Газета по-надвірнянськи
 

Не брудни криниці, бо схочеш водиці

6 липня 2012, 14:26 | Рубрика: Природа Версія для друку Версія для друку 4,281 переглядів

Із давніх-давен наші предки шанобливо ставилися до криниць. Берегли і леліяли їх, щоб не замулилися, бо усвідомлювали, що вода – то основа життя на землі.

Криниці в індивідуальних будинковолодіннях – це найпростіші джерела водопостачання, які забирають воду з найбільш поверхневих водоносних горизонтів. Це означає, що вони легко піддаються впливу зовнішніх факторів. Якщо глибина джерела водопостачання невелика, то це відображатиметься на якості води. Чинниками стають природні осади, які просочуються і несуть із собою у воду все, що є на поверхні грунту. На джерела індивідуального водопостачання може вплинути також неправильне розміщення джерел зовнішнього забруднення (гноївки, свинарники, курятники, надвірні вбиральні). А каналізаційні збірники поверхневих вод і взагалі не мали би й права на існування, бо там, де райони не каналізовані, то згідно з будівельними нормами не дозволяється введення локального індивідуального водопроводу в будівлі, бо мережі паралельно необхідно каналізувати, а немає куди. Такі каналізаційні збірники є джерелами забруднення як грунту, так і води. Якщо вони на близькій відстані до джерела водопостачання, тоді й питна вода буде забруднена каналізаційними стоками. Якщо по централізованих водопроводах у нас не зустрічається відхилень від вимог до якості води згідно з лабораторними дослідженнями, то по децентралізованих джерелах у залежності від її ступеню благоустрою може бути досить значний відсоток (близько 20-30%) нестандартної води. Особливо це відмічається у паводковий період, коли питома вага нестандартних проб сягає до 70%.

На сьогодні в нашому районі нараховують більше 15000 індивідуальних джерел водопостачання, у т. ч. трубчастих і шахтних колодязів та 74 криниці загального користування. Протягом останніх 2 років паспортизовано всі громадські криниці, направлено сільським, селищним та міському головам приписи щодо їх облаштування; 7 криниць закрито на постійно через незадовільний санітарно-технічний стан.

Крім цього, на контролі райсанепідемстанції перебуває 685 індивідуальних колодязів, воду з яких використовують для споживання діти віком до 3 років. У цьому році обстежено частину криниць, із них питома вага нестандартних за бактеріологічними показниками – 8,6%, за санітарно-хімічними показниками відхилень немає.

Пам’ятайте: від правильного розміщення, облаштування та утримання джерела водопостачання залежатиме якість питної води.

Мирослава ШОВГЕНЮК,

помічник лікаря з комунальної гігієни райсанепідемстанції.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!