Газета по-надвірнянськи
 

Кооперація: від виживання до сталого розвитку

6 липня 2012, 14:56 | Рубрика: Економіка, Свята Версія для друку Версія для друку 16,462 переглядів

Щороку в першу суботу липня кооператори відзначають своє професійне свято. Ще жодного разу не залишалися осторонь урочистостей і працівники районного споживчого товариства. То ж, про святкове і буденне, зроблене і про те, що іще у планах – розмова з головою правління споживчого товариства Надвірнянщини Василем ПЛИТУСОМ (на світлині).

Василю Івановичу, передусім, давайте трохи заглянемо в історичне минуле кооперації.

– Із задоволенням, адже кооперація своїм корінням сягає в глибину століть. Батьківщиною її виникнення вважають Англію, де нужденне життя робітників змусило шукати їх якогось порятунку. Так створювали перші товариства. А загалом Міжнародний день кооперації згідно з рішенням Центрального комітету Міжнародного кооперативного альянсу відзначають ще із 1922 року. Отже, кооперації вже 90!

А як з`явилися кооперативні організації в нашому краї?

– Цьому сприяло товариство «Просвіта», створене 8 грудня 1868 р. у Львові, котре спершу займалося культурно-освітнім розвитком українців. Згодом життя у злиднях галицького селянства змусило «Просвіту» повернутися до економічних питань. Перша споживча кооператива у Галичині заснована 1906 р. у с. Єзупіль Тисменицького району. А в 2009-му ми відзначали 100-річчя із дня створення у Перерослі першого споживчого товариства (22 грудня 1909 р.).

У книзі Михайла Мак­сим`юка «Кооперація Надвір­нянщини», яка вийшла у 2010 році, відображена історія нашої діяльності.

Отже, нині кооперація Надвірнянщини розвивається

– Можу з упевненістю сказати, що ми вистояли в неспротій боротьбі за виживання і зуміли перейти до сталого розвитку і фінансової стабільності. Уже упродовж 12 років споживча кооперація району працює прибутково. Тому маємо можливість оновлювати основні засоби, проводити модернізацію підприємств торгівлі і закладів ресторанного господарства. Приміром, торік капіталовкладення склали 500 тис. грн. І це при тому, що кризові явища не минули. Із 2003 року сім юридичних осіб, підпорядкованих правлінню райСТ, складають програми на рік і ці програми виконують, що і дає позитивні результати. До речі, на сьогодні, крім закладів ресторанного господарства і торгівлі, займаємося випіканням хліба та заготівлею м`яса і дикоростучих, а також вторсировини. Обслуговуємо майже два десятки ДНЗ району. Намагаємося приводити всі об`єкти торгівлі до конкурентноспроможного стану.

Яким чином на Вашу кооперативну діяльність вплинуло нове податкове законодавство?

– У зв`язку із виходом нового Податкового кодексу ми повинні зробити реорганізацію, щоб могли підлягати під цей новий Кодекс, відповідаючи його вимогам. Тому цей і наступний роки пройдемо шляхом змін. Знаємо чітко, що маємо робити. Зараз ми – на загальній формі оподаткування (20%), а даний ПК уможливлює нам перейти на 5%. Тобто, буде набагато зменшений податковий тиск, і ми відповідно зможемо більше коштів скеровувати на модернізацію та оновлення основних засобів. Протягом останніх півдесятка років в основні засоби і на модернізацію ми скерували більше 4 млн. грн. Крім цього, з року в рік виплачуємо дивіденди. Тільки в цьому році за рішенням зборів уповноважених на ці заходи витратили 18 тис. грн.

То очолюваний Вами численний загін кооператорів із суттєвими здобутками підійшов до святкувань?

– І це не може не тішити. А урочистості відбудуться сьогодні, у п`ятницю, у районному будинку культури за участі керівників районної і міської влади, і, звісно, працівників та ветеранів райСТ.

Намагаєтеся жити за принципом: разом працюєморазом відпочиваємо?

– Саме так. Ми цінуємо кожного нашого працівника. І нині найбільша наша шана ветеранам кооперації, котрі, працюючи на різних ділянках роботи, примножували її статки. У 2010 р. створили раду ветеранів, якою керує Микола Сіщук. І тепер правління, профком райСТ, де головує Стефанія Савуляк, спільно з радою ветеранів надають ветеранам посильну допомогу, у т. ч. і передплачуємо їм періодичну пресу, кооперативні видання. Не залишаються спостерігачами і нинішні члени колективу. От, скажімо, нещодавно футбольна команда райСТ зайняла перше місце в обласних змаганнях із міні-футболу, присвячених Міжнародному року кооперативів, яким проголошений 2012-ий. Завершуючи нашу розмову, зазначу, що кооператори Надвірнянщини живуть насиченим й ефективним життям, натхненно працюючи на розвій краю. Це дає всі підстави вірити у надійні перспективи кооперації.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

1 коментар

1 коментар до “Кооперація: від виживання до сталого розвитку”

  1. Михайло Андрійович коментує:

    Пане Василю! Не путайте коопераціюю з “святинею українською”. Прийшли перші совіти – стала тоді райспоживспілка.”Просвіта” у злиднях – Ви розкошуєте. І маєте совість прикриватися “Просвітою”. Знаю про що говорю…

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!