Газета по-надвірнянськи
 

Є потенціал для господарювання

27 липня 2012, 14:34 | Рубрика: Влада Версія для друку Версія для друку 981 переглядів

17-е місце: не красить, але стимулює

Питання про підсумки виконання програми соціально-економічного і культурного розвитку та бюджету району за І півріччя ц. р. стояло першим у порядку денному і стало чи не найважливішим на засіданні колегії райдержадміністрації 24 липня під орудою голови РДА Володимира Калічка за участі директора департаменту економіки ОДА, заступника голови ОДА Володимира Поповича.

Доповідаючи з цього питання, начальник управління економіки РДА Василь Уніят детально проаналізував здобутки і недоліки в роботі кожної провідної галузі на теренах Надвірнянщини. За 5 місяців ц. р. підприємства району реалізували промислової продукції (товарів, послуг) на 535,8 млн. грн., що на 9,2 відсотка менше, ніж торік. За цьогорічних півроку зросли: видобуток газу – на 3,2 відсотка, виробництво нерудних будівельних матеріалів – на 10,5 відсотка, меблів – у 2,8 раза. А також знизилися: на 0,6 відсотка – видобуток нафти; на 21,2 та 13,9 відсотків відповідно виробництво плит ДСП необробленої та ламінованої; вікон і дверей – на 78,8 відсотка. В агропромисловому комплексі у всіх категоріях господарств обсяги виробництва молока у порівнянні з відповідним періодом минулого року зросли на 0,1 відсотка, а заготівля м`яса – на 8,7 відсотка.

Пріоритетним напрямком у найближчий період визначено відродження галузі м`ясного скотарства і вівчарства. Триває будівництво тваринницького комплексу із вирощування ВРХ м`ясного напрямку на три тисячі голів у Камінному. Планують укласти договори оренди земельних паїв з інвесторами ТОВ «Райз-Прикарпаття» і «Оскар», котрі нині працюють у районі. Проте підприємства будівельного комплексу зменшили обсяги будівельно-монтажних робіт на 47,5 відсотка.

Доповідач також стисло окреслив стан справ в освіті, культурі району, з інвестиціями, про що часопис «Народна Воля» систематично інформує на своїх шпальтах. До бюджетів усіх рівнів мобілізовано 193,3 млн. грн., що на 21,7 відсотка менше, ніж торік. Зменшились на 30,8 % надходження від основних промислових підприємств району. Основною причиною цього є відсутність переробки нафти на ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття», де надходження зменшились на 75 відс. (-35,3 млн. грн.), ПАТ «Укрнафта» – на 11,7 відс. (-5,3 млн. грн.).

Начальник фінансового управління РДА Михайло Обідняк зупинився на фінансових ресурсах району. До загального фонду місцевих бюджетів за перше півріччя надійшло 33923,1 тис. грн. Забезпечено виконання уточнених призначень по всіх видах надходжень, крім збору за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення; плати за землю; державного мита; плати за оренду приміщень комунальної власності району. За станом на 1 липня ц. р. податковий борг до бюджетів усіх рівнів склав 5008 тис. грн. Основна сума недоїмки утворилася з ПДВ до Держбюджету (1541,3 тис. грн.). З початку року райбюджет отримав 9 короткотермінових позик на 73595,9 тис. грн., що унеможливило наявність заборгованості із виплати зарплати працівникам бюджетних установ району.

Обговорення економічного питання підсумував голова РДА Володимир Калічко, який зауважив, що цього разу із 19-и рейтингових місць в області район опинився на 17-му за соціально-економічними показниками. Зокрема, за індексом будівницва займаємо 16-е місце, зі створення робочих місць – ми передостанні в області і т. д. Тож керівник виконавчої влади району поставив сувору вимогу перед учасниками колегіального засідання виправити ситуацію в господарстві району, питання чого ще обговорюватимуть за 9-місячним підсумком роботи. Володимир Калічко націлив керівників структурних підрозділів, служб та управлінь, органів місцевого самоврядування проявляти професійну далекоглядність й організаторські здібності, щоб працювати в нових умовах, коли ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» функціонує не на повну потужність, та й загалом нафтопереробна й видобувна галузі нині в занепаді внаслідок суто об`єктивних причин. Тож варто переорієнтовуватися на лісопереробку і це при тому, щоб не вивозити з району сировину, а також туристичну галузі. Стосовно останнього, то у районі планують, навіть, створити відповідний структурний підрозділ, котрий займатиметься розвитком туризму.

Володимир Попович, безпосередній куратор нашого району, соціально-економічну ситуацію в Надвірнянщині назвав не надзвичайно складною, але такою, що турбує область. На думку заступника голови ОДА, усі питання вирішує людський фактор – себто перші особи, перед якими стоїть забезпечення виконання завдань, покладених державою. – Ми вперше знизилися до 17-го місця, – продовжив Володимир Попович. – Цьому є об`єктивні і суб`єктивні чинники. Є, скажімо, серйозні претензії до будівельної галузі. Або надання послуг. Хоч вони існують, але немає статистичної звітності по них.

Звернув увагу Володимир Попович і на відсутність реальної віддачі району в плані фонду розвитку, на що район отримав четверту частину; недостатність написання й реалізації інвестиційних проектів тощо. А загалом Івано-Франківщина за 81 показником посіла шосте місце серед областей України. Крім того, Володимир Попович поінформував про домовленість переробки у вересні 250 тис. тонн нафти на ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» та про вже найближчим часом ділову зустріч керівників служб та управлінь і підприємств району з метою спілкування з усіх напрямків господарської діяльності.

У прийнятому рішенні колегії відображений широкий блок заходів з метою усунення негативних тенденцій в окремих сферах соціально-економічного розвитку району за результатами рейтингової оцінки роботи у першому півріччі ц. р. Відповідні доручення адресовані районній ДПІ, керівникам відділів, управлінь та служб РДА, бюджетним установам району.

 Ринок праці стабілізують

Виконання заходів щодо знищення борщівника Сосновського на території Волосівської, Каміннецької та Цуцилівської сільських рад, про що неодноразово писала «Народна Воля», узагальнив начальник відділу агропромислового розвитку РДА Михайло Клюфінський. Колегія рекомендувала сільським, селищним, міському головам активізувати цю роботу спільно з громадами населених пунктів, власниками земельних ділянок, використовуючи біологічний, хімічний та агротехнічний методи боротьби. Окремі вказівки скеровано також відділу агропромислового розвитку РДА.

Про роботу ветеринарної служби району поінформував начальник управління ветеринарної медицини в районі Іван Гурмак. В її структуру входять: управління ветмедицини, райлікарня ветмедицини, дві лабораторії ветсанекспертизи в Надвірній та Делятині, дві дільничні лікарні в Ланчині й Перерослі, а також сім дільниць ветмедицини (Гвіздська, Середньомайданська, Делятинська, Пнівська, Тисменичанська, Білоославська, Зеленська). На колегії також мовилось про стан скотомогильників, більшість яких уже ліквідовані (недіючі). Уся утилізація повинна відбуватися на Коломийському утилізаційному заводі.

У складних умовах сьогодення, коли існує невідповідність професійно-кваліфікаційних характеристик незайнятих осіб потребам ринку праці, низькі зарплати, тяжко працевлаштуватися сільським жителям, і значне скорочення виробничих потужностей ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття», що спричинило звільнення 223 краян, питання зайнятості жителів району постало вкрай гостро й актуально. Тому така увага була до інформації про створення нових робочих місць у районі за І півріччя ц. р., з якою виступила директор райцентру зайнятості Олександра Стефанюк. Протягом шести цьогорічних місяців у районі створили 1058 нових робочих місць. І це – найбільший показник. А денонсував він із непривабливим рейтинговим місцем внаслідок необгрунтованого чинника у 2500 місць, що попередньо довела до виконання обласна служба зайнятості. Зараз є порозуміння причин неможливості реалізації такої цифри, зроблено перерозподіл. Тож ринок праці стабілізується.

Основними клієнтами служби зайнятості для співпраці із залучення безробітних Володимир Калічко назвав сільських, селищних голів, молодіжні структури. Зрештою, діяльність райцентру зайнятості постійно висвітлює «Народна Воля» під рубрикою «Профорієнтація». На колегії вирішили звернутися до керівництва «Нафтохіміка…» з вимогою вжиття невідкладних заходів щодо стабілізації роботи й зупинення подальшого скорочення працівників; вжиття заходів щодо ліквідації існуючої в районі невідповідності розміру заробітної плати професійно-кваліфікаційним характеристикам працівників. Рекомендувати сільським, селищним головам обговорити можливість створення сільськогосподарських виробничих кооперативів та фермерських господарств, а також цілу низку інших заходів із врахуванням пропозицій учасників колегіального засідання.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!