Газета по-надвірнянськи
 

Законопроект передбачає

8 червня 2012, 11:25 | Рубрика: Економіка, Закон Версія для друку Версія для друку 634 переглядів

Земельна реформа в Україні триває понад 20 років і її логічне завершення – скасування мораторію та впровадження ринку земель сільськогосподарського призначення. Законопроект «Про ринок земель» уже пройшов перше читання у парламенті. Головна його мета – запустити багатющі українські чорноземи в економічний оборот. Це дасть змогу створити потужний імпульс для підняття економіки агропромислового комплексу та економіки країни в цілому, а також для розвитку дрібного і середнього бізнесу на селі, тим самим відродивши деградуюче українське село.

Площа України – 60,4 млн. га, а площа сільгоспземель – 42 млн. га, тобто 2/3 країни – саме з розвитку агропрому необхідно піднімати економіку країни.

У період земельної реформи понад 25 млн. га колективних сільськогосподарських земель було розпайовано і передано у приватну власність 7 млн. селян. Щоб запобігти обезземелення селян, держава ввела мораторій на купівлю-продаж земель товарного сільськогосподарського призначення. Переважна більшість селян здають землю в оренду на невигідних умовах у зв’язку з відсутністю альтернативних можливостей. У результаті власники, які мають у володінні всередньому4 гародючої землі, проживають за межею бідності. Сьогодні мораторій на продаж землі стримує розвиток агробізнесу і сприяє деградації українського села.

Відкриття ринку землі, насамперед, реалізує конституційне право громадян вільно розпоряджатися своїм майном. Згідно із законопроектом «Про ринок земель» землю зможуть купувати 3 категорії суб’єктів: фізичні особи – громадяни України; держава і місцеві ради. Ні юридичні особи, ні іноземці не зможуть купувати і володіти землею сільськогосподарського призначення в Україні, але вони і далі зможуть її орендувати. Всі укладені раніше договори оренди залишаються дійсними до кінця їх терміну, незважаючи на введення ринку. Не виключено, що оренда буде обмежена – в останній версії законопроекту – не більше 100 тис. га.

Встановлено обмеження на володіння землею в одних руках – в останній версії Закону «Про ринок земель» – не більше100 га. Не виключено, що ця цифра може змінитися, але остаточна цифра буде прийнятною лише для ведення малого й середнього бізнесу. Також передбачається запровадити жорсткі норми, які практично унеможливлять скупку земель на підставних осіб.

Законопроектом передбачено високе державне мито на спекуляцію землею – у перший рік перепродажу – 100% від нормативно-грошової оцінки землі. У результаті землю купуватимуть тільки ті, хто дійсно збирається на ній працювати, а не спекулювати. За соціологічними дослідженнями близько 10% пайовиків готові продати свою землю вже в перший рік – на ринок вийде близько 4 млн. га.

Стартова ціна, за оцінками різних експертів, буде вкрай низькою – близько 300 євро за гектар. Однак консолідація земель у великі масиви, розвиток агропромислової інфраструктури, підвищення якості ґрунтів інші об’єктивні фактори сприятимуть стрімкому зростанню ціни на землю сільськогосподарського призначення. Тому власникам паїв ні в якому разі не слід квапитися продавати наділи. Зачекайте встановлення вигідної ціни.

Ігор ПЕРОВИЧ,

в. о. начальника управління Держкомзему у Надвірнянському районі.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!