20 липня 2012, 11:11 | Рубрика: Спорт Версія для друку
1,044 переглядів
В Україні визнаними є три види спорту, що належать до змішаних єдиноборств – панкратіон, мікс-файт та фрі-файт, 19 листопада 2004 року Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту офіційно зареєструвало фрі-файт як вид спорту, Фрі-файт (англ. Free-fight – «Вільний бій») – змішане бойове мистецтво, український варіант змішаних контактних єдиноборств,цей вид спорту поєднує досвід багатьох бойових традицій світу його основу кладають класичні види боротьби (греко-римська і вільна боротьба, дзюдо, дзюдзюцу тощо) і класична ударна техніка (бокс та кікбоксинг) .За рахунок широкого діапазону дозволених технічних прийомів, фрі-файт дає можливість розвивати високу динаміку поєдинків.
Василь Янко з Ланчина – віце-чемпіон України з фрі-файту серед юніорів
Часом зародження фрі-файту прийнято вважати 1995 рік, коли заклали основу Школи «Пересвіт», основоположником якої і стилю фрі-файт є Андрій Старовойт. Перший чемпіонат світу з фрі-файту серед дорослих відбувся у невеличкому португальському м. Візеу в 2006 р. Щорічно проводять чемпіонат України серед дорослих, юнаків та юніорів, а також Кубки України з фрі-файту. Із 2008-го щорічно проводять чемпіонати України дивізіону «Еліта», в яких можуть брати участь тільки спортсмени чоловічої статі, які досягли 10-річного віку і старші.У фрі-файті дозволено вести роботу як в стійці, так і в партері. Ударів завдають руками, ногами, коліньми в корпус і голову суперника, а також у стрибку чи з розворотом…
Ось так виглядає т. зв. октагон – восьмикутник для змішаних боїв
Фрі-файт – офіційний вид спорту, а мікс-файт, ММА або змішані бої як їх ще називають, в моєму розумінні – загальноприйнята назва змагань. Їх бійцями можуть бути і фрі-файтери, і самбісти, і борці,чи то навіть тайські бійці, хоча правила проведення змагань мало чим відрізняються. На Прикарпатті ці майже екстремальні види спорту молодь опановує у спеціалізованих федераціях і клубах. Чи ненайкращим у м. Івано-Франківську є центр тайського боксу і фрі-файту чи мікс-файту «Бескид».
Наш земляк 18-річний Василь Янко із Ланчина, студент факультету фізичного виховання Прикарпатського університету став уже віце-чемпіоном України серед юніорів з фрі-файту. В Україні відомі імена майстра спорту міжнародного класу України з фрі-файту, срібного призера чемпіонату світу в Португалії зі змішаних боїв Тараса Сапи, а також чемпіонів України серед юніорів Андрія Савки і Тараса Глуха та віце-чемпіона України серед дорослих Павла Сабадаша. Великим шанувальником цього виду єдиноборств та доброчинцем центру тайського боксу і змішаних боїв «Бескид» в Івано-Франківську є директор туркомплексу «Буковель», депутат обласної ради Олександр Шевченко.
Степан ДАНИЩУК,
студент другого курсу Інституту історії і політології Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.