесії розпочалося віче, на якому виступили: Петро Тимінський, продекламувавши власного патріотичного вірша; голова громадсько-політичної ради Ярослав Лесюк; громадський активіст Михайло Плитус; парох с. Пнів, священик УГКЦ о. Михайло Багрій, котрий торкнувся історичних джерел гноблення української мови та боротьби за її свободу, інші небайдужі краяни. Ярослав Лесюк, закликавши об`єднатися навколо ідеї підтримки державної мови, першим затягнув пісню «Червона калина» і його підтримав весь майдан Шевченка. Лідер громадсько-політичної ради висловив також думку, що місцевим представникам Партії регіонів треба позбутись своїх парт­квитків, а заодно поінформував про гасло, що стало того дня популярним в українській столиці: «…лизам Кремля – ось Вам дуля моя!».

Ще гострішим виявився виступ громадського активіста із Пнів`я Михайла Плитуса, який вважає, що нині збір підписів – уже малоефективний спосіб боротьби за українську державність. Тому прозвучав заклик до радикальніших дій і не віддавати свої голоси за сьогоднішню антиукраїнську партію влади на виборах у жовтні 2012-го.

…Наразі штучно створене провладною партією мовне питання в Україні залишається відкритим. Витончено й підступно цю проблему намагаються нав`язати народові, розділяючи його на два табори, сіючи сумніви, нетерпимість, конфронтацію.

Як запевнив лідер опозиції Арсеній Яценюк, до другого читання законопроект Колесніченка-Ківалова не допустять. Чи дотримають свого слова, чи здатні на самопожертву во ім`я ідеї, в даному випадку, української мови, депутати, які претендують й надалі представляти національно-демократичні сили у найвищому законодавчому органі Держави? Побачимо…

Леся ДУТЧАК (текст)
Василь ІВАСЮК (світлини) «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!